portal wczasów aktywnych

 

Wielki rajd pomorski

 

Czy oferujemy wędrówki nad polskim Bałtykiem? Teraz już tak. Więcej - oto "Bałtyk plus", a nawet sporo plusów w województwie  zachodniopomorskim. To obok Małopolski - drugi region, dumny z rozmachu  rowerowych inwestycji, rozwiniętej sieci dalekobieżnych szlaków. Jakby mniej znanych i wciąż czekających na odkrycie. Wiele z nich biegnie śladem dawnych kolei, dając rowerzystom niewyobrażalną frajdę. Jeździ się po ich gładkim asfalcie z uśmiechem i bez wysiłku, bez towarzystwa samochodów, mijając pagórki, lasy, jeziora i gotyckie wieże.

W naszym programie połączyliśmy w zgrabnych proporcjach - znane z pocztówek bałtyckie plaże, klify i kurorty, zabytkowe miasta, przyrodnicze skarby pojezierza. Trasa  łatwa i bez dużych wzniesień, biegnie w większości po wydzielonych drogach rowerowych. Dwa dłuższe etapy można skrócić wsiadając z rowerem do pociągu. Już teraz wybierz sobie datę i odliczaj czas do wyjątkowego, aktywnego urlopu!

Program 10-dniowy

Dzień 1 (środa): Przyjazd do Szczecina i Morynia
Na uczestników czekamy w Szczecinie w umówionym punkcie (dworzec lub parking strzeżony) o godz. 17:00. W porze kolacyjnej przyjeżdżamy do uroczego pensjonatu nad Jeziorem Morzycko, gdzie kwaterujemy na pierwsze 2 noclegi.

Dzień 2 (czwartek): Moryń i okolice   ok 35 - 50 km
Znasz Moryń, miejsce magiczne? Zapewne jeszcze nie, bo miasteczko to leży daleko, na samym krańcu polskiego "dzikiego zachodu". Jest niezwykłe, przeniesione jako żywo ze średniowiecza, w całości otoczone kamiennym murem obronnym. Po nacieszeniu się jego dyskretnym pięknem chłoniemy przyrodę Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Leśną drogą w wzdłuż dzikiej rzeczki Słubi zjeżdżamy nad Odrę. Potem możliwy wypad promem na stronę niemiecką i powrót ukrytą wśród lasów, stawów i żywopłotów, pokolejową trasą z Siekierek.

Dzień 3 (piątek): Moryń - Gryfino   ok 65 km
Kontynuujemy jazdę po dawnym torowisku do Trzcińska Zdrój - kolejnego prastarego miasta nad wodą, otoczonego murami i basztami. Tu wpadamy na trasę Blue Velo. Po drodze zamczysko Joannitów w Swobnicy, fajna plaża i kąpielisko w Baniach, największa w Polsce Winnica Turnau i kolejny malowniczy odcinek dawnego torowiska wijący się między jeziorami. Etap można skrócić wsiadając po przejechaniu 12 km do pociągu na stacji Godków.

Dzień 4 (sobota): Gryfino - Szczecin   35-50 km
Przejeżdżamy na chwilę na niemiecką stronę granicy. Chwilę tę można przedłużyć zwiedzając nadodrzańską wioskę-ogród Mescherin i jeszcze jeden efektowny gród średniowieczny - Gartz. Potem jazda wygodną ścieżką do stolicy regionu - Szczecina. Miasto przyjazne rowerzystom wita okazałą scenerią nadodrzańskich  bulwarów z mnogością gwarnych lokali i zacumowanych statków. Nieprzypadkowo spędzamy tu właśnie sobotni wieczór, kiedy łatwo trafić na koncert i świetną rozrywkę. Warto też poznać architekturę centrum z gwiaździstym układem alei i rond, naśladującą 19-wieczny Paryż.

Dzień 5 (niedziela): Szczecin - Wolin   30 km
Ze Szczecina organizujemy krótki transfer (60 km, 1 godz. jazdy) osób i rowerów do Stepnicy na prawym brzegu Zalewu Szczecińskiego. Wysiadamy obok plaży i stylowej, drewnianej tawerny.
Dalsza trasa prowadzi klimatyczną ścieżką po wale na wschodnim brzegu Zalewu, przez rozległy łąkowy rezerwat gdzie pasą się koniki polskie i kudłate szkockie krowy. Dzikie plaże zachęcają do kąpieli i odpoczynku. Nocleg w Wolinie. To ciche dziś miasteczko było tysiąc lat temu wielką, kwitnącą osadą.  O jej dawnej świetności przypomina Centrum Słowian i Wikingów - żywy skansen na wyspie.

