portal wczasów aktywnych

 
Zamki nad Renem

To jeden z najsłynniejszych na świecie turystycznych regionów - ponad dwustukilometrowy przełom Renu przez wzgórza Taunus, Eifel i Westerwald. Najważniejsza europejska droga wodna z dziesiątkami barek, tętniące życiem historyczne miasta, bajkowe zamki i klasztory na wysokich skarpach, skałach czy nawet wyspach.

Zapraszamy na rowerowy rajd wzdłuż bystrego nurtu wielkiej rzeki. Trasa biegnie w romantycznej scenerii, ścieżkami wciśniętymi między szemrzącą wodę a strome brzegi. Po drodze mnóstwo pomników historii, muzeów, kawiarenek, kąpielisk i atrakcji jakich tylko może zapragnąć dusza rowerowego turysty.

Oto opis klasycznej, 7-dniowej wyprawy, pozwalającej zwiedzić w spokojnym tempie najbardziej malowniczy odcinek Renu z Moguncji do Kolonii. Na indywidualne życzenie możemy przygotować krótszą lub dłuższą wersję programu. Można ją też połączyć z Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknierajdem w dolinie Mozeli.    

Dzień 1: Moguncja
Przyjazd do Moguncji (Mainz), grodu - jak większość ze zwiedzanych miast, założonego jeszcze w starożytności, znanego później z wynalezienia druku. Do zwiedzania - Muzeum Gutenberga, romańska katedra, zamek elektorów i wiele pozostałości z czasów rzymskich. 

Dzień 2: Moguncja - Rüdesheim 35 - 49 km
Pierwszy piękny etap wiedze przez dość szeroki fragment doliny, gdzie Ren płynie spokojnie i tworzy małe wysepki. Na brzegach rozłożyły się winnice a liczne gospody zachęcają do skosztowania trunku. Warto zrobić skok w bok do słynącego z szachulcowych domków miasteczka Eltville i Klasztoru Eberbach. Meta etapu - Rüdesheim, to znany reński kurort. Można przejechać się kolejką gondolową do pomnika na wzgórzu  i koniecznie zobaczyć Drosselgasse. Ta niewielka, raptem 150-metrowa uliczka ma w sobie jakiś dziwny urok, bo przyciąga co roku tylu turystów co zakopiańskie Krupówki. 

Dzień 3: Rüdesheim - St. Goar  38 km
Na szlaku liczne okazałe, z przepychem zbudowane zamki. Ale główną atrakcją jest wbijająca się w nurt rzeki skała Loreley, na której legendarna syrena zwodziła żeglarzy. Warto zejść z roweru i wspiąć się po ścieżce na szczyt tej skały, skąd widać największe przewężenie doliny i statki zmagające się z rwącym nurtem.

Dzień 4: St. Goar - Koblencja  36 km
Dalej jedziemy wąską i głęboko wciętą doliną. Po drodze miasto Boppard. Z jego gwaru można uciec wjeżdżając wyciągiem na zalesione wzgórze z punktem widokowym Vierseenblick. Następnie mijamy dwa wyjątkowo monumentalne zamki - świetnie zachowany 13-wieczny Marksburg i kunsztownie przebudowany w 19-wieczny Stolzenfels. Wreszcie dojeżdżamy do Koblencji, jednego z najpiękniejszych miast Niemiec, gdzie do Renu uchodzi Mozela. Tu na nadrzecznych bulwarach wznosi się odbudowany niedawno potężny pomnik Wilhelma I.

Dzień 5: Koblencja - Bad Godesberg   58 km
Jedziemy przez okolicę pełną popularnych kurortów, gdzie co rusz zatrzymać się można w ogródku piwnym albo zażyć kąpieli w basenach termalnych. Można też przesiąść się na statek i w ten sposób pokonać część etapu.

