portal wczasów aktywnych

 

Dolomity - Wenecja

 

Północne Włochy są jednym z najbardziej pożądanych celów podróży rowerowych turystów z całego świata. Nigdzie nie spotkamy takiej kombinacji krajobrazów, zabytków kultury, ciepłego klimatu - a przy tym wszystkim świetnej rowerowej infrastruktury, z kilometrami dawnych torowisk kolejowych zamienionych na ścieżki dla cyklistów.

Szczególnym powodzeniem cieszą się różne warianty przejazdu z alpejskich masywów w stronę adriatyckiego wybrzeża. Przedstawiamy tu wariant dłuższy (8-dniowy) i najbardziej "dramatyczny", który - bez męczących podjazdów - trawersuje pasma Dolomitów, gór doskonale znanych narciarzom i alpinistom. (Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieDrugi wariant jest jeszcze łatwiejszy i prowadzi nad Jez. Garda)

Ostatnie dwa etapy pokrywają się częściowo z programem "Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieDookoła Wenecji" - można pokusić się o ich kombinację.

Dzień 1: Przyjazd do Toblach
Toblach (wł. Dobiacco) to znana miejscowość wypoczynkowa w Tyrolu południowym. Łatwo tu dotrzeć pociągiem lub samochodem (z Cieszyna 820 km, autostradami przez Wiedeń - Klagenfurt). Pierwszy nocleg w którymś z okolicznych hoteli w dolinie Hochpustertal, przy którym można bezpłatnie zostawić samochód na czas wycieczki.

Dzień 2: Dolina Hochpustertal - Cortina d’Ampezzo   35-45 km
Pierwszy etap jest wyjątkowo spektakularny - jedziemy trasą dawnej kolejki przez Dolomity, których strome wapienne ściany wyrastają niemalże spod kół. Mijamy górskie jeziora i cmentarz wojenny - tu przebiegał front alpejski podczas I Wojny. Wkrótce otwiera się widok na strzelistą formację skalną - sięgające 3000 m. "Trzy Szczyty" (Tre Cime di Lavaredo).  Zmienione w ścieżkę rowerową torowisko początkowo łagodnie pnie się w górę, by po przekroczeniu granicy prowincji Belluno - już tylko opadać. Niemal nie pedałując, przez kilka mostów i tuneli docieramy do słynnego olimpijskiego kurortu Cortina d’Ampezzo.

Dzień 3: Cortina d’Ampezzo - Belluno   ok 75 km
Ten etap prowadzi non stop lekko z górki, dlatego niech was nie przeraża jego nieco większa długość. Po lewej widzimy masyw Sorapis, po prawej formację skalną "Trzy wieże" (Cinque Torri). Doliną Boite zjeżdżamy do Pieve di Cadore. Tu wjeżdżamy na nowiutką ścieżkę rowerową do Longarone. Miasto to zostało w całości odbudowane po katastrofie zapory wodnej w1963r.  Z Longarone pedałujemy do Belluno.

Dzień 4:  Belluno - Feltre   40 km
Z Belluno, małej stolicy prowincji o tej samej nazwie, jedziemy przez porośnięte lasami bukowymi pagórki do Feltre. Po drodze w  Cesiomaggiore warto zwiedzić  „Museo della Bicicletta“ - muzeum rowerów.

Dzień 5:  Feltre - Bassano del Grappa   55 km
Zaraz za Feltre mijamy urocze jezioro Corlo, którego brzegi są przepięknie rzeźbione w skałach osadowych. Wciąż zjeżdżając w dół - osiągamy dolinę rzeki Brenta. W miejscu gdzie definitywnie opuszcza ona alpejskie pogórza i wpływa na płaską Nizinę Padańską leży miasto Bassano del Grappa. Nazwę zawdzięcza pobliskiej górze "Monte Grappa" ale słynny trunek o tej samej nazwie zakupimy tutaj na każdym kroku.

Dzień 6: Bassano del Grappa - Treviso   55 km
Opuszczamy definitywnie Alpy i zbliżamy się do wybrzeża Adriatyku. Z daleka widać kilka majestatycznych willi mistrza Palladio - to znak weneckich wpływów. Położone na wzgórzu średniowieczne miasteczko Asolo zaprasza na krótką podróż w zapomniane epoki. Dalej już po równinie, wzdłuż akweduktów docieramy do Treviso, miasta które opływają odnogi kryształowo czystej rzeki Sile. W mieście zobaczymy stare kamienic o pięknych fasadach, jak też modne butiki  (tu ma siedzibę m.in. Benetton).

Dzień 7: Treviso - Wenecja (Mestre/Marghera)   45 km
Większa część trasy prowadzi doliną rzeki Sile, którą docieramy do brzegów weneckiej laguny.

Dzień 8: Zakończenie lub przedłużenie

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieZobacz galerię zdjęć

Terminy 2024: Start w każdą środę i sobotę od 04.05 do 28.09. W tygodniu 10.08-17.08.2023 nie ma możliwości przyjazdu.
Dla grupki minimum 5 osób możliwy jest start w dowolnym terminie 

Cena pakietu w zależności od sezonu:

05.05 - 14.06 i 14.09 - 27.09.2024
4090,- zł/os w pok. 2-osobowym
5220,- zł/os w pok. 1-osobowym

* specjalna cena przed-i posezonowa na termin 04.05 i 28.09.2024
3690,- zł/os w pok. 2-osobowym
4820,- zł/os w pok. 1-osobowym

15.06 - 12.09.2024
4410,- zł/os
w pok. 2-osobowym   
5540,- zł/os w pok. 1-osobowym


Usługi zawarte w cenie pakietu: 

 • 7 noclegów w starannie wybranych hotelach 3- i 4-gwiazdkowych 
 • 7 x śniadanie
 • Transport bagaży pomiędzy hotelami.
 • Materiały informacyjne i mapy
 • Darmowy parking w Toblach
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Zniżki:

 • dziecko 0-5 lat: 100%
 • dziecko 6-11 lat: 50%
 • dziecko 12-14 lat: 20%
 • dziecko 15 lat i więcej, lub osoba dorosła na dostawce: 10%

Dodatkowe Usługi:

 • Wynajem roweru 490 zł
 • Wynajem roweru 'premium' 830 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym 1220 zł
 • Taksa klimatyczna - w niektórych miejscowościach płatna na miejscu
 • Powrót środkami komunikacji publicznej EUR 27-35 płatne na miejscu
 • Powrót firmowym busem (z rowerem) 580 zł
 • Dodatkowe noclegi w Toblach: hotel***, w zależności od sezonu: 440-480 zł/os w pok. 2-os i 580 zł/os w pok. 1-os
 • Dodatkowe noclegi w Wenecji-Mestre hotel**** 440 zł/os w pok. 2-os. 580 zł/os w pok. 1-os.

  formularz zgłoszeniowy...>