portal wczasów aktywnych


W dół Dunajca

   To najsłynniejsza polska trasa, która od lat wygrywa w światowych rankingach ofert turystycznych. W każdą niedzielę, od maja do września startują z Krakowa turnusy. Łatwa trasa łączy największe atrakcje turystyczne Podhala, Spiszu, Sądecczyzny i słowackiego Zamagurza. Nocujemy w znanych, gwarnych kurortach, ale większość szlaków biegnie przez senne wioski, zielone łąki i nadrzeczne łozy. Pedałując nieśpiesznie podziwiamy widoki na szczyty Tatr, Gorców, Pienin. Niezapomniany jest rajd Drogą Pienińską w słynnym przełomie Dunajca, ale nie mniej malownicze są fragmenty w Kotlinie Nowotarskiej "zielonym przełomie" koło Łącka, czy też w dolinie sąsiedniego Popradu. Niektóre z etapów są na tyle krótkie, że do hotelu przyjeżdżamy już wczesnym popołudniem i zostaje dużo czasu wolnego na zwiedzanie okolicy.

Z roku na rok trasa staje się coraz ciekawsza - oferujemy dodatkowe opcje przejazdów, noclegów, pojawiają się atrakcyjne inwestycje. Trasa "Velo Dunajec",  Szlaki wokół Tatr i wokół Jeziora Czorsztyńskiego  to najbardziej spektakularne budowle rowerowe w naszym kraju. W 2021 już dziesiątki kilometrów przejedziesz po asfaltowych ścieżkach, kładkach i estakadach zbudowanych specjalnie dla rowerów. Choć dookoła wznoszą się góry, można wybrać wariant trasy niemal zupełnie płaski, przejezdny dla każdego - od małych dzieci do emerytów. Nie przegap tej okazji, także poznania rowerzystów z wielu krajów - od Niemiec i Anglii po USA czy Australię, którzy przyjeżdżają podziwiać nasze skarby.

Dzień 1 (niedziela):  Ząb - Zakopane  25 km
Przyjazd do Krakowa. Najpóźniej o godz. 11.00 należy się stawić w umówionym miejscu w Krakowie - przy siedzibie biura, lub w magazynie rowerowym (gdzie można zaparkować auto). Po południu autobus zawozi nas - wraz z rowerami - na Podhale, do najwyżej w Polsce położonej wsi Ząb. Stamtąd podjeżdżamy rowerami na skraj masywu Gubałówki. Podziwiamy Tatry, czasem w towarzystwie chłopskich fur z sianem. Potem zjazd malowniczą trasą do wsi Biały Dunajec, wzdłuż potoku Biały Dunajec do Poronina, i dalej - przez Harendę lub Olczę docieramy do Doliny Białego w Zakopanem na nocleg.

Dzień 2 (poniedziałek):  Zakopane - Nowy Targ   
52 km (w tym dużo z górki)

Z powrotem na grzbiet Gubałówki wraz z rowerami wjeżdżamy kolejką. Potem już tylko w dół, przez długą podhalańską wieś Dzianisz do Chochołowa. To z jednej strony -  drewniany "żywy skansen", ale od niedawna - także świetne miejsce na kąpiel (baseny termalne). Potem prawdziwy rowerowy raj! Przez wąskie góralskie zagony, laski i torfowiska - częściowo przez Słowację biegnie nowiutka trasa rowerowa zbudowana na torowisku dawnej kolei. Liczne jej odgałęzienia pozwalają urozmaicić etap. Potem sanktuarium w Ludźmierzu i nad samym brzegiem Dunajca dojeżdżamy do Nowego Targu. Komu mało pedałowania - może objechać stolicę Podhala sympatyczną rowerową obwodnicą.

Dzień 3 (wtorek): Nowy Targ - Niedzica/Czorsztyn  30 - 44 km
Z Nowego Targu wzdłuż Dunajca jedziemy - znów nowymi drogami nad samą rzeką - do Łopusznej i Dębna, z prastarym drewnianym kościołem. Potem warto odbić na południe, w dolinę Białki - dużej, górskiej rzeki zasilającej Dunajec. Tu podziwiamy jej osobliwy przełom pod Nową Białą. Odtąd znajdujemy się na terenie polskiego Spiszu, dawnej części wielkich Węgier, krainy o bogatej historii i specyficznym, odmiennym od podhalańskiego folklorze. Brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego dojeżdżamy do Niedzicy lub Czorsztyna, gdzie nieopodal dwóch zamków kwaterujemy na kolejny nocleg. Po południu można plażować nad Zalewem albo pojechać do pobliskiego Kacwina, spiskiej wsi o oryginalnej starej architekturze, żywo przypominającej wsie na Węgrzech, nad potokiem z licznymi wodospadami. Ambitni mogą pojechać innym wariantem - przez Łapszankę i słowacką Osturnię. To unikalna drewniana wieś rusińska - długa na wiele kilometrów ulicówka, cała zabudowana drewnianymi domkami pomalowanymi w fantazyjne kolory. I wreszcie nadchodzi długo oczekiwany...

