W dół Dunajca
To najsłynniejsza i najpiękniejsza polska trasa, na którą od ponad 20 lat wysyłamy rowerzystów z całego świata. W każdą niedzielę, od maja do września startują z Krakowa 6-dniowe turnusy. Łatwa trasa łączy największe atrakcje turystyczne Podhala, Spiszu, Sądecczyzny i słowackiego Zamagurza. Nocujemy w znanych, gwarnych kurortach, ale większość szlaków biegnie przez senne wioski, zielone łąki i nadrzeczne łozy. Pedałując nieśpiesznie podziwiamy widoki na szczyty Tatr, Gorców, Pienin. Niezapomniany jest rajd Drogą Pienińską w słynnym przełomie Dunajca, ale nie mniej malownicze są fragmenty w Kotlinie Nowotarskiej "zielonym przełomie" koło Łącka, czy też w dolinie sąsiedniego Popradu. Niektóre z etapów są na tyle krótkie, że do hotelu przyjeżdżamy już wczesnym popołudniem i zostaje dużo czasu wolnego na zwiedzanie okolicy.
Z roku na rok trasa staje się coraz ciekawsza - oferujemy dodatkowe opcje przejazdów, noclegów, pojawiają się atrakcyjne inwestycje. Trasa "Velo Dunajec", Szlaki wokół Tatr i wokół Jeziora Czorsztyńskiego to najbardziej spektakularne budowle rowerowe w naszym kraju. Większość inwestycji jest gotowa dziesiątki kilometrów przejedziesz po asfaltowych ścieżkach, kładkach i estakadach zbudowanych specjalnie dla rowerów. Choć dookoła wznoszą się góry, można wybrać wariant trasy niemal zupełnie płaski, przejezdny dla każdego - od małych dzieci do emerytów. Nie byłeś jeszcze? Przyjedź! Byłeś już? Przyjedź po raz kolejny a zawsze odkryjesz coś nowego.
Dzień 1 (niedziela): Ząb - Zakopane 25 km
Przyjazd do Krakowa. Zbiórka najpóźniej o godz. 11.00 - na parkingu przy magazynie rowerowym (gdzie można darmowo zaparkować auto) na terenie Chemobudowy - ul. Klimeckiego 14, informacja o dojeździe znajduje się na stronie kontakt. Autobus zawozi nas - wraz z rowerami - na Podhale, do najwyżej w Polsce położonej wsi Ząb. Stamtąd podjeżdżamy rowerami na skraj masywu Gubałówki. Podziwiamy Tatry, czasem w towarzystwie chłopskich fur z sianem. Potem zjazd malowniczą trasą do wsi Biały Dunajec, wzdłuż potoku Biały Dunajec do Poronina, i dalej - przez Harendę lub Olczę docieramy do Doliny Białego w Zakopanem na nocleg.
Dzień 2 (poniedziałek): Zakopane - Nowy Targ
52 km (w tym dużo z górki)
Z powrotem na grzbiet Gubałówki wraz z rowerami wjeżdżamy kolejką. Potem już tylko w dół, przez długą podhalańską wieś Dzianisz do Chochołowa. To z jednej strony - drewniany "żywy skansen", ale od niedawna - także świetne miejsce na kąpiel (baseny termalne). Potem prawdziwy rowerowy raj! Przez wąskie góralskie zagony, laski i torfowiska - częściowo przez Słowację biegnie nowiutka trasa rowerowa zbudowana na torowisku dawnej kolei. Liczne jej odgałęzienia pozwalają urozmaicić etap. Potem sanktuarium w Ludźmierzu i nad samym brzegiem Dunajca dojeżdżamy do Nowego Targu. Komu mało pedałowania - może objechać stolicę Podhala sympatyczną rowerową obwodnicą.
Dzień 3 (wtorek): Nowy Targ - Niedzica/Czorsztyn 30 - 44 km
Z Nowego Targu wzdłuż Dunajca jedziemy - znów nowymi drogami nad samą rzeką - do Łopusznej i Dębna, z prastarym drewnianym kościołem. Potem warto odbić na południe, w dolinę Białki - dużej, górskiej rzeki zasilającej Dunajec. Tu podziwiamy jej osobliwy przełom pod Nową Białą. Odtąd znajdujemy się na terenie polskiego Spiszu, dawnej części wielkich Węgier, krainy o bogatej historii i specyficznym, odmiennym od podhalańskiego folklorze. Brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego dojeżdżamy do Niedzicy lub Czorsztyna, gdzie nieopodal dwóch zamków kwaterujemy na kolejny nocleg. Po południu można plażować nad Zalewem albo pojechać do pobliskiego Kacwina, spiskiej wsi o oryginalnej starej architekturze, żywo przypominającej wsie na Węgrzech, nad potokiem z licznymi wodospadami. Ambitni mogą pojechać innym wariantem - przez Łapszankę i słowacką Osturnię. To unikalna drewniana wieś rusińska - długa na wiele kilometrów ulicówka, cała zabudowana drewnianymi domkami pomalowanymi w fantazyjne kolory. I wreszcie nadchodzi długo oczekiwany...
