portal wczasów aktywnych


Wokół Jeziora Nezyderskiego

Drugi z wielkich akwenów historycznych Węgier to Jezioro Nezyderskie - węg. Fertő, niem Neusiedler See. Przez wiele lat było przedzielone żelazną kurtyną (którą właśnie tu po raz pierwszy otwarto!), mało kto tam z Polski przyjeżdżał, przez to jest pewnie mniej u nas znane, a szkoda! 

Jezioro Nezyderskie to geograficzny ewenement - typ bardzo płytkiego, bezodpływowego jeziora stepowego charakterystycznego raczej dla azjatyckich stepów niż środkowej Europy. Jego brzegi są muliste i zarośnięte szuwarami, niezbyt atrakcyjne dla typowych "płażowiczów". Za dla turystów rowerowych - wprost przeciwnie: Ten nadgraniczny region obfituje w pamiątki kultury - potężne pałace węgierskich magnatów, miasta z uroczymi starówkami. Jego różnorodność dopełnia bogata przyroda - romantyczne jeziorka Seewinkel, spacerujące po ulicach dzikie gęsi, kwitnące stepy. 

Koniecznie odwiedź ten zakątek Europy, tym bardziej że leży jeszcze bliżej niż Balaton a dojazd autostradą przez Wiedeń lub Bratysławę szybki i wygodny. Start i meta w niewielkim uzdrowisku Hegykő po węgierskieg stronie. Program umożliwia nie tylko objazd jeziora, ale także zwiedzenie ciekawostek leżących w jego okolicy, przede wszystkim zabytkowego Sopronu i Eisenstedt. Wycieczkę tę można potraktować także jako przedłużenie trasy naddunajskiej.  

Dzień 1: Indywidualny przyjazd do Hegykő

Dzień 2: Okolice Hegykő   45 km
Po zajrzeniu do lokalnego muzeum-Skansenu w Fertőszéplak i przejażdżki szlakami Parku Narodowego Fertő-Hanság zwiedzamy główną atrakcję dnia, czyli ogromny barokowy pałac Eszterhazy'ch w Fertőd, zwany węgierskim wersalem.

Dzień 3: Hegykő - Sopron  40 km
Dziś na trasie: 18-wieczny pałac Szechenyi'ch w  Nagycenk i uzdrowisko Balf, słynące z czterech termalnych źródeł. Z punktu widokowego w Fertőrákos po raz pierwszy spoglądamy na jezioro, po czym jedziema do pobliskiego Sopronu, spędzić nocleg w centrum świetnie zachowanego z dawnych wieków starego miasta.

Dzień 4: Sopron - Rust   30 km
Dobrze znaną leśną ścieżką wracamy do Fertőrákos. Tu można zwiedzić dawne rzymskie kamieniołomy, w scenerii których często organizuje się koncerty, bądź zażyć kąpieli na jeziornej przystani. Ścieżką rowerową przekraczamy granicę Austrii. Pierwsza z wiosek to Mörbisch, gdzie niemal w każdym domu znajduje się tu winiarnia. Na nocleg przyjeżdżamy do nieco większego kurortu - Rust. 

Dzień 5: Rust - Neusiedl am See   41-55 km
Jedziemy zachodnim wysokim brzegiem jeziora, przez okolicę pełną wiśniowych sadów. W każdej z mijanych wiosek jest lokalne muzeum, nadjeziorna przystań i niezliczone kafejki. Jedną z opcji tej trasy jest przejazd przez Eisenstedt. W miasteczku, które jest stolicą Austriackiego Burgenlandu, znajdziemy kolejny wielki pałac Eszterhazy'ch i kolorowy deptak. Na nocleg zatrzymujemy się w położonym na północnym krańcu jeziora Neusiedl.

Dzień 6: Neusiedl am See - Hegykő   55 km
Zamykamy pętlę wokół jeziora jadąc płaskim, wschodnim brzegiem. Najpierw w Podersdorf docieramy do brzegu jeziora wolnego od trzcin - można obejrzeć cały akwen i skorzystać z ładnej plaży. Następnie przecinamy Park Narodowy Seewinkel, klucząc ścieżkami wokół licznych małych jeziorek.  Na nocleg wracamy do dobrze znanego Hegykő

Dzień 7: Zakończenie i powrót.


Zobacz galerię zdjęć z trasy....>

 

Terminy 2018: Start imprezy w dowolny dzień tygodnia, sezon trwa od kwietnia do października

Cena pakietu podstawowego 1750 zł

Usługi zawarte w cenie pakietu

  • 6 noclegów ze śniadaniem
  • Transport bagaży między hotelami
  • Mapa i opis trasy
  • Darmowy parking w Hegykö
  • Ubezpieczenie KL/NW
  • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny


Dodatkowe opłaty

  • Wynajem roweru 290 zł
  • Dodatek za pokój 1-osobowy 540 zł
  • Dodatkowy nocleg w Hegykö: 95 zł w pokoju 2-osobowym, 135 zł w pok 1-osobowym

 

  formularz zgłoszeniowy...>