portal wczasów aktywnych

 

Dolomity - Wenecja

 

Północne Włochy są jednym z najbardziej pożądanych celów podróży rowerowych turystów z całego świata. Nigdzie nie spotkamy takiej kombinacji krajobrazów, zabytków kultury, ciepłego klimatu - a przy tym wszystkim świetnej rowerowej infrastruktury, z kilometrami dawnych torowisk kolejowych zamienionych na ścieżki dla cyklistów.

Szczególnym powodzeniem cieszą się różne warianty przejazdu z alpejskich masywów w stronę adriatyckiego wybrzeża. Przedstawiamy tu wariant dłuższy (8-dniowy) i najbardziej "dramatyczny", który - bez męczących podjazdów - trawersuje pasma Dolomitów, gór doskonale znanych narciarzom i alpinistom. (Drugi wariant, 7 dniowy jest jeszcze łatwiejszy i prowadzi nad Jez. Garda)

Ostatnie dwa etapy pokrywają się częściowo z programem "Dookoła Wenecji" - można pokusić się o ich kombinację.

Dzień 1: Przyjazd do Toblach
Toblach (wł. Dobiacco) to znana miejscowość wypoczynkowa w Tyrolu południowym. Łatwo tu dotrzeć pociągiem lub samochodem (z Cieszyna 820 km, autostradami przez Wiedeń - Klagenfurt). Pierwszy nocleg w którymś z okolicznych hoteli w dolinie Hochpustertal, przy którym można bezpłatnie zostawić samochód na czas wycieczki.

Dzień 2: Dolina Hochpustertal - Cortina d’Ampezzo   35-45 km
Pierwszy etap jest wyjątkowo spektakularny - jedziemy trasą dawnej kolejki przez Dolomity, których strome wapienne ściany wyrastają niemalże spod kół. Mijamy górskie jeziora i cmentarz wojenny - tu przebiegał front alpejski podczas I Wojny. Wkrótce otwiera się widok na strzelistą formację skalną - sięgające 3000 m. "Trzy Szczyty" (Tre Cime di Lavaredo).  Zmienione w ścieżkę rowerową torowisko początkowo łagodnie pnie się w górę, by po przekroczeniu granicy prowincji Belluno - już tylko opadać. Niemal nie pedałując, przez kilka mostów i tuneli docieramy do słynnego olimpijskiego kurortu Cortina d’Ampezzo.

Dzień 3: Cortina d’Ampezzo - Belluno    49-59 km
Ten etap prowadzi non stop lekko z górki. Po lewej widzimy masyw Sorapis, po prawej formację skalną "Trzy wieże" (Cinque Torri). Doliną Boite zjeżdżamy do stacji kolejowej Pieve/Calalzo di Cadore. Tu następuje krótki przejazd pociągiem do Longarone (wliczony w cenę). Miasto to zostało w całości odbudowane po katastrofie zapory wodnej w1963r.  Z Longarone pedałujemy do Belluno.

Dzień 4:  Belluno - Feltre   39-49 km
Z Belluno, małej stolicy prowincji o tej samej nazwie, jedziemy przez porośnięte lasami bukowymi pagórki do Feltre. Po drodze w  Cesiomaggiore warto zwiedzić  „Museo della Bicicletta“ - muzeum rowerów.

Dzień 5:  Feltre - Bassano del Grappa   50 km
Zaraz za Feltre mijamy urocze jezioro Corlo, którego brzegi są przepięknie rzeźbione w skałach osadowych. Wciąż zjeżdżając w dół - osiągamy dolinę rzeki Brenta. W miejscu gdzie definitywnie opuszcza ona alpejskie pogórza i wpływa na płaską Nizinę Padańską leży miasto Bassano del Grappa. Nazwę zawdzięcza pobliskiej górze "Monte Grappa" ale słynny trunek o tej samej nazwie zakupimy tutaj na każdym kroku.

Dzień 6: Bassano del Grappa - Treviso   55 km
Opuszczamy definitywnie Alpy i zbliżamy się do wybrzeża Adriatyku. Z daleka widać kilka majestatycznych willi mistrza Palladio - to znak weneckich wpływów. Położone na wzgórzu średniowieczne miasteczko Asolo zaprasza na krótką podróż w zapomniane epoki. Dalej już po równinie, wzdłuż akweduktów docieramy do Treviso, miasta które opływają odnogi kryształowo czystej rzeki Sile. W mieście zobaczymy stare kamienic o pięknych fasadach, jak też modne butiki  (tu ma siedzibę m.in. Benetton).

Dzień 7: Treviso - Wenecja (Mestre/Marghera)   45 km
Większa część trasy prowadzi doliną rzeki Sile, którą docieramy do brzegów weneckiej laguny.

Dzień 8: Zakończenie lub przedłużenie

Zobacz galerię zdjęć...>

Terminy 2019: Start w każdą sobotę od 27.04 do 28.09, w czerwcu, lipcu i sierpniu także w każdą środę
Dla grupki minimum 5 osób możliwy jest start w dowolnym terminie 

Cena pakietu w zależności od sezonu:

27.04 - 21.06 i 08.09 - 29.09.2019
3060,- zł/os w pok. 2-osobowym
3690,- zł/os w pok. 1-osobowym

* specjalna cena przed-i posezonowa na termin 27.04 i 28.09
2610,- zł/os w pok. 2-osobowym
3260,- zł/os w pok. 1-osobowym

22.06 - 07.09.2019
3390,- zł/os
w pok. 2-osobowym   
4040,- zł/os w pok. 1-osobowym

Usługi zawarte w cenie pakietu: 

 • 7 noclegów w starannie wybranych hotelach 3- i 4-gwiazdkowych 
 • 7 x śniadanie
 • Transport bagaży pomiędzy hotelami.
 • Przejazd pociągiem z Calalzo do Cadore do Longarone (i przewóz roweru)
 • Materiały informacyjne i mapy
 • Darmowy parking w Toblach
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Zniżki:

 • dziecko 0-4 lat: 100%
 • dziecko 4-11 lat: 50%
 • dziecko 11-14 lat: 25%
 • osoba dorosła na dostawce: 15%


Dodatkowe Usługi:

 • Wynajem roweru 330 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym 730 zł
 • Taksa klimatyczna - w niektórych miejscowościach płatna na miejscu
 • Powrót środkami komunikacji publicznej EUR 27-35 płatne na miejscu
 • Powrót firmowym busem (wraz z przewozem roweru) 290 zł
 • Dodatkowe noclegi w Toblach: Dodatkowe noclegi w Toblach, hotel***, w zależności od sezonu: 210-315 zł/os w pok. 2-os i 265-370 zł/os w pok. 2-os
 • Dodatkowe noclegi w Wenecji-Mestre hotel**** 270 zł/os w pok. 2-os. 370 zł/os w pok. 1-os.

  formularz zgłoszeniowy...>