portal wczasów aktywnych

 

Kręty szlak Mozeli

 

Mozela to największy dopływ Renu, płynący przez Francję przedzierający się w dolnym biegu przez pasma wzgórz łupkowych. Rzeka tworzy serię potężnych meandrów i przejazd jej doliną jest fascynujący - słońce pada z coraz to z innej strony. Na niezwykle stromych brzegach rozciągają się winnice. Z doliny Mozeli pochodzi wiele słynnych gatunków win z Rieslingiem na czele. Jest to raj dla turystów - smakoszy, także miejscowa kuchnia wiele zawdzięcza bliskiemu sąsiedztwu Francji. Po drodze napotykamy liczne pozostałości z czasów rzymskich i mniej u nas znane a niezwykle malownicze średniowieczne zamki.     

Oto klasyczny, 7-dniowy program. Etapy są krótkie, nie przekraczają 50 km - pozostaje dużo czasu na zwiedzanie, wycieczki w okoliczne doliny czy też dodatkowe atrakcje jak choćby rejs statkiem czy też przejażdżkę kajakiem. Doskonale można połączyć tę wycieczkę z rajdem w pięknym przełomie Renu. 

Dzień 1: Trewir
Przyjazd do Trewiru (Trier), najstarszego miasta na terenie dzisiejszych Niemiec. Nieźle zachowane budowle z czasów rzymskich - potężna brama Porta Nigra, Termy Cesarskie, Bazylika Konstantyna i romańska katedra to żelazne punkty zwiedzania.

Dzień 2: Trewir - Trittenheim  42 km
Wsiadamy na rower i wjeżdżamy na nadrzeczną ścieżkę rowerową. Po drodze spore wrażenie robią ruiny rzymskiej Villa Rustica. W Trittenheim można przespacerować się "winiarską ścieżką edukacyjną" - poznać różne odmiany winorośli i dowiedzieć się sporo o ich uprawie.

Dzień 3: Trittenheim - Zeltingen  35 km
Po kilku kilometrach dojeżdżamy do Neumagen-Dhron, najstarszego w Niemczech ośrodka winiarstwa. Znajduje się tu stary rzymski nagrobek przedstawiający statek do transportu wina. Na obiad warto zatrzymać się w Bernkastel-Kues i podziwiać kolorowe kamieniczki wokół rynku. Wreszcie docieramy do Zeltingen-Rachtig - stąd pochodzą najbardziej znane dziś w świecie gatunki mozelskich win: Himmelreich, Schlossberg, Sonnenuhr i Deutschherrenberg.

Dzień 4:  Zeltingen - Zell   36 km
Przez kolejny winny region Kröver Nacktarsch pedałujemy do Traben-Trarbach. Miasteczko leży jakby w naturalnym amfiteatrze stworzonym przez winnice i lasy po obu stronach Mozeli. Pełne jest architektonicznych perełek z Belle Epoque. Szlak rowerowy wiedzie dalej do Enkirch, wyjątkowego zespołu domów szachulcowych, następnie przez kompleks winnic "Zeller Schwarze Katz" do Zell.

Dzień 5: Zell - Treis-Karden   47 km
Dziś na trasie dwa niezwykle interesujące miasteczka. Najpierw Beilstein, niewielka osada gęsto zabudowana kamiennymi domkami, przypominająca scenerię z baśni Braci Grimm. Następnie malowniczo położone Cochem, z górującym nad nim neogotyckim zamkiem Reichsburg. Warto tu spędzić trochę więcej czasu na zwiedzanie, gdyż ostatnie 12 km do w  Treis-Karden wiedzie niemal z górki. I tutaj - jak w innych miejscowościach można się umówić z gospodarzem na degustację win.