Dzień 4 (środa): Niedzica/Czorsztyn - Szczawnica  ok. 30 km
Jedziemy brzegiem do Sromowców Niżnych, gdzie zatrzymujemy się przy pawilonie informacyjnym Pienińskiego Parku Narodowego. Tam podziwiamy widok na Trzy Korony, a w pawilonie - plastyczny model pasm górskich i dolin. Przejeżdżamy na słowacki brzeg rzeki do Czerwonego Klasztoru i wbijamy się drogą pienińską w głęboki przełom Dunajca.
Tu zaczyna się najciekawsza część trasy - dostępna tylko dla pieszych i rowerów Droga Pienińska. Jadąc  tuż nad falami spienionej wody, widząc dookoła strome wapienne skały z kępkami osobliwych roślin przenosimy się na kilka godzin w zupełnie inną rzeczywistość. Pozdrawiamy turystów w tratwach, mając nad nimi tę przewagę, że w każdej chwili możemy się zatrzymać i zrobić zdjęcia.  Ładny jest też leżący po słowackiej stronie przełom Leśnickiego potoku, prowadzący do sennej wsi Leśnica. Tu możemy zostawić rower, wrócić busem do Czerwonego Klasztoru i jeszcze raz pokonać przełom - tym razem tradycyjnie, na tratwie. Za chwilę jesteśmy znów po polskiej stronie, w Szczawnicy. Po południu przejażdżka elegancką promenadą wzdłuż doliny Grajcarka, ścieżkami w dolnym i górnym parku zdrojowym. Kto chce jeszcze popedałować, może zrobić wypad w Doliną Białej Wody.

Dzień 5 (czwartek): Szczawnica - Rytro/Piwniczna  55 - 60 km
Ten nieco dłuższy wiedzie przez tzw. zielony przełom Dunajca gdzie rzeka wbija się między Beskid Sądecki i pasmo Lubania. Choć nie ma tu skalistych ścian, porośnięte buczynami stoki robią nie mniejsze wrażenie. Raz na lewym, raz prawym brzegu rzeki przesmykujemy dróżkami wśród ukwieconych chałup wsi Tylmanowa i Zabrzeż. Zaglądamy w otwarte drzwi starych stodół, spichlerzy i kurników. Pod Łąckiem, w krainie śliwowicy witają nas rozległe sady i znów - fantastyczne drogi rowerowe, imponujący rowerowy most, eleganckie miejsca na odpoczynek i piknik. W Gołkowicach żegnamy się z Dunajcem i efektownym podjazdem w Skrudzinie, bądź "na płasko" przez Stary Sącz zmierzamy w górę doliny Popradu. Kwaterujemy w Rytrze - starej rycerskiej wsi u stóp zamkowych ruin lub nieco dalej - w Piwnicznej. Część trasy w dolinie Popradu można przejechać pociągiem.

Dzień 6 (piątek): Rytro/Piwniczna - Nowy Sącz   25-35 km
Po śniadaniu mamy jeszcze całe przedpołudnie na eksploracje doliny Popradu. Warto pojechać w górę rzeki, napić się wód mineralnych, wykąpać w basenach. Pociągiem można podjechać aż do Żegiestowa, stamtąd mostem na Słowacki brzeg i przepiękną, malowniczą trasą przez drewniane łemkowskie wsie. Kolejny postój w Starym Sączu, jednym z najpiękniejszych miasteczek Małopolski. Ostatni odcinek wiedzie przez piękną kładkę dla rowerzystów nad Popradem i drogę rowerową na nadrzecznym wale do Nowego Sącza. Tam zatrzymujemy się na lunch. O godz. 15 bus przywozi uczestników i rowery z powrotem do Krakowa (przyjazd ok. godz. 17-18).  Komu nie pilno w powrotną drogę, może zatrzymać się tu na nocleg, zjeść kolację np. w stylowej knajpce z klezmerską muzyką, a potem ugrzęznąć w labiryncie pubów na Kazimierzu. Jeśli ktoś przed czy po wycieczce chce się zatrzymać w Krakowie - oferujemy noclegi w hotelu "Wyspiański".

