portal wczasów aktywnych


Perły Słowenii

 

Któż nie lubi pięknych gór... Szczególnie atrakcyjne są trasy położone na górskich obszarach - takie po których można jeździć bez większego wysiłku ale w bliskim kontakcie z górską przyrodą.

Alpy możemy podziwiać z wielu tras w Austrii, Włoszech, Szwajcarii - ale zwykle są to odległe szczyty na horyzoncie. Prezentowana trasa w Słowenii, w dolinie górnej Sawy u stóp legendarnego Triglava da nam możliwość obcowania z surowym i pięknym alpejskim otoczeniem w wyjątkowej bliskości.

Przy tym - trzeba wyraźnie zaznaczyć - nie jest to "ekstremalna trasa MTB" ale spacerowe szlaki po asfalcie. Kilka umiarkowanych podjazdów (szczegóły w opisie) pokona każdy rowerzysta o przeciętnej kondycji. Zapraszamy - oto 8-dniowy program:

 

Dzień 1: Przyjazd nad jezioro Bled
Miejscowość Bled, jedna z największych atrakcji Słowenii (40 km od lotniska w Lublanie) położona jest nad górskim jeziorem o tej samej nazwie. Charakterystyczny kościółek na wyspie jest popularnym pocztówkowym motywem. Po południu spotkanie z miejscowym organizatorem, drink powitalny i przekazanie materiałów organizacyjnych. Potem można zwiedzić miasteczko i skosztować lokalnej specjalności - ciastka z kremem.

Dzień 2: Bled - Bohinjska Bistrica   28 km (+ opcjonalnie 16 km wycieczka do wodospadu)
Najpierw przewóz busem 12 km na płaskowyż Pokljuka (12 km). Tu podziwiamy piękne widoki i zjeżdżamy w dół w kierunku w doliny Bohinj - prawdziwej perły Triglawskiego Parku Narodowego. Dalej trasa prowadzi przez kilka małych, alpejskich wiosek aż do miejscowości Ribčev Laz (dosłownie: przełęcz rybaków) obok malowniczego jeziora Bohinj. Brzegami jeziora jedziemy do wodospadu Savica (jedno ze źródeł Sawy), można też wjechać kolejką gondolową na górę Vogel, z której dobrze widać Trioglav - najwyższy szczyt Słowenii. Wieczorem w knajpce można skosztować miejscowej nalewki miodowej.

Dzień 3: Bohinjska Bistrica - Škofja Loka   50 km
Znad jeziora Bohinj jedziemy do pięknej wioski Bohinjska Bistrica. Potem czeka nas jedyny większy podjazd na trasie - 750 m na płaskowyż Jelovica (możemy podwieźć na życzenie - cena 20 EUR/os). Potem zjazd przez cieniste lasyw dolinę Selška. We wsi Sorica można zajrzeć do galerii żyjącego tu niegdyś miejscowego malarza-impresjonisty Iwana Grohara. Potem miasteczko Železniki, ze starą, 19-wieczną hutą i wreszcie Škofja Loka - jedno z najstarszych miast na Słowenii i pięknie zachowaną średniowieczną starówką.

Dzień 4: Škofja Loka - Predoslje  42 km
Wyjątkowo krótki i łatwy, płaski etap. Opuszczając miasto Škofja Loka przemierzamy równinę Sora patrząc na majestatyczne, wapienne klify Alp Kamnickich. Rzekę przekraczamy w Kranju, jednym z większych miast Słowenii. Tu warto zatrzymać się na lunch na rynku Glavni Trg, otoczonym gotyckimi budowlami. Potem mijając 16-wieczny zamek Brdo (dziś rezydencja prezydenta) dojeżdżamy na metę w Preddvor. Hotel leży blisko jeziorka, w którego czystej źródlanej wodzie można się wykąpać przed kolacją.

