portal wczasów aktywnych


Bawaria - Szlak pięciu rzek

 

Bawaria to jedna z najbardziej znanych wizytówek turystycznych naszego zachodniego sąsiada. Każdy kojarzy ją z piwem, folklorem, bajkowymi zamkami. To także kraj kultywujący katolicką tradycję, gdzie na każdym kroku spotkamy flagi w biało-niebieskie szachownice, podkreślające odrębność od "pruskiej" części Niemiec.

Trasa rowerowa którą prezentujemy, prowadzi przez Frankonię - północny regon Bawarii, gdzie nie ma wysokich gór (ale są piękne jurajskie kaniony) i jazda rowerem jest bardzo łatwa. Pozwala odkryć dużo więcej, niż pokazują standardowe turystyczne foldery. Jadąc wzdłuż pięciu rzek (Pegnitz, Vils, Naab, Dunaj, Altmühl) zobaczysz niesamowitą mozaikę krajobrazów: ciche, zalesione doliny, fantastyczne formacje skalne, jaskinie, gaje jałowcowe, wyniosłe fortece. A do tego wszystkiego znakomicie zachowane pomniki kultury - od głębokiego średniowiecza, przez renesans, barok, 19-wieczny historyzm do współczesności. A co po przejechaniu każdego etapu?  Oczywiście solidny kufel piwa.

Począwszy od roku 2018 start i meta jest w Norymberdze, można się tam łatwo i szybko dostać bezpośrednim lotem.

Program 7-dniowy

Dzień 1: Przyjazd do Norymbergi
Norymberga jest miastem partnerskim Krakowa, niegdysiejszym centrum niemieckiego renesansu, ostoją starych mieszczańskich tradycji. Znajdziemy tu stylowe kamieniczki, gotyckie kościoły i górujący nad miastem zamek. Zakwaterowanie w centralnie położonym hotelu.

Dzień 2: Norymberga - Berching   ok. 35, 60 lub 80 km
Pierwszy etap jest długi, ale łatwy. Do wyboru są dwa warianty trasy. Krótszy prowadzi brzegiem kanału Men - Dunaj. Jedziemy prawie bez wzniesień, towarzysząc rzecznym barkom, mijamy małe miejscowości. Ambitniejszy, bardziej polecany i ciekawszy krajobrazowo,  prowadzi przez miasto Neumarkt a następnie wzdłuż starego Kanału Ludwika. Jest on chroniony jako zabytek i stanowi piękny przykład symbiozy techniki z naturą. A kto się nie czuje na siłach może ów etap skrócić do 35 km wyjeżdżając z miasta kolejką S-Bahn.  Kwaterujemy w niesamowitym Berching - ponad tysiącletnim mieście z doskonale zachowanymi średniowiecznymi murami i 13 basztami.

Dzień 3: Berching - Kelheim   ok. 55 km
Jedziemy w kierunku Dunaju wzdłuż jego dopływu Altmühl. Dolina tej rzeki cieszy się wśród rowerzystów wielką renomą - przecina pasmo wapiennych, jurajskich skał. Trochę podobnie jak u nas Prądnik w Ojcowie, tyle że rzeka jest dużo większa - biegnie nią szlak żeglowny między Dunajem i Renem. Na szlaku: miasto trzech zamków - Riedenburg, znany z "chińskich karnawałów" Dietfurt, uroczy Beilngries, monumentalny klasztor Plankstetten. Potem krajobraz staje się coraz bardziej malowniczy. Klonowa aleja prowadzi do miasta Essing, w którym znajdziemy jeden z ciekawszych fotomotywów - basztę i drewniany most na tle stromej ściany białych wapieni. Osobliwym gmachem "Hali Wolności" wzniesionej przez króla Ludwika I w formie rzymskiego panteonu, wita nas miasto Kehlheim. Jesteśmy już nad Dunajem

Dzień 4: Kelheim - Ratyzbona   ok. 35 km
Dzisiejszy etap jest krótki, dlatego przed południem można popłynąć w popularny rejs do otoczonego skałami klasztoru Weltenburg. Następnie pedałujemy wzdłuż największej z pięciu rzek - Dunaju, do Ratyzbony. Lasy na brzegach dochodzą niemal do samego lustra wody. W Kurorcie Bad Abbach, znanego już w 15 w. z kąpieli siarczanowych i błotnych - przerwa na posiłek i piwo. Potem każde naciśnięcie pedału zbliża nas do "Castra Regina" - jak nazwali Rzymianie swój warowny obóz, na miejscu którego leży dziś Ratyzbona. Ponad miastem góruje katedra Św. Piotra - najznamienitszy pomnik bawarskiego gotyku. Chodząc po brukowanych uliczkach odkryjemy dziesiątki pięknych kamienic, wież, kapliczek i słynny średniowieczny kamienny most na Dunaju.

Dzień 5: Ratyzbona - Amberg   ok. 65 km
Odbijamy na północ, w dolinę rzeki Naab. Kajobraz staje się sielski - lasy, łąki i sady tworzą miłą dla oka mozaikę a dolinę znów otaczają 100-metrowe jurajskie skały. Obok ruin zamku Kalmünz skręcamy w dolinę mniejszej rzeczki - Vils, tutaj pedałujemy lekko drogą rowerową na dawnym torowisku kolei. Nieopodal w barokowym pałaca w Theuern urządzono muzeum górnictwa. Meta w  Amberg - dawnej stolicy Górnego Palatynatu. Na każdym kroku witają nast tutaj pamiątki świetności rodu Wittelsbachów - stare kamienice, kościoły, 600-letni ratusz i  pałac książęcy.

