portal wczasów aktywnych


Wielka pętla Austrii

 

Do zwiedzania Austrii na rowerze specjalnie zachęcać nie trzeba. Można tam jeździć co roku i zaliczać kolejne piękne trasy w dolinach rzek i jezior. A co jeśli ktoś ma do dyspozycji tylko tydzień urlopu i chciałby w tym czasie zobaczyć więcej niż bieg jednej rzeki albo jeden z turystycznych regionów?

Oto ambitna trasa w kształcie dużej pętli ze startą i metą w Linzu. Wiedzie nad Dunajem, szlakiem rzek Enns, Salzach, Inn oraz przez pojezierze Salzburskie. Jak perełki na sznurku nanizane są na nią  wspaniałe historyczne miasta i miasteczka. Atrakcje słynne i dobrze znane jak też tajemnicze ostoje piękna. Różnorodność krajobrazów jest ogromna - od skalistych Alp po rozległe rozlewiska Innu.

Okrężna trasa  nie zawsze jest płaska ale też nie przesadnie wyczynowa. Dwa odcinki pokonujemy koleją. Na noclegi  zapraszamy do luksusowych, w większości czterogwiazdkowych hoteli.

Dzień 1: Indywidualny przyjazd do Linzu
Linz to gwarna stolica Górnej Austrii. Znajdziemy to jeden z największych w tym kraju placów miejskich ze słynną morową kolumną. Miesza się tu historia z nowoczesnością - są tu barokowe zabytki i popularne centra wystawowe, jak  Ars Electronica czy otwarte w 2023 Muzeum Sztuki Współczesnej Lentos.

Dzień 2: Linz - Steyr   55 km
Jedziemy początkowo w dół Dunaju. W Mauthausen skręcamy na południe w dolinę rzeki Enns, zwanej po polsku Anizą, której będziemy towarzyszyć jadąc pod prąd. Wkrótce wjeżdżamy do miasteczka o takiej samej nazwie - Enns. Uznawane za najstarsze w Austrii, ma piękny rynek z wieżą zegarową i wiele pamiątek jeszcze z czasów rzymskich. Meta w Steyr, starożytnym hutniczym mieście u zbiegu dwóch rzek z przepiękną starówką w której mieszają się różne style architektury.

Dzień 3: Steyr - Bad Ischl   70 km    
Nieco pagórkowaty etap przez serce Górnej Austrii. Mijamy Bad Hall - pierwsze z alpejskich uzdrowisk, następnie imponujący klasztoru benedyktynów w Kremsmünster. Pedałowanie kończymy w Gmunden nad brzegiem Jeziora Traunsee. Stamtąd pociągiem docieramy do Bad Ischl, eleganckiego cesarskiego kurortu gdzie po dziś dzień błąkają się duchy Franciszka Józefa i Sissi. Obowiązkowym punktem programu jest wizyta w cukierni Zauner.

Dzień 4: Bad Ischl - Salzburg   70 km
Region Salzkammergut słynie z malowniczych górskich jezior. Zobaczymy dwa z nich: Wolfgangsee i Mondsee, zatrzymując się na plażach i nadbrzeżnych promenadach. Do Salzburga prowadzi łatwy i malowniczy szlak na torowisku dawnej kolejki wąskotorowej. Nocleg w Mieście Mozarta, wieczorny spacer przez staromiejskie place i deptaki, z widokiem na potężną twierdzę Hohensalzburg. W Salzburgu można zostać na 1-2 noce dłużej i dopiero potem ruszać w dalszą trasę.

Dzień 5: Salzburg - Braunau   60 km
Kolejny dzień zaczynamy od przejazdu pociągiem. Etap zaczyna się w Oberndorf nad rzeką Salzach. Odtąd już do końca wycieczki będziemy pedałować z nurtem rzek. Nad Burghausen wznosi się potężna średniowieczna twierdza uznawana za największy zespół zamkowy w Europie. Meta w Braunau, kolejnym historycznego miasto z kolorowymi 18-wiecznymi kamienicami, bramami i murami obronnymi.