Dzień 6: Treis-Karden - Koblencja  42 km
Przed południem warto zrobić 4-kilometrowy skok w bok do monumentalnej średniowiecznej warowni Burg Eltz, jednego z najpiękniejszych niemieckich zabytków gotyku. Zamek o bajkowych kształtach wznosi się ponad zalesioną doliną dopływu Mozeli. Warto zwiedzić go dokładnie. Ostatnie kilometry nad przejeżdżamy wzdłuż wciąż niekończących się winnic, regionów Kobern-Gondorf i Winningen. Przed nami meta wycieczki - piękna Koblencja, gdzie Mozela uchodzi do Renu.

Dzień 7: Powrót
Po śniadaniu możma wrócić do Trewiru pociągiem, oferujemy także przewóz busem (konieczna wcześniejsza rezerwacja) dla osób własnymi rowerami.

Zobacz obszerną galerię zdjęć...>

Zdjęcia w większej rozdzielczości także na facebooku...>

Zobacz 2 reportaże filmowe:
Opens external link in new windowTrewir i okolice  Opens external link in new windowTrittenheim - Zell 

Terminy 2019: Start imprezy w dowolny dzień od 13.04 do 20.10

Ceny: można wybrać jedną z dwóch kategorii cenowych:

 • Kategoria B Zakwaterowanie w mniejszych hotelach i pensjonatach, standard 2-3 gwiazdkowy
 • Kategoria A Komfortowe pokoje w hotelach 3-4 gwiazdkowych


Kolor zielony
- sezon niski 13.04 - 09.05 i 01.10 - 20.10. 2019 
Kol. pomarańczowy
- sezon średni  10.05 - 15.08. 2019
Kolor czarny - sezon wysoki (winobranie) 16.08 - 30.09. 2019

cena za: podstawowy pakiet
za 1 osobę
w pok. 2-osobowym
dodatek
za pokój 1-os.
dodatek
za wyżywienie HP*)
Kategoria B
2250 zł / 2070 zł / 1950 zł
560 zł600 zł
Kategoria A2560 zł / 2320 zł / 2195 zł730 zł700 zł


Usługi zawarte w cenie pakietu:

 • 6 noclegów w pokojach z natryskiem/WC i śniadaniem w/g wybranej kategorii
 • Przewóz bagaży pomiędzy hotelami
 • Mapa trasy i informator
 • Ubezpieczenie KL/NW
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

**) w ramach dopłaty za wyżywienie HP otrzymujemy 6 x obiadokolację

 
Dodatkowe usługi:

 • Wynajem roweru 300 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym 790 zł
 • Przewóz powrotny z Koblencji do Trewiru (odjazd o 9.00 z możliwością zabrania roweru) 220 zł  (Jest jednak świetne połączenie kolejowe)
 • Dodatkowe noclegi w Trewirze:

  • Kat. B: 230 zł/os w pok. 2-os., 320 zł/os w pok. 1-os.
  • Kat. A: 265 zł/os w pok. 2-os., 390 zł/os w pok. 1-os.

 • Dodatkowe noclegi w Koblencji: 

  • Kat. B: 215 zł/os w pok. 2-os., 345 zł/os w pok. 1-os.
  • Kat. A: 265 zł/os w pok. 2-os., 355 zł/os w pok. 1-os.

Zniżki:

 • Dziecko poniżej 14 lat -25% na dostawce w pokoju 2 dorosłych
 • Dziecko poniżej 14 lat -15% w osobnym pokoju


Inne warianty trasy:
Można przejechać ten odcinek w wypoczynkowym tempie w 8-9 dni, przejechać inne odcinki Mozeli (od Francuskiego Metz) i jej dopływu - Saary, albo wybrać się w 10-dniowy bardziej sportowy rajd po okolicznych wzgórzach.

Ciekawą kombinacją jest połączenie wycieczki nad Mozelą z programem Zamki nad Renem. Rozpoczynamy taki rajd w Moguncji, po przyjeździe do Koblencji następuje transfer do Trewiru i pedałujemy wzdłuż Mozeli z powrotem do Koblencji gdzie Ren i Mozela się łączą, po czym dalej - wzdłuż Renu - do Kolonii. Szczegóły na stronie: Kombinacja reńsko - mozelska.

  formularz zgłoszeniowy...>