Dzień 6: Amberg - okolice Hersbruck   ok. 45 km
Dziś okolica jest nieco bardziej pagórkowata, podziwiamy krajobrazowe perełki regionu zwanym "Hersbrucką Szwajcarią". Przez mocno zalesione tereny docieramy do zbudowanego na skałach miasta Sulzbach-Rosenberg. Na ostatni nocleg zatrzymujemy się w Hersbruck - dawnym ośrodku handlu i uprawy chmielu. Na starych kamienicach do dziś dostrzec można żurawie do wyładunku towarów.

Dzień 7: Okolice Hersbruck - Norymberga i zakończenie   ok. 35 km
Ostatni łatwy i krótki etap prowadzi w dół rzeki Pegnitz i nad jeziorem Wöhrder. Atrakcją jest miasteczko Lauf zwane bramą Jury Frankońskiej. Na wzgórzu nieopodal lśnią białe mury zamku Henfenfeld. W Norymberdze zamykamy pętlę trasy, możemy odebrać bagaż i zakończyć wycieczkę, względnie zarezerwować dodatkowy nocleg.

Zobacz więcej zdjęć (galeria na fb)...>

 

Terminy 2019: Można startować w każdą niedzielę od 07.04 do 06.10  Na indywidualne zapytanie możemy przygotować kosztorys imprezy startującej w inny dzień niż niedziela. 

Cena pakietu w zależności od sezonu:

07.04 - 20.04 i 22.09 - 06.10. 2019
2660,- zł/os w pok. 2-osobowym   
3250,- zł/os w pok. 1-osobowym


21.04 - 06.07 i 18.08 -21.09. 2019
2710,- zł/os w pok. 2-osobowym   
3300,- zł/os w pok. 1-osobowym

07.07 - 17.08. 2019

2860,- zł/os
w pok. 2-osobowym   
3450,- zł/os w pok. 1-osobowym  

Usługi zawarte w cenie pakietu: 

 • 6 noclegów (hotele 3-4 gwiazdkowe)
 • 6 x bufet śniadaniowy
 • Transport bagażu
 • Mapę i opis trasy
 • Na żądanie - dane GPS
 • Ubezpieczenie KL/NW


Dodatkowe opłaty:

 • Wyżywienie HP (6 x ciepła obiadokolacja) 540 zł
 • Wynajem roweru: 300 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym 700 zł
 • Parkingi w Norymberdze w centrum (płatne na miejscu) 15 EUR za dobę, darmowy parking na błoniach Wöhrder Wiese 1,5 km od centrum.
 • Dodatkowe noclegi**** w Norymberdze, w zależności od hotelu  245 - 280 zł/os. w pok. 2-os. i 330 - 375 zł/os. w pok. 1-os.


Zniżki dla dzieci

 • 1-3 lat  100%
 • 4-13 lat 25%

 
formularz zgłoszeniowy...>


Program 9-dniowy relaksacyjny

Oferujemy również wariant dłuższy o dwa dni (9- noclegowy) z krótszymi etapami i więcej czasu na zwiedzanie. Dodatkowe noclegi są w Neumarkt (skracamy pierwszy, drugi etap) i w Kallmünz (można dłużej zabawić w Ratyzbonie) Rozkład etapów jest następujący:


Dzień 1: Przyjazd do Norymbergi
Dzień 2: Norymberga - Neumarkt   ok. 45 km
Dzień 3: Neumarkt - Berching   ok. 35 km
Dzień 4: Berching - Kelheim   ok. 55 km
Dzień 5: Kelheim - Ratyzbona   ok. 35 km
Dzień 6: Ratyzbona - Kallmünz   ok. 30 km
Dzień 7: Kallmünz - Amberg   ok. 35 km
Dzień 8: Amberg - Hersbruck   ok. 45 km
Dzień 9: Hersbruck - Norymberga i powrót ok. 35 km

Terminy 2019: Można startować w każdą sobotę od 06.04 do 05.10. Na indywidualne zapytanie możemy przygotować kosztorys imprezy startującej w inny dzień niż sobota.

Cena pakietu w zależności od sezonu)

06.04 - 19.04  i  21.09 - 05.10. 2019
3180,- zł/os w pok. 2-osobowym   
3940,- zł/os w pok. 1-osobowym


20.04 - 05.07  i  17.08 -20.09. 2019
3350,- zł/os w pok. 2-osobowym   
4100,- zł/os w pok. 1-osobowym

06.07. - 16.08. 2018

3500,- zł/os
w pok. 2-osobowym   
4260,- zł/os w pok. 1-osobowym  

Usługi zawarte w cenie pakietu: 

 • 8 noclegów (hotele 3-4 gwiazdkowe)
 • 8 x bufet śniadaniowy
 • Transport bagażu
 • Mapę i opis trasy
 • Na żądanie - dane GPS
 • Ubezpieczenie KL/NW


Dodatkowe opłaty:

 • Wyżywienie HP (8 x ciepła obiadokolacja) 740 zł
 • Wynajem roweru: 350 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym 790 zł
 • Parking  Norymberdze, dodatkowe noclegi - jak w wersji 7-dniowej


formularz zgłoszeniowy...>