Dzień 6: Braunau - Schärding   50 km
Etap nad rzeką Inn, która w kilku miejscach spiętrzona jest w rozległe zalewy. Jedziemy w spokoju, z dala od cywilizacji, wsłuchani w śpiew ptaków. Warto zatrzymać się w wiosce Reichersberg, zwiedzić park i klasztor Augustianów. Końcowy przystanek - miasto Schärding, słynie ze świetnie zachowanego zespołu barokowej architektury.

Dzień 7: Schärding - Zakole Dunaju   55 km
Zaledwie po godzinie jazdy docieramy do pełnej zabytków Pasawy zwanej "bawarską Wenecją". Tutaj Inn łączy się z Dunajem i dalsze kilometry wiodą właśnie najsłynniejszym w Europie szlakiem naddunajskim. Nocleg nieopodal Schlögener Schlinge - miejsca, gdzie Dunaj, opływając wzgórze tworzy ostry zakręt. Warto wspiąć się do punktu widokowego i obejrzeć go z góry.

Dzień 8: Zakole Dunaju - Linz   55 km
Łatwy i leniwy etap po całkiem płaskich ścieżkach nad Dunajem, który przeciska się głębokim przełomem przez zalesiony płaskowyż. Stylowe gospody zapraszają na odpoczynek i posiłek, małe promy pozwalają odwiedzić drugi brzeg rzeki. W Aschbach możemy zwiedzić niewielkie muzeum dunajskiej żeglugi. Ostatnie kilometry pokonujemy rowerową kładką wiodącą nad samym lustrem wody prosto do centrum Linzu.

Terminy 2024: W sezonie wysokim (27.04 - 20.09) start imprezy w dowolny dzień, w sezonach średnim i niskim (21.09 - 19.10) - w każdą sobotę. 

Cena pakietu w zależności od sezonu.

sezon niski: 05.10 - 09.10. 2024

4350,- zł/os
w pok. 2-osobowym   
5820,- zł/os w pok. 1-osobowym


sezon średni: 21.09 - 04.10 2024
4890,- zł/os w pok. 2-osobowym   
6360,- zł/os w pok. 1-osobowym

sezon wysoki: 27.04 - 20.09. 2024

5380,- zł/os
w pok. 2-osobowym   
6850,- zł/os w pok. 1-osobowym


Usługi zawarte w cenie pakietu:
 

 • 7 noclegów w hotelach o standardzie co najmniej 3- i 4-gwiazdkowym
 • 7 x obfity bufet śniadaniowy
 • Przejazdy pociągiem (z transportem roweru) Gmunden - Bad Ischl i Salzburg - Oberndorf
 • Przewóz bagaży pomiędzy hotelami (maksymalnie 1 szt bagażu 23 kg/osobę)
 • Mapa trasy i informator w firmowej sakwie na kierownice (1 na pokój)
 • Dane GPS
 • Ubezpieczenie KL/NW
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Zniżki:

 • Dostawka dla dziecka - do lat 6 gratis, 7-11 lat -50% 12-14 lat -25%
 • Nocleg w pokoju 3-osobowym osoby dorosłej (pow 15 lat) - zniżka -10%

Dodatkowe usługi:

 • Wynajem roweru 490 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym 1080 zł
 • Ubezpieczenie roweru - zwykłego 90 zł elektrycznego 220 zł
 • Parkowanie samochodu w Linz: 55 EUR/ tydzień w parkingu podziemnym k. dworca, lub bezpłatnie na parkingu Linz-Urfahr.
 • Dodatkowy nocleg ze śniadaniem w Linz - 390 zł/os w dwójce, 585 zł/os w jedynce
 • Dodatkowy nocleg ze śniadaniem w Salzburgu - 530 zł/os w dwójce, 875 zł/os w jedynce
 • Można też wypożyczyć kask, foteliki lub przyczepki dla dzieci, rowerki dziecięce

 
Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieformularz zgłoszeniowy