Dzień 4 (środa): Niedzica/Czorsztyn - Szczawnica ok. 30 km
Jedziemy lewym brzegiem rzeki do Sromowców Niżnych, gdzie zatrzymujemy się przy pawilonie informacyjnym Pienińskiego Parku Narodowego. Tam podziwiamy widok na Trzy Korony, a w pawilonie - plastyczny model pasm górskich i dolin. Przejeżdżamy na słowacki brzeg rzeki do Czerwonego Klasztoru i wbijamy się drogą pienińską w głęboki przełom Dunajca.
Tu zaczyna się najciekawsza część trasy - dostępna tylko dla pieszych i rowerów Droga Pienińska. Jadąc tuż nad falami spienionej wody, widząc dookoła strome wapienne skały z kępkami osobliwych roślin przenosimy się na kilka godzin w zupełnie inną rzeczywistość. Pozdrawiamy turystów w tratwach, mając nad nimi tę przewagę, że w każdej chwili możemy się zatrzymać i zrobić zdjęcia. Ładny jest też leżący po słowackiej stronie przełom Leśnickiego potoku, prowadzący do sennej wsi Leśnica. Tu możemy zostawić rower, wrócić busem do Czerwonego Klasztoru i jeszcze raz pokonać przełom - tym razem tradycyjnie, na tratwie. Za chwilę jesteśmy znów po polskiej stronie, w Szczawnicy. Po południu przejażdżka elegancką promenadą wzdłuż doliny Grajcarka, ścieżkami w dolnym i górnym parku zdrojowym. Kto chce jeszcze popedałować, może zrobić wypad w Doliną Białej Wody.
Dzień 5 (czwartek): Szczawnica - Rytro/Piwniczna 55 - 60 km
Ten nieco dłuższy wiedzie przez tzw. zielony przełom Dunajca gdzie rzeka wbija się między Beskid Sądecki i pasmo Lubania. Choć nie ma tu skalistych ścian, porośnięte buczynami stoki robią nie mniejsze wrażenie. Raz na lewym, raz prawym brzegu rzeki przesmykujemy dróżkami wśród ukwieconych chałup wsi Tylmanowa i Zabrzeż. Zaglądamy w otwarte drzwi starych stodół, spichlerzy i kurników. Pod Łąckiem, w krainie śliwowicy witają nas rozległe sady i znów - fantastyczne drogi rowerowe, imponujący rowerowy most, eleganckie miejsca na odpoczynek i piknik. W Gołkowicach żegnamy się z Dunajcem i efektownym podjazdem w Skrudzinie, bądź "na płasko" przez Stary Sącz zmierzamy w górę doliny Popradu. Kwaterujemy w Rytrze - starej rycerskiej wsi u stóp zamkowych ruin lub nieco dalej - w Piwnicznej. Część trasy w dolinie Popradu można przejechać pociągiem.
Dzień 6 (piątek): Rytro/Piwniczna - Nowy Sącz 25-35 km
Po śniadaniu mamy jeszcze całe przedpołudnie na eksploracje doliny Popradu. Warto pojechać w górę rzeki, napić się wód mineralnych, wykąpać w basenach. Pociągiem można podjechać aż do Żegiestowa, stamtąd mostem na Słowacki brzeg i przepiękną, malowniczą trasą przez drewniane łemkowskie wsie. Kolejny postój w Starym Sączu, jednym z najpiękniejszych miasteczek Małopolski. Ostatni odcinek wiedzie przez piękną kładkę dla rowerzystów nad Popradem i drogę rowerową na nadrzecznym wale do Nowego Sącza. Tam zatrzymujemy się na lunch. O godz. 15 bus przywozi uczestników i rowery z powrotem do Krakowa (przyjazd ok. godz. 17-18). Komu nie pilno w powrotną drogę, może zatrzymać się tu na nocleg, zjeść kolację np. w stylowej knajpce z klezmerską muzyką, a potem ugrzęznąć w labiryncie pubów na Kazimierzu. Jeśli ktoś przed czy po wycieczce chce się zatrzymać w Krakowie - oferujemy noclegi w hotelu "Wyspiański".