Zobacz też: 

Terminy 2023

DRW-1   30.04 - 05.05  majówka
DRW-2   07.05 - 12.05
DRW-3   14.05 - 19.05
DRW-4   21.05 - 26.05
DRW-5   28.05 - 02.06
DRW-6   04.06 - 09.06
DRW-7   11.06 - 16.06
DRW-8   18.06 - 23.06
DRW-9   25.06 - 30.06
DRW-10  02.07 - 07.07
DRW-11  09.07 - 14.07
DRW-12  16.07 - 21.07
DRW-13  23.07 - 28.07
DRW-14  30.07 - 04.08
DRW-15  06.08 - 11.08
DRW-16  13.08 - 18.08
DRW-17  20.08 - 25.08
DRW-18  27.08 - 01.09
DRW-19  03.09 - 08.09
DRW-20  10.09 - 15.09
DRW-21  17.09 - 22.09
DRW-22  24.09 - 29.09
DRW-23  01.10 - 06.10
DRW-24  08.10 - 13.10


Cena pakietu w zależności od kategorii zakwaterowania:


Kategoria B
- klasyczna (domyślnie) - hotele o standardzie 3-gwiazdkowym, wzgl. 1-2 razy ładne i zadbane pensjonaty 2-gwiazdkowe. Pokoje zawsze z natryskiem i toaletą. Przykłady: Zespół hotelowy Dolina Białego*** w Zakopanem, pensjonat Polana Sosny** w Niedzicy lub Hotel Umina*** w Czorsztynie  hotel Nawigator*** w Szczawnicy. W Rytrze stylowa Willa Poprad, lub inny dobry pensjonat w rejonie Piwnicznej.

1680 zł/os. w pokoju 2-osobowym
2090 zł/os.
w pokoju 1-osobowym

Kategoria A
- luksusowa (jeśli wybierasz tę opcję - zaznacz w uwagach na zgłoszeniu) - najlepsze dostępne hotele o standardzie 3- i 4-gwiazdkowym, zwykle z basenem i SPA. Przykłady: Hotel Belvedere**** w Zakopanem, hotel Lokis*** w Niedzicy lub hotel Otwiera zewnętrzny odsyłacz w nowym oknieHotel Kinga**** w Czorsztynie  Hotel Szczawnica Park**** w Szczawnicy, Hotel Perła Południa*** w Rytrze, lub Hotel Piwniczna SPA**** w Piwnicznej

2260 zł/os.
w pokoju 2-osobowym
2880 zł/os.
w pokoju 1-osobowym

Fragment mapy z zaznaczonymi trasami (główną i alternatywną)
Fragment mapy z zaznaczonymi trasami (główną i alternatywną)
Firmowe nalepki - znakowanie szlaków
Firmowe nalepki - znakowanie szlaków


Usługi zawarte w cenie

 • Przejazdy Kraków - Ząb i Nowy Sącz - Kraków (wraz z transportem roweru)
 • 5 noclegów w hotelach i pensjonatach na trasie w wybranej kategorii
 • 5 x śniadanie
 • Mapa rowerowa i dokładny opis trasy, dane GPS. Dodatkowo w terenie szlak oznaczony jest nalepkami.
 • Transport bagaży pomiędzy hotelami
 • Darmowy parking obok siedziby firmy w Krakowie

Cena nie zawiera: dodatkowego wyżywienia, ewentualnych biletów wstępu do muzeów.

Dodatkowe usługi:

 • Wyżywienie HP (5x ciepła obiadokolacja)

  • w kat. B: 380 zł 
  • w kat. A: 420 zł

 • Wypożyczenie roweru na czas wycieczki: 280 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym 750 zł

 • Nocleg (ze śniadaniem) w Krakowie przed lub po imprezie (trzygwiazdkowy hotel w centrum miasta):

  • Pokój 2-osobowy: 380 zł
  • Pokój 1 osobowy: 295 zł

Zniżki:

 • dziecko 0-5 lat (jeśli nie potrzebuje osobnego łóżka): 100%
 • dziecko 6-12 lat (na dostawce w pok. 3- lub 4-os., przy 2 płacących pełną sumę dorosłych): 50%
 • dziecko 13-16 lat (na dostawce w pok. 3- lub 4-os., przy 2 płacących pełną sumę dorosłych): 25%
 • dziecko 17 lat i więcej, wzgl. osoba dorosła na dostawce w pok. 3- lub 4-os.: 10%

 Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieFormularz zgłoszeniowy


Inne warianty programu:

 • Dunajec i Poprad na bogato - pobyt 10-dniowy, w trakcie którego poznasz dokładnie cały labirynt nowych tras między Zakopanem, Krynicą i Nowym Sączem. 
 • Dunajcowy ekspres - program "streszczony" do 4 dni i 4 etapów między Chochołowem a Nowym Sączem, w przedłużony weekend od czwartku do niedzieli.