portal wczasów aktywnych


Wokół Jeziora Nezyderskiego

Drugi z wielkich akwenów historycznych Węgier to Jezioro Nezyderskie - węg. Fertő, niem Neusiedler See. Przez wiele lat było przedzielone żelazną kurtyną (którą właśnie tu po raz pierwszy otwarto), mało kto tam z Polski przyjeżdżał, przez to jest pewnie mniej u nas znane, a szkoda! 

Jezioro Nezyderskie to geograficzny ewenement - typ bardzo płytkiego, bezodpływowego jeziora stepowego charakterystycznego raczej dla azjatyckich stepów niż środkowej Europy. Jego brzegi są muliste i zarośnięte szuwarami, niezbyt atrakcyjne dla typowych "płażowiczów". Za dla turystów rowerowych - wprost przeciwnie: Ten nadgraniczny region obfituje w pamiątki kultury - potężne pałace węgierskich magnatów, miasta z uroczymi starówkami. Jego różnorodność dopełnia bogata przyroda - romantyczne jeziorka Seewinkel, spacerujące po ulicach dzikie gęsi, kwitnące stepy. Sieć dróg rowerowych jest znakomita, etapy bardzo łatwe - to idealny teren na wakacje dla rodzin z dziećmi.

Koniecznie odwiedź ten zakątek Europy, tym bardziej że leży jeszcze bliżej niż Balaton a dojazd autostradą przez Wiedeń lub Bratysławę szybki i wygodny. Start i meta w miasteczku Illmitz po austriackiej stronie. Program umożliwia nie tylko objazd jeziora, ale także - po pokonaniu krótkiego etapu - zwiedzenie ciekawostek leżących w jego okolicy, przede wszystkim zabytkowego Sopronu i Eisenstedt. Wycieczkę tę można potraktować także jako przedłużenie trasy naddunajskiej.

Ostatni postój nad Jeziorem i...
Ostatni postój nad Jeziorem i...

Dzień 1: Indywidualny przyjazd do Illmitz
Niewielkie austriackie miasteczko w Illmitz jest siedzibą parku narodowego, centralnym punktem wycieczek w region Seewinkel - niesamowitej mozaiki małych i dużych jezior, winnic, kwitnących stepowych łąk i kolorowych wsi. Po przyjeździe można się wybrać w krótką wycieczkę do zagrody osłów rzadkiej białej rasy.

Dzień 2: Illmitz - Fertőd/Hegykő   20-35 km
Rozpoczynamy objazd jeziora (w kierunku wskazówek zegara).  Na rozgrzewkę pierwsza, niedługa przejażdżka na węgierską stronę. Nową drogą rowerową do Mexiko Puszta (wokół obłędne ilości dzikiego ptactwa), następnie wiejską drogą do Fertőd. Tam podziwiamy wyjątkową rezydencję - ogromny barokowy pałac Eszterhazy'ch, zwany węgierskim wersalem. Nocleg w Fertőd lub pobliskim kąpielisku termalnym Hegykő. Po południu można pozwiedzać okolice, np. pojechać do Nagycenk zobaczyć pałacyk rodu Széchenyi, park we francuskim stylu i dziecięcą kolejkę wąskotorową.

Dzień 3: Fertőd/Hegykő - Sopron  20-35 km
Z Hegykő na zachód prowadzi znakomita, oddzelona od szosy droga rowerowa. Mijamy uzdrowisko Balf, słynące z czterech termalnych źródeł. Z punktu widokowego w Fertőrákos spoglądamy na jezioro, po czym jedziema do pobliskiego Sopronu, spędzić nocleg w centrum świetnie zachowanego z dawnych wieków starego miasta.

Dzień 4: Sopron - Rust   30 km
Dobrze znaną leśną ścieżką wracamy do Fertőrákos. Tu można zwiedzić dawne rzymskie kamieniołomy, w scenerii których często organizuje się koncerty, bądź zażyć kąpieli na jeziornej przystani. Ścieżką rowerową przekraczamy granicę Austrii. Pierwsza z wiosek to Mörbisch, gdzie niemal w każdym domu znajduje się tu winiarnia. Na nocleg przyjeżdżamy do nieco większego miasteczka - Rust. Na dachach jego starych domów bociany budują gniazda.

Dzień 5: Rust - Neusiedl am See   41-55 km
Jedziemy zachodnim wysokim brzegiem jeziora, przez okolicę pełną wiśniowych sadów. W każdej z mijanych wiosek jest lokalne muzeum, nadjeziorna przystań i niezliczone kafejki. Jedną z opcji tej trasy jest przejazd przez Eisenstedt. W miasteczku, które jest stolicą Austriackiego Burgenlandu, znajdziemy kolejny wielki pałac Eszterhazy'ch i kolorowy deptak. Na nocleg zatrzymujemy się w położonym na północnym krańcu jeziora Neusiedl.

Dzień 6: Neusiedl am See - Illmitz   55 km
Zamykamy pętlę wokół jeziora jadąc płaskim, wschodnim brzegiem. Najpierw w Podersdorf docieramy do brzegu jeziora wolnego od trzcin - można obejrzeć cały akwen i skorzystać z ładnej plaży. Następnie przecinamy Park Narodowy Seewinkel, klucząc ścieżkami wokół licznych małych jeziorek.  Na nocleg wracamy do dobrze znanego Illmitz.

Dzień 7: Zakończenie i powrót lub przedłużenie pobytu w Illmitz.


Zobacz galerię zdjęć z trasy....>

 

Terminy 2024: Start imprezy w dowolny dzień tygodnia, sezon trwa od kwietnia do października

Cena pakietu podstawowego 3250 zł

Usługi zawarte w cenie pakietu

  • 6 noclegów ze śniadaniem
  • Transport bagaży między hotelami
  • Mapa i opis trasy
  • Darmowy parking w Hegykö
  • Ubezpieczenie KL/NW
  • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Dodatkowe opłaty

  • Wyżywienie HP (6 obiadokolacji) 880 zł
  • Wynajem roweru 490 zł
  • Dodatek za pokój 1-osobowy 980 zł
  • Dodatkowy nocleg w Illmitz: 350 zł w pokoju 2-osobowym, 490 zł w pok 1-osobowym

Zniżki dla dzieci i większych grup - negocjowane indywidualnie.

 Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieFormularz zgłoszeniowy


Most rowerowy w Bratysławie

Inne wersje programu

Objazd jeziora można przedłużyć, rezerwując dodatkowe noclegi w dowolnej miejscowości na trasie.

Wycieczkę można też ciekawie połączyć z rajdem trasą naddunajską. Z północnego krańca jeziora (Neusiedl am See) można - pokonując jedynie niewielkie przewyższenie - w kilka godzin dojechać do Dunaju w okolicach Hainburga, pomiędzy Wiedniem a Bratysławą.

Z Wiednia do Neusiedl jest też bezpośrednie połączenie kolejowe.