portal wczasów aktywnych

 

Litewskie wybrzeże

 

Litwa to sąsiad, z którym łączy nas kawał wspólnej historii. Kraj ten stał się niedawno bardzo przyjazny rowerzystom - nie można pominąć go w wędrówkach! Zapraszamy na wyjątkowo ładny fragment pobrzeża Bałtyku przy ujściu Niemna, gdzie potężne wydmy tworzą malownicze kulisy dla drewnianych rybackich chat, rezerwatów przyrody, budowli z czasów krzyżackich i pruskich, śladów wielokulturowego dziedzictwa. To uroczy, niedaleki region gdzie aktywne wędrówki łatwo połączyć z plażowaniem, obserwacjami przyrody, zbieraniem bursztynów, siedzeniem w knajpkach czy słuchaniem koncertów.

Dzień 1: Przyjazd do Kłajpedy
Start i meta w głównym portowym mieście Litwy, gdzie z dawnych czasów zachowały się szachulcowe domki, fortyfikacje i ogromne spichrze. Można zwiedzać muzea i park rzeźb, bawić się w licznych stylowych knajpkach.

Dzień 2: Wycieczka do Połągi   58 km
Odcinek wybrzeża na północ od Kłajpedy zdobią ponad 20-metrowe klify a stary kurort Połąga, gdzie znajdziemy sporo polskich śladów (wypoczywał tu Mickiewicz), zachwyca drewnianą zabudową uzdrowiskową. Daleko w morze prowadzi molo. W pałacu rodziny Tyszkiewiczów wystawiono jedne z największych na świecie zbiorów bursztynu, rezydencję otacza rozległy park i ogród botaniczny.

Dzień 3: Kłajpeda - Szyłokarczma   44 km
Po krótkim przejeździe minibusem do Wewirzan (Veiviržėnai) rozpoczynamy rajd wiejskimi drogami przez rozległe łąki i mokradła regionu Pamarys - krainę bocianów. Po drodze postój we wsi Szweksznie (Švėkšna), gdzie znów spotykamy posiadłość z pięknym parkiem i neogotyckim kościół. Nocleg w Šilutė, miasteczku o oryginalnej polskiej nazwie Szyłokarczma. Już od 16 wieku zatrzymywali się tutaj podróżni.  

Dzień 4: Delta Niemna   47 km
Niemen, uchodząc do Zalewu Kurońskiego, rozdziela się na wiele ramion. Okalają one jedyną na Litwie zamieszkałą wyspę Ruś (Rusnė), gdzie zachowała się stara zabudowa z masywnym gotyckim kościołem. W leżącym nieopodal porcie Uostadvaris wznosi się 19-wieczna latarnia morska.

Dzień 5: Szyłokarczma - Ventė - Nida   33 km
Dojeżdżamy na brzeg Zalewu Kurońskiego, w miejscu gdzie jego wody otaczają przylądek Ventė. Jest tu znana stacja obrączkowania ptaków i muzeum przyrodnicze. Ze starej latarni morskiej można podziwiać rozległy widok na odnogi Niemna i widoczne na horyzoncie wydmy Mierzei Kurońskiej. Za chwilę wsiadamy na statek i płyniemy w ich kierunku.

Dzień 6:  Nida - zwiedzanie i plażowanie
Nida, dawna wioska rybacka na Mierzei Kurońskiej z zachowanymi kolorowymi domkami, jest dziś popularnym nadmorskim kurortem. Można wybrać się na pieszy lub rowerowy spacer przez rozległe pola wydmowe, zwiedzić letni dom Tomasza Manna i jeszcze jedno muzeum bursztynu albo po prostu leniuchować na plaży.

Dzień 7: Nida - Kłajpeda   58 km
Na koniec najbardziej spektakularny etap - przejazd asfaltową ścieżką rowerową wzdłuż Mierzei Kurońskiej. Po drodze mijamy kolejne wielkie wydmy, kolonie czapli i kormoranów, "Górę Czarownic" z fantazyjnymi drewnianymi rzeźbami. W każdej chwili można przystanąć, zrobić piknik na plaży i orzeźwić się morską kąpielą. Z przystani Smiltynė prom przywozi nas z powrotem do centrum Kłajpedy. (Koszt 1 EUR, płatne na miejscu)

Dzień 8: Zakończenie i odjazd.

Terminy 2020: Wycieczkę można rozpocząć:

 • W dowolną sobotę od 23.05 do 29.09, lub środę od 10.06 do 26.08.
 • W dowolną niedzielę od 24.05 do 30.09  lub czwartek od 11.06 do 27.08 - wtedy zwiedzanie Połągi przypada nie na 2. tylko na 6. dzień.
 • Dla grupek od 4 osób wzwyż - możliwość startu dowolnego dnia.

Cena pakietu (w zależności od sezonu)

23.05 - 30.06 i 01.09 - 30.09. 2020
2190,- zł/os w pok. 2-osobowym   
3290,- zł/os w pok. 1-osobowym


01.07 - 31.08.2020
2350,- zł/os
w pok. 2-osobowym   
3590,- zł/os w pok. 1-osobowym 

UWAGA! W dniach 24.-27. lipca w Kłajpedzie odbywa się festiwal morski, gdy ceny są mocno podwyższone, lepiej unikać tego okresu.

Zniżki:

 • Dziecko do lat 5 - darmowo (jeśli nie potrzebuje dodatkowego łóżka)
 • 3 osoba w pokoju 3-osobowym - w zależności od sezonu - 10-25% zniżki

Usługi zawarte w cenie pakietu: 

 • 7 noclegów ze śniadaniem w hotelach i pensjonatach, standard co najmniej 3-gwiazdkowy
 • Przewóz bagaży pomiędzy hotelami
 • Transfer mikrobusem Kłajpeda - Wewirzany.
 • Rejs statkiem Ventė - Nida
 • Mapa i opis trasy, pliki GPS
 • Ubezpieczenie KL/NW

Dodatkowe usługi:

 • Wyżywienie HP (7 obiadokolacji) 640 zł
 • Wynajem roweru z tylną sakwą 280 zł dodatkowa sakwa Ortlieb na kierownicę z mapnikiem i uchwytem na smartfon 70 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym i kompletem sakw 820 zł
 • Można wynająć przyczepki, naczepki i foteliki dla dzieci
 • Dodatek za hotel 4-gwiazdkowy w Kłajpedzie (3 noclegi) 400 zł/os
 • Dodatkowy nocleg w Kłajpedzie w hotelu***: 330 zł/os w dwójce, 375 zł/os w jedynce
 • Dodatkowy nocleg w Kłajpedzie w hotelu****:  375 zł/os w dwójce, 435 zł/os w jedynce

 
formularz zgłoszeniowy...>