portal wczasów aktywnych


W dół Dunajca

   To najsłynniejsza polska trasa, która od ponad 15 lat skutecznie wygrywa w rankingach najlepiej sprzedających się na świecie rowerowych ofert turystycznych. W każdą niedzielę, od maja do września startują z Krakowa turnusy. Łatwa trasa łączy największe atrakcje turystyczne Podhala, Spiszu, Sądecczyzny i słowackiego Zamagurza. Nocujemy w znanych, gwarnych kurortach, ale większość szlaków biegnie przez senne wioski, zielone łąki i nadrzeczne łozy. Pedałując nieśpiesznie podziwiamy widoki na szczyty Tatr, Gorców, Pienin. Niezapomniany jest rajd drogą Pienińską w słynnym przełomie Dunajca, ale nie mniej malownicze są fragmenty w Kotlinie Nowotarskiej "zielonym przełomie" koło Łącka, czy też w dolinie sąsiedniego Popradu. Niektóre z etapów są na tyle krótkie, że do hotelu przyjeżdżamy już wczesnym popołudniem i zostaje dużo czasu wolnego na zwiedzanie okolicy.

Z roku na rok trasa staje się coraz ciekawsza - oferujemy dodatkowe opcje przejazdów, noclegów, pojawiają się atrakcyjne inwestycje. Trasa Velo Dunajec" i Szlak wokół Tatr"  to dwie chyba najbardziej niesamowite budowle rowerowe w naszym kraju. W 2019 - już dziesiątki kilometrów przejedziesz po asfaltowych ścieżkach, kładkach i estakadach zbudowanych specjalnie dla rowerów. Po raz pierwszy wycieczkę kończymy nie w Starym Sączu ale po nowej super-trasie przejeżdżamy do Nowego Sącza. Nie przegap tej okazji, także poznania rowerzystów z wielu krajów - od Niemiec i Anglii po USA czy Australię, którzy przyjeżdżają podziwiać nasze skarby.

Dzień 1 (niedziela):  Ząb - Zakopane  25 km
Przyjazd do Krakowa. Najpóźniej o godz. 12.00 należy się stawić w siedzibie biura -10 minut spaceru od dworca Kraków Główny. Po południu mikrobus zawozi nas na Podhale, do najwyżej w Polsce położonej wsi Ząb. Stamtąd podjeżdżamy rowerami na skraj masywu Gubałówki. Podziwiamy Tatry, czasem w towarzystwie chłopskich fur z sianem. Potem zjazd malowniczą trasą do wsi Biały Dunajec, wzdłuż potoku Biały Dunajec do Poronina, i dalej - przez Harendę lub Olczę docieramy do Doliny Białego w Zakopanem na nocleg.

Dzień 2 (poniedziałek):  Zakopane - Nowy Targ   
52 km (w tym dużo z górki)

Z powrotem na grzbiet Gubałówki wjeżdżamy znaną kolejką, do której można wziąć rower. Potem już tylko w dół, przez długą podhalańską wieś Dzianisz do Chochołowa. To z jednej strony -  drewniany "żywy skansen" ale od niedawna - także świetne miejsce na kąpiel (baseny termalne). Potem prawdziwy rowerowy raj! Przez wąskie góralskie zagony, laski i torfowiska - częściowo przez Słowację biegnie nowiutka trasa rowerowa zbudowana w 2015 r. na torowisku dawnej kolei. Liczne jej odgałęzienia pozwalają urozmaicić etap. Potem sanktuarium w Ludźmierzu i nad samym brzegiem Dunajca dojeżdżamy do Nowego Targu.

Dzień 3 (wtorek): Nowy Targ - Niedzica  44 km
Z Nowego Tagu wzdłuż Dunajca jedziemy do Łopusznej, potem odbijamy na południe, w dolinę Białki - dużej, górskiej rzeki zasilającej Dunajec. Tu podziwiamy jej osobliwy przełom pod Nową Białą. Odtąd znajdujemy się na terenie polskiego Spiszu, dawnej części wielkich Węgier, krainy o bogatej historii i specyficznym, odmiennym od podhalańskiego folklorze. Wysokim brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego dojeżdżamy do Niedzicy, gdzie w stóp zamku kwaterujemy na kolejny nocleg. Po południu można plażować nad Zalewem albo pojechać do pobliskiego Kacwina, spiskiej wsi o oryginalnej starej architekturze, żywo przypominającej wsie na Węgrzech, nad potokiem z licznymi wodospadami. Ambitni mogą pojechać innym wariantem - przez Łapszankę i słowacką Osturnię. To unikalna drewniana wieś łemkowska - długa na wiele kilometrów ulicówka, cała zabudowana drewnianymi domkami pomalowanymi w fantazyjne kolory. I wreszcie nadchodzi długo oczekiwany...