Dzień 6 (poniedziałek): Wolin - Rewal   50 km
Alejami wzdłuż cieśniny Dziwny jedziemy do Kamienia Pomorskiego z ładną starówką, pełnym jachtów portem i katedrą ze słynnymi organami. Stamtąd już tylko rzut beretem po szerokiej drodze dla rowerów nad Bałtyk, a potem wzdłuż wybrzeża przez bukowe lasy. Dziwnówek, Łukęcin, Pobierowo - piękne plaże zapraszają. Nocleg nieopodal sterczących na klifie ruin kościoła w Trzęsaczu.

Dzień 7 (wtorek): Rewal - Kołobrzeg   45 km
Trasa "Velo Baltica" prowadzi ciągiem ścieżek rowerowych przez kolejne nadmorskie kurorty. Jej najbardziej malowniczym fragmentem  jest drewniana kładka przez wydmę w Dźwirzynie. Wsiadając do kolejki wąskotorowej w Trzęsaczu możemy sobie skrócić ten łatwy etap jeszcze o 10 km spędzając więcej czasu plażując, pląsając w morskich falach bądź bawiąc się w akwaparku w Pogorzelicy. A w Kołobrzegu czeka port z piękną latarnią morską, dzielnica uzdrowiskowa, gotycki ratusz z odbudowaną starówką, molo i promenada.

Dzień 8 (środa): Kołobrzeg - Połczyn Zdrój   83 km, wzgl 18-65 km i jazda pociągiem lub busem
Etap jest długi ale nie ma co się stresować ilością kilometrów. Spod rowerowych kół uciekać będą szybko na Starym Kolejowym Szlaku - biegnącym głównie przez lasy torowisku dawnej wąskotorówki do Karlina. Nie zmęczysz się więcej niż jadąc zwykły 60-kilometrowy etap po drogach częściowo szutrowych czy brukowanych kostką. Dzięki połączeniom kolejowym możliwe są łatwiejsze opcje trasy - np. jej skrót o 18 km pociągiem z Białogardu do Rąbina. Można nie rozstawać się jeszcze z Bałtykiem i pedałować wzdłuż brzegu dalsze 35 km do Mielna, potem w Koszalinie wsiąść do pociągu. Ostatnie 18 km Rąbino - Połczyn to najpierw przepiękna aleja klonowa a potem znów gładki asfalt na dawnym torowisku. Nocleg w Połczynie Zdroju - "kurorcie z duszą"  - jest w nim ładny rynek, dużo starych kamieniczek, słynny deptak z wiszącymi nad nim parasolkami, zamek i park zdrojowy.

Dzień 9 (czwartek): Połczyn Zdrój - Drawsko Pomorskie / Gudowo   47-60 km
Biegnący przez Szwajcarię Połczyńską pokolejowy szlak do Złocieńca przebija swoją atrakcyjnością wszystkie poprzednie! W połowie etapu można zrobić piknik na plaży "Gęsia Łączka" i wykąpać się w Jeziorze Siecino. Dalsza trasa do Drawska - albo w wersji całkiem dzikiej przez lasy, albo przez wsie i aleje pomiędzy morenowymi wzgórzami nad dużym, malowniczym Jeziorem Lubie. Jadąc tam można zjeść pstrąga prosto z wody w gospodzie obok stawów. Ostatni nocleg albo w hotelu w Drawsku, albo - w wersji luksusowej - w czterogwiazdkowym "Lubie Resort" w Gudowie, w apartamentach z cudownym widokiem na jezioro.

Dzień 10 (piątek): Zakończenie lub przedłużenie wycieczki
Rano przewóz busem z powrotem do Szczecina. Można też sobie przedłużyć pobyt na Pojezierzu Drawskim o kolejne dni, wybierając się w objazd rowerem Jeziora Lubie albo na spływ Drawą. Powrót do Szczecina jest wtedy możliwy bezpośrednim pociągiem.

Program 7-dniowy

Wycieczki wokół uroczego Morynia, przejazd szlakiem Blue Velo - to bardzo atrakcyjna części trasy. Jeśli ktoś jednak nie ma czas na 10-dniowe wakacje, może zapisać się na krótszą, 7-dniową wersję programu, ze startem w Szczecinie. Szczegóły programu w poszczególnych dniach - jak opisane wyżej.