Zobacz też:
- Obszerniejszą galerię zdjęć
- Jeszcze większą (ponad 100 dużych zdjęć) galerię na facebooku
- Zdjęcia najnowszych inwestycji - dróg i kładek rowerowych m.in tutaj i tutaj
- Interaktywne mapy trasy Velo Dunajec i Szlaku Wokół Tatr
Terminy 2025
DRW-1 27.04 - 02.05 majówka
DRW-2 04.05 - 09.05
DRW-3 11.05 - 16.05
DRW-4 18.05 - 23.05
DRW-5 25.05 - 30.05
DRW-6 01.06 - 06.06
DRW-7 08.06 - 13.06
DRW-8 15.06 - 20.06
DRW-9 22.06 - 27.06
DRW-10 29.06 - 04.07
DRW-11 06.07 - 11.07
DRW-12 13.07 - 18.07
DRW-13 20.07 - 25.07
DRW-14 27.07 - 01.08
DRW-15 03.08 - 08.08
DRW-16 10.08 - 15.08
DRW-17 17.08 - 22.08
DRW-18 24.08 - 18.08
DRW-19 31.08 - 05.09
DRW-20 07.09 - 12.09
DRW-21 14.09 - 19.09
DRW-22 21.09 - 26.09
DRW-23 28.09 - 03.10
DRW-24 05.10 - 10.10
Cena pakietu w zależności od kategorii zakwaterowania:
Kategoria B - klasyczna (domyślnie) - hotele o standardzie 3-gwiazdkowym, wzgl. 1-2 razy ładne i zadbane pensjonaty 2-gwiazdkowe. Pokoje zawsze z natryskiem i toaletą. Przykłady: Zespół hotelowy Dolina Białego*** w Zakopanem, pensjonat Polana Sosny** w Niedzicy lub Hotel Umina*** w Czorsztynie hotel Nawigator*** w Szczawnicy. W Rytrze stylowa Willa Poprad, lub inny dobry pensjonat w rejonie Piwnicznej.
1940 zł/os. w pokoju 2-osobowym
2450 zł/os. w pokoju 1-osobowym
Kategoria A - luksusowa (jeśli wybierasz tę opcję - zaznacz w uwagach na zgłoszeniu) - najlepsze dostępne hotele o standardzie 3- i 4-gwiazdkowym, zwykle z basenem i SPA. Przykłady: Hotel Belvedere**** w Zakopanem, hotel Lokis*** w Niedzicy lub hotel Hotel Kinga**** w Czorsztynie Hotel Grand Pieniny*** w Szczawnicy, Hotel Perła Południa*** w Rytrze, lub Hotel Piwniczna SPA**** w Piwnicznej
2560 zł/os. w pokoju 2-osobowym
3270 zł/os. w pokoju 1-osobowym
Usługi zawarte w cenie
- Przejazdy Kraków - Ząb i Nowy Sącz - Kraków (wraz z transportem roweru)
- 5 noclegów w hotelach i pensjonatach na trasie w wybranej kategorii
- 5 x śniadanie
- Mapa rowerowa i dokładny opis trasy, dane GPS. Dodatkowo w terenie szlak oznaczony jest nalepkami.
- Transport bagaży pomiędzy hotelami
- Darmowy parking obok siedziby firmy w Krakowie
Cena nie zawiera: dodatkowego wyżywienia, ewentualnych biletów wstępu do muzeów.
Dodatkowe usługi:
- Wyżywienie HP (5x ciepła obiadokolacja)
- w kat. B: 400 zł
- w kat. A: 470 zł
- Wypożyczenie roweru na czas wycieczki: 350 zł
- Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym 800 zł
- Nocleg (ze śniadaniem) w Krakowie przed lub po imprezie (trzygwiazdkowy hotel w centrum miasta):
- Pokój 2-osobowy: 490 zł
- Pokój 1 osobowy: 370 zł
Zniżki:
- dziecko 0-5 lat (jeśli nie potrzebuje osobnego łóżka): 100%
- dziecko 6-12 lat (na dostawce w pok. 3- lub 4-os., przy 2 płacących pełną sumę dorosłych): 50%
- dziecko 13-16 lat (na dostawce w pok. 3- lub 4-os., przy 2 płacących pełną sumę dorosłych): 25%
- dziecko 17 lat i więcej, wzgl. osoba dorosła na dostawce w pok. 3- lub 4-os.: 10%
Inne warianty programu:
- Dunajec i Poprad na bogato - pobyt 10-dniowy, w trakcie którego poznasz dokładnie cały labirynt nowych tras między Zakopanem, Krynicą i Nowym Sączem.
- Dunajcowy ekspres - program "streszczony" do 4 dni i 4 etapów między Chochołowem a Nowym Sączem, w przedłużony weekend od czwartku do niedzieli.
- Strona główna
- Luksusowe wczasy rowerowe
- Rowery na wynajem
- Mapy rowerowe
- Imprezy w kraju:
- Do sąsiadów na północ i południe:
- Czechy i Niemcy Wschodnie:
-
Austria i Węgry:
- Rowerem wzdłuż Dunaju - Superoferta
- Nad Dunajem - klasycznie
- Nad Dunajem - relaksacyjnie
- Nad Dunajem - agroturystycznie
- Dunaj 4 dni Pasawa - Linz
- Dunaj 5 dni Linz - Wiedeń
- Dunaj dla rodzin z dziećmi
- Dunaj: Wiedeń - Budapeszt
- Wielka pętla Austrii
- Alpejska dolina Enns
- Salzburg i alpejskie jeziora
- Mała pętla salzburska
- Alpejski Szlak Taurów
- Przez góry wzdłuż Mury
- Karyntia - austriacka riwiera
- Droga nad Drawą
- Wokół Balatonu
- Wokół Jez. Nezyderskiego
- Niemcy Zachodnie:
- Niderlandy:
- Włochy i Bałkany:
- Francja:
- Wyspy Brytyjskie:
- Wędrówki piesze na lekko