Dzień 4 (środa): Niedzica - Szczawnica  30 km
Jadąc brzegiem rzeki - mijamy Sromowce Wyżne, Średnie, a w Sromowcach Niżnych zatrzymujemy się przy pawilonie informacyjnym Pienińskiego Parku Narodowego. Tam podziwiamy widok na Trzy Korony, a w pawilonie - plastyczny model Pienin i Przełomu Dunajca. Nowym podwieszanym mostem przejeżdżamy na słowacki brzeg rzeki do Czerwonego Klasztoru.
Tu zaczyna się najciekawsza część trasy - dostępna tylko dla pieszych i rowerów Droga Pienińska. Jest to wąski trakt wykuty w skałach wzdłuż całego przełomu Dunajca, tuż nad falami spienionej wody. Widząc dookoła strome wapienne skały z kępkami osobliwych roślin przenosimy się na kilka godzin w zupełnie inną rzeczywistość. Pozdrawiamy turystów w tratwach, mając nad nimi tę przewagę, że w każdej chwili możemy się zatrzymać i zrobić zdjęcia.  Ładny jest też leżący po słowackiej stronie przełom Leśnickiego potoku, prowadzący do sennej wsi Leśnica. Tu możemy zostawić rower, wrócić busem do Czerwonego Klasztoru i jeszcze raz pokonać przełom - tym razem tradycyjnie, na tratwie. Za chwilę jesteśmy znów po polskiej stronie, w Szczawnicy. Po południu przejażdżka elegancką promenadą wzdłuż doliny Grajcarka, ścieżkami w dolnym i górnym parku zdrojowym. Kto chce jeszcze popedałować, może zrobić wypad w Doliną Białej Wody.

Dzień 5 (czwartek): Szczawnica - Rytro/Piwniczna  55 - 60 km
Najdłuższy etap ze Szczawnicy przez Krościenko do Rytra wiedzie przez tzw. zielony przełom Dunajca gdzie rzeka wbija się między Beskid Sądecki i pasmo Lubania. Choć nie ma tu skalistych ścian, porośnięte buczynami stoki robią nie mniejsze wrażenie. Z głównej szosy szybko uciekamy wiszącym mostem na prawy brzeg, przesmykując dróżkami wśród ukwieconych chałup wsi Tylmanowa. Zaglądamy w otwarte drzwi starych stodół, spichlerzy i kurników. Na obiad zatrzymujemy się w słynącym ze śliwowicy Łącku. Jedziemy wśród sadów do Gołkowic, następnie żegnamy się z Dunajcem i efektownym podjazdem przecinamy podnóże Beskidu Sądeckiego. Kwaterujemy w Rytrze nad Popradem - starej rycerskiej wsi u stóp zamkowych ruin, lub nieco dalej - w Piwnicznej. Część trasy w dolinie Popradu można przejechać pociągiem.

Dzień 6 (piątek): Rytro/Piwniczna - Nowy Sącz   25-35 km
Po śniadaniu mamy jeszcze całe przedpołudnie na eksploracje doliny Popradu. Warto pojechać w górę rzeki (można pomóc sobie pociągiem) do Piwnicznej, napić się wód mineralnych, wykąpać w basenach. Albo jeszcze dalej - do Żegiestowa, stamtąd nowym mostem na Słowacki brzeg i przepiękną, malowniczą doliną prze stare łemkowskie wsie. Kolejny postój w Starym Sączu, jednym z najpiękniejszych miasteczek Małopolski. Ostatni fragment trasy wiedzie przez imponującą nową kładkę dla rowerzystów nad Popradem i drogę rowerową na nadrzecznym wale do Nowego Sącza. Tam zatrzymujemy się na lunch. O godz. 15 bus przywozi uczestników i rowery z powrotem do Krakowa (przyjazd ok. godz. 17-18).  Komu nie pilno w powrotną drogę, może zatrzymać się tu na nocleg, zjeść kolację np. w stylowej knajpce z klezmerską muzyką a potem ugrzęznąć w labiryncie pubów na Kazimierzu. Jeśli ktoś przed czy po wycieczce chce się zatrzymać w Krakowie - oferujemy noclegi w hotelu "Wyspiański".