Dzień 1 (sobota): Przyjazd do Szczecina

Dzień 2 (niedziela): Szczecin - Wolin   55 km

Dzień 3 (poniedziałek): Wolin - Rewal   50 km

Dzień 4 (wtorek): Rewal - Kołobrzeg   45 km

Dzień 5 (środa): Kołobrzeg - Połczyn Zdrój   83 km, wzgl. 14-65 km i jazda pociągiem lub busem

Dzień 6 (czwartek): Połczyn Zdrój - Drawsko Pomorskie / Gudowo   47-60 km

Dzień 7 (piątek): Zakończenie lub przedłużenie wycieczki

Otwiera zewnętrzny odsyłacz w nowym oknieZobacz obszerną galerię zdjęć

Otwiera zewnętrzny odsyłacz w nowym oknieZobacz relację z "pionierskiego" rajdu w czerwcu 2021

Terminy 2021 (na pomarańczowo - start programu 7-dniowego)

WRP-1   02.06 (05.06) - 11.06 
WRP
-2  
16.06 (19.06) - 25.06
WRP-3   30.06 (03.07) - 09.07
WRP-4   07.07 (10.07) - 16.07 brak miejsc
WRP-5   14.07 (17.07) - 23.07 brak miejsc
WRP-6   21.07 (24.07) - 30.07
WRP-7   28.07 (31.07) - 06.08
WRP-8   04.08 (07.08) - 13.08
WRP-9   11.08 (14.08) - 20.08
WRP-10 18.08 (21.08) - 27.08 można połączyć ten termin z sierpniowym Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknierajdem Berlin - Meklemburgia
WRP-11  01.09 (04.09) - 10.09
WRP-12  08.09 (11.09) - 17.09

Ceny: można wybrać jedną z dwóch kategorii cenowych:

 • Kategoria B (standard) Hotele i pensjonaty 2- i 3-gwiazdkowe
 • Kategoria A (komfort) w Szczecinie, Kołobrzegu i Gudowie Hotel 4-gwiazdkowy

Kolor czarny - program 10 dniowy
Kolor pomarańczowy - program 7 dniowy

 cena za:podstawowy pakiet
za 1 os. w pokoju 2-osobowym
dodatek
za pokój 1-osob.
dodatek
za wyżywienie HP*)
Kategoria B2350 zł / 1780 zł
720 / 550 zł420 zł / 240 zł
Kategoria A2750 zł / 2180 zł
980 / 760 zł460 zł / 280 zł


Usługi zawarte w cenie pakietu:

 • 9 noclegów wzgl. 6 noclegów w pokojach z natryskiem/WC i śniadaniem w/g wybranej kategorii
 • Przewóz (z rowerem) Szczecin - Moryń, Szczecin - Stobnica i Drawsko Pomorskie - Szczecin
 • Przewóz bagaży pomiędzy hotelami
 • Dokładne mapy trasy, informator, dane GPS

*) w ramach dopłaty za wyżywienie HP otrzymujemy obiadokolację 7 x (wersja 10-dniowa) lub 4 x (wersja 7-dniowa)  - we wszystkich miejscowościach oprócz Szczecina i Kołobrzegu, gdzie jest bardzo duży wybór restauracji.

Dodatkowe usługi:

 • Wynajem roweru 300 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym 650 zł
 • Dodatek za nocleg w Lubie Resort w Gudowie przy kat. B 130 zł w pok. 2-os, 230 zł w pok. 1-os. 
 • Dodatkowe noclegi w Szczecinie, Drawsku, Gudowie - cena na zapytanie. 
 • Parking strzeżony w Szczecinie 130 zł

Zniżki:

 • dziecko 0-5 lat (jeśli nie potrzebuje osobnego łóżka): 100%
 • dziecko 6-12 lat (na dostawce w pok. 3- lub 4-os., przy 2 płacących pełną sumę dorosłych): 50%
 • dziecko 13-16 lat (na dostawce w pok. 3- lub 4-os., przy 2 płacących pełną sumę dorosłych): 25%
 • dziecko 17 lat i więcej, wzgl. osoba dorosła na dostawce w pok. 3- lub 4-os.: 10%

 Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieFormularz zgłoszeniowy