Dzień 5: Preddvor - Radovljica   38-43 km (+ opcjonalnie 11 km na dodatkowe wycieczki)
Jedziemy skrajem Alp Kamnickich do Radovljicy. Tu znów znajdujemy uroczą starówkę i muzeum pszczelarstwa. W kolejnej pięknej małej wiosce Kropa w historycznej kuźni można wykuć sobie historyczny gwóźdź. Nocleg może być też w w Begunje, niedaleko ruin zamku Kamen.

Dzień 6: Radovljica - Kranjska Gora   42-50 km (+ opcjonalnie 15 km wycieczka do Planicy)
Bardzo łagodny podjazd (zaledwie 300 m na długości 40 km). Droga rowerowa wbija się pomiędzy strome stoki Alp Julijskich i Karawanków. Jedna z bocznych tras prowadzi pod popularną wśród wspinaczy górę Špik. Kranjska Gora jest popularnym centrum sportów zimowych. Stąd można pojechać w dolinę Planica i zobaczyć znaną wszystkim "letalnicę" - największą na świecie skocznię narciarską.

Dzień 7: Kranjska Gora - Bled   40 km (+ opcjonalnie 8 km do wąwozu Vintgar).
Ostatni etap wiedzie przez serce Triglavskiego Parku Narodowego. Prowadzi lekko z górki, jest tylko jedne niewielki podjazd na 150m. Jedziemy wzdłuż potoku Sava Dolinka, który po połączeniu z Sava Bohinjka tworzy wielki dopływ Dunaju - Sawę. We wsi Mojstrana przejeżdżamy w zalesioną dolinę rzeki Krma ze starymi drewnianymi chałupami. Lunch w schronisku z widokiem na Triglav. Potem jazda doliną Radovna. U jej wylotu warto zrobić skok w bok do obłędnego wąwozu Vintgar, gdzie drewniana kładka prowadzi nad spienioną wodą. Przed powrotem do Bled warto spróbować smacznego pstrąga w miejscowej Tawernie.

Dzień 8: Zakończenie i powrót


Terminy 2024:
Start imprezy w dowolny dzień, sezon trwa od 23.03 do 12.10.

Kolor zielony: sezon niski (23.03 - 03.05 i 21.09 - 12.10.2024)
Kolor czarny:
sezon wysoki (04.05 - 20.09.2024)

cena za: podstawowy pakiet
w pokoju 2-osobowym
dodatek
za pok. 1-os
Kategoria A
w hotelach 3-4 gwiazdkowych
4900 zł / 4750 zł1450 zł / 1350 zł


Usługi zawarte w cenie pakietu:

 • 7 noclegów
 • 7 x bufet śniadaniowy
 • Transfer 2 dnia z Bledu na płaskowyż Pokljuka
 • transport bagażu (jedna sztuka max. 20kg, ewentualne dodatkowe sztuki płatne ekstra 10 EUR na miejscu)
 • mapę i opis trasy
 • na życzenie - dane GPS
 • Ubezpieczenie KL/NW
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Dodatkowe opłaty:

 • Przejazd busem (ceny za cały transfer w jedną stronę):

  • Lublana centrum - Bled dla grupki 1-3 osób  520 zł, 4-8 osób 690 zł 
  • Lotnisko Lublana - Bled dla grupki 1-3 osób 390 zł, 4-8 osób 520 zł
  • Lotnisko Klagenfurt - Bled dla grupki 1-3 osób 940 zł, 4-8 osób 1130 zł

 • Wynajem roweru: 450 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym: 1130 zł
 • Dodatkowy nocleg w Bled:

  • W hotelu 4* 520 zł/os w pok. 2-os., 840 zł/os w pok. 1-os.

 • Dodatkowy nocleg w Kranjska Gora:
  • W hotelu 3* 420 zł/os w pok. 2-os., 760 zł/os. w pok. 1-os.

  Zniżki:

  • trzecia osoba dorosła w pokoju: 10%

  Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieFormularz zgłoszeniowy