Dzień 6: Bad Godesberg - Kolonia  43 km
Mijamy Bonn, niewielkie miasteczko - miejsce urodzin Beethovena, które przez kilkadziesiąt lat było stolicą RFN. Etap nie jest długi - szybko przybywamy do Kolonii. Mamy dość czasu na zwiedzenie największej nadreńskiej metropolii z jej słynną katedrą i tętniącym na bulwarach przez całą noc rozrywkowym życiem. Finał wycieczki można uczcić łykiem Koelscha - specyficznego, tylko tutaj warzonego piwa, podawanego w charakterystycznych kufelkach.

Dzień 7: Zakończenie i odjazd
Po śniadaniu powrót. Jeśli zostawiłeś samochód w Moguncji, możesz wrócić tam pociągiem lub (organizowanym tylko w soboty) specjalnym transportem autokarowym.

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieZobacz galerię zdjęć

 Otwiera zewnętrzny odsyłacz w nowym oknieZobacz reportaż filmowy z okolic Moguncji


Terminy 2023:
Start imprezy w dowolny dzień, sezon trwa od 08.04 do 14.10.

Ceny: można wybrać jedną z dwóch kategorii cenowych:

 • Kategoria B Zakwaterowanie w mniejszych hotelach i pensjonatach, standard 2-3 gwiazdkowy
 • Kategoria A Komfortowe pokoje w hotelach 3-4 gwiazdkowych


Kolor zielony
- sezon niski 08.04 - 14.04 i 07.10 - 14.10. 2023
Kolor pomarańczowy - sezon średni 15.04 - 05.05 i 23.09 - 06.10.2023
Kolor czarny - sezon wysoki 06.05 - 22.09. 2023

cena za: podstawowy pakiet
za 1 osobę
w pok. 2-osobowym
dodatek
za pokój 1-os.
dodatek
za wyżywienie HP*)
Kategoria B2940 zł / 3330 zł / 3580 zł
1250 zł960 zł
Kategoria A3430 zł / 3770 zł / 4320 zł
1570 zł1030 zł

*) w ramach dopłaty za wyżywienie HP otrzymujemy 6 x obiadokolację

Usługi zawarte w cenie pakietu:

 • 6 noclegów w pokojach z natryskiem/WC i śniadaniem w/g wybranej kategorii
 • Przewóz bagaży pomiędzy hotelami
 • Mapa trasy i informator, dane GPS
 • Ubezpieczenie KL/NW

Dodatkowe usługi:

 • Wynajem roweru 490 zł
 • Wynajem roweru 'Premium' (lepszej klasy: lekka rama, przerzutka Deore XT, amortyzator, hamulce hydrauliczne itp.)  780 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym 1180 zł
 • Przewóz powrotny z Kolonii do Moguncji, odjazd o 8:00 - 440 zł, przewóz własnego roweru 150 zł
 • Dodatkowe noclegi w Moguncji:

  • Kat. B: 340 zł/os w pok. 2-os., 540 zł/os w pok. 1-os.
  • Kat. A: 390 zł/os w pok. 2-os., 640 zł/os w pok. 1-os.

 • Dodatkowe noclegi w Kolonii: 

  • Kat. B: 370 zł/os w pok. 2-os., 690 zł/os w pok. 1-os.
  • Kat. A: 470 zł/os w pok. 2-os., 730 zł/os w pok. 1-os.

 Zniżki:

 • Dostawka dla dziecka w pok. 2-osobowym - do lat 5 gratis, 6-11 lat -50%, 12-14 lat -25%, 15-17 lat -10%


Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieformularz zgłoszeniowy


Inne warianty trasy: Jest ich mnóstwo... można przejechać przełom Renu w 4 - 8 dni, przejechać inne odcinku rzeki i ich dopływów (Neckar, Lahn). Ciekawą kombinacją jest połączenie wycieczki nad Renem z programem Kręty Szlak Mozeli. Rozpoczynamy taki rajd w Moguncji, po przyjeździe do Koblencji następuje transfer do Trewiru i pedałujemy wzdłuż Mozeli z powrotem do Koblencji gdzie Ren i Mozela się łączą, po czym dalej - wzdłuż Renu - do Kolonii. Program trwa 12 dni (11 noclegów). Szczegóły na stronie: Kombinacja reńsko - mozelska.