portal wczasów aktywnych


Zamki Szkocji

Szkocja od lat przyciąga turystów aktywnych, kochających dzikość i przyrodę, pragnących spędzić urlop w stylu odmiennym od wakacyjnej sztampy. Przez lata był to bardzo drogi i snobistyczny cel podróży. Dziś, dzięki rozwiniętej sieci tanich połączeń lotniczych i korzystnemu kursowi funta stał się bliższy niż kiedykolwiek. Czemuż by sobie nie pozwolić na zwiedzanie Szkocji w najbardziej snobistycznej wersji - oczywiście na rowerze!

Położone na północ od Edynburga miasteczko Perth nazywane jest bramą szkockich wyżyn. To tu zaczyna się i kończy trasa najpopularniejszej rowerowej pętli, która łączy piękne krajobrazy i historyczne pamiątki splendoru szkockich klanów.

Dzień 1: Przylot do Edynburga i przejazd do Perth, zakwaterowanie w pierwszym hotelu. W wolnym czasie można przejść się po miasteczku, spacerować nad rzeką Tay albo wspiąć się na wzgórze widokowe. O godz 19. przekazanie rowerów i niezbędnego ekwipunku.

Dzień 2: Perth - Dunkeld   40 km
Pedałujemy pierwsze 2 mile z Perth do pałacu Scone,  rodowego gniazda książąt Mansfield, pełnego skarbów gromadzonych przez 400 lat. Następnie jedziemy do położonego również nad rzeką Tay miasteczka Dunkeld - z pięknie odrestaurowanymi 18-wiecznymi domkami wokół rynku. Tu zatrzymujemy się kolejny nocleg. 

Dzień 3: Dunkeld - Pitlochry  30 km
Z Dunkfeld wyjeżdżamy zaciszną ścieżką w dolinie rzeki, następnie kierujemy się jedną z bocznych dróg  do Logierait. Kolejny most i mały podjazd, za nim trasa z szerokim widokiem na doliny rzek Tay i Tummel. Celem etapu jest stary, wiktoriański kurort Pitlochry. Jedną z jego atrakcji jest zapora z przeszklonym obserwatorium pozwalającym śledzić łososie płynące w górę rzeki.

Dzień 4: Okolice Pitlochry  23 km
Krajobraz tej okolicy jest typowo szkocki - mijamy niewielkie pagórki, torfowiska (moors) i głębokie polodowcowe doliny (glens). Można tu zwiedzić jedną z destylarni whisky - wielką Blair Atholl i najmniejszą w Szkocji - Edradour. Niedaleko leży zamek Blair a w nim 32 piękne komnaty ze starymi meblami, obrazami i kolekcją zbroi.

Dzień 5: Pitlochry - St. Andrews  30 km
Mijajamy liczne wioski doliny Strathmore, potem ostrzejszy podjazd na wzgórza Sidlaw Hills, leżące na peryferiach miasta Dundee. W tym dużym, znaczący porcie przy ujściu rzeki Tay
możemy podziwiać zakotwiczone na stałe liczne statki-muzea, np. najstarszą pływającą drewnianą jednostkę - Frigate Unicorn. Z kolei w starej przędzalni Verdant Works zgromadzone są liczne zabytki sztuki tkackiej. Potem przejeżdżamy most na rzece Tay i kontynujemy podróż wzdłuż wybrzeża. Opuszczamy asfaltową szosę aby zagłębić się w labirynt leśnych dróg Tentsmuir Forest. W pobliżu wsi Leuchars i Strathkinness wjeżdżamy na wysoki brzeg estuarium rzeki Tay , następnie zjeżdżamy do St Andrews. Miejscowość tą, dawniejszą duchową stolicę Szkocji, zwykło się dziś nazywać matecznikiem gry w Golfa. Znajduje się tu także najstarszy szkocki Uniwersytet. Liczne zabytkowe domy zachowały się z czasów średniowiecznych, edwardiańskich i wiktoriańskich. Tu zatrzymujemy się a dwa noclegi.

Dzień 6: Okolice St. Andrews  39-55 km
Możemy tego dnia odpocząć nieco, albo poszwędać się rowerem po regionie, który Szkoci nazywają "East Neuk" czyli "wschodnim narożniku" księstwa Fife. Są tu malownicze wioski rybackie Crail, Anstruther i Pittenweem, a w nich pobielane domy z czerwonymi dachami i brukowane uliczki prowadzące do portów. 

Dzień 7:  St. Andrews - Perth   56 km
St Andrews opuszczamy ścieżką rowerową wiodącą przez park Craigton, następnie zwiedzamy pałac Falkland, położony w samym środku unikalnej, średniowiecznej wsi. Była to wiejska rezydencja i dwór myśliwski ośmiu królów z dynastii Stuartów. Jej najpiękniejszą częścią jest kaplica królewska a dookoła ciągną się rozległe ogrody. Filiżanka herbaty w Auchtermuchty pozwoli pokonać ostatni n atrasie podjazd do Pitmedden Forest, skąd opuszczamy się znów w dolinę rzeki Tay do miasta Perth, zamykając pętlę.

Dzień 8: Odjazd z Perth i powrót do domu.

Terminy 2024: Wycieczkę można rozpocząć dowolnego dnia od 1.04. do 31.10. Warunkiem organizacji jest udział co najmniej 2 osób.

Cena pakietu podstawowego: 5100 zł/os

Usługi zawarte w cenie pakietu: 

  • 7 noclegów (pensjonaty typu B&B o standardzie 3-4 gwiazdkowym) w pok. 2-osobowych
  • 7 x śniadanie
  • Transport bagaży
  • Mapę i opis trasy


Dodatkowe opłaty:

  • Wynajem roweru: 550 zł
  • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektr.: 1100 zł
  • Dopłata za pok. 1-osobowy 1980 zł
  • Dodatkowy nocleg 450 zł w pok. 2-os., 580 zł w pok. 1-os.


Zniżki:

  • Dostawka dla dziecka do 11 lat - 20%
  • Dostawka dla starszego dziecka lub osoby dorosłej - 5%

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieFormularz zgłoszeniowy