Zobacz też: 

Terminy 2019

DRW-1   12.05 - 17.05
DRW-2   19.05 - 24.05
DRW-3   26.05 - 31.05
DRW-4   02.06 - 07.06
DRW-5   09.06 - 14.06
DRW-6   16.06 - 21.06
DRW-7   23.06 - 28.06
DRW-8   30.06 - 05.07
DRW-9   07.07 - 12.07
DRW-10  14.07 - 19.07
DRW-11  21.07 - 26.07 
DRW-12  28.07 - 02.08
DRW-13  04.08 - 09.08
DRW-14  11.08 - 16.08
DRW-15  18.08 - 23.08
DRW-16  25.08 - 30.08
DRW-17  01.09 - 06.09

DRW-18  08.09 - 13.09
DRW-19  15.09 - 20.09


Cena pakietu w zależności od kategorii zakwaterowania:


Kategoria B
- klasyczna - hotele o standardzie 3-gwiazdkowym, wzgl. 1-2 razy ładne i zadbane pensjonaty 2-gwiazdkowe. Pokoje zawsze z natryskiem i toaletą. Przykłady: Zespół hotelowy Dolina Białego*** w Zakopanem, pensjonaty Polana Sosny** w Niedzicy, hotel Nawigator*** w Szczawnicy. W Rytrze stylowa Willa Poprad, Zajazd Pod Zamkiem lub inny dobry pensjonat w rejonie Piwnicznej. Od 2019 nie używamy już podupadłego hotelu "Janina" w Rytrze.

1150 zł/os. w pokoju 2-osobowym
1450 zł/os.
w pokoju 1-osobowym

Kategoria A
- luksusowa - najlepsze dostępne hotele o standardzie 3- i 4-gwiazdkowym. Przykłady: Hotel Belvedere**** w Zakopanem, hotel Lokis*** w Niedzicy, Hotel Solar Spa**** w Szczawnicy, Hotel Perła Południa*** w Rytrze.

1450 zł/os.
w pokoju 2-osobowym
1700 zł/os.
w pokoju 1-osobowym

Fragment mapy z zaznaczonymi trasami (główną i alternatywną)
Fragment mapy z zaznaczonymi trasami (główną i alternatywną)
Firmowe nalepki - znakowanie szlaków
Firmowe nalepki - znakowanie szlaków


Usługi zawarte w cenie

 • Przejazdy Kraków - Ząb i Stary Sącz - Kraków (wraz z transportem roweru)
 • 5 noclegów w hotelach i pensjonatach na trasie w wybranej kategorii
 • 5 x śniadanie
 • Mapę i dokładny opis trasy. Dodatkowo w terenie szlak oznaczony jest nalepkami.
 • Transport bagaży pomiędzy hotelami

Cena nie zawiera: dodatkowego wyżywienia, ewentualnych biletów wstępu do muzeów.

Dodatkowe usługi:

 • Wyżywienie HP (5x ciepła obiadokolacja)

  • w kat. B: 250 zł 
  • w kat. A: 350 zł

 • Wypożyczenie roweru na czas wycieczki: 200 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym 400 zł

 • Nocleg (ze śniadaniem) w Krakowie przed lub po imprezie (trzygwiazdkowy Hotel Wyspiański w centrum miasta):

  • Pokój 2-osobowy: 360 zł
  • Pokój 1 osobowy: 295 zł

Zniżki:

 • dziecko 0-5 lat (jeśli nie potrzebuje osobnego łóżka): 100%
 • dziecko 6-12 lat (na dostawce w pok. 3- lub 4-os., przy 2 płacących pełną sumę dorosłych): 50%
 • dziecko 13-16 lat (na dostawce w pok. 3- lub 4-os., przy 2 płacących pełną sumę dorosłych): 25%
 • dziecko 17 lat i więcej, wzgl. osoba dorosła na dostawce w pok. 3- lub 4-os.: 10%

 

Formularz zgłoszeniowy...>