portal wczasów aktywnych

 

Barokowa Sycylia

 

Gdzie leży Sycylia?  Każdy zgadnie - u samego dołu mapy Europy. A jej południowo-wschodni region do którego zapraszamy - na tej samej szerokości geograficznej co plaże Tunezji. Można tam jeździć niemal przez cały rok - od lutego do listopada. To wycieczka o umiarkowanej trudności, w części górzystej podjazdy  nie przekraczają 100-150 m, część nadmorska jest płaska.

Okolica ta zwana jest  jest jako Val di Noto. Pod koniec 17 wieku, po trzęsieniu ziemi odbudowany w jednolitym i oryginalnym barokowym stylu. Piękno architektury dopełniają uroki wybrzeża, rybackie wioski i wyspy. Na dalekim horyzoncie wznosi się stożek Etny.

Każde ze zwiedzanych miast niemal krzyczy do nas: to ja jestem najpiękniejsze! Aż na końcu wycieczki trafiamy do  Syrakuz - starożytnej greckiej kolonii na skalistej wyspie. Jej niezwykła atmosfera nie ma sobie równych w całym śródziemnomorskim obszarze. 

Oto optymalny 7-dniowy program:

Dzień 1: Przyjazd do Palazzolo Acreide
Indywidualny przyjazd do pierwszego hotelu, spotkanie informacyjne, odbiór rowerów. Najbliższy port lotniczy to Katania, skąd oferujemy transfer.

Dzień 2: Palazzolo Acreide - Ragusa Ibla - Modica   58 km
Przed wyruszeniem w trasę warto odwiedzić historyczne stare miasto  w Palazzolo Acreide z wieloma barokowymi budynkami oraz kościołami San Sebastiano i San Paolo. Jedziemy przez malownicze wzgórza Monti Iblei, gdzie kamienne mury kontrastują z zielonymi, kwitnącymi opuncjami.Na lunch można zatrzymać się w mieście mostów i pałaców - Ragusa Ibla. Koniec etapu  w Modica, kolejnej barokowej perełce naszej wycieczki. Warto zwiedzić kościół San Giorgio i wejść schodami na wzgórza z fantastyczną panoramą miasta.

Dzień 3: Modica - Pozzallo   42 km
W Modica warto skosztować słynnej czekolady doprawionej ostrą papryczką chili. Przepis pochodzi od Azteków i został przywieziony przez Hiszpanów na Sycylię. Pedałując w dół głęboką doliną Iblei, dotrzesz do Scicli, kolejnego miasta Val di Noto z wyjątkowo gęstym labiryntem małych uliczek.  Potem dalej w dół do morskiego wybrzeża w Pozzallo. Szerokie piaszczyste  plaże zapraszają do orzeźwiającej kąpieli w morzu.

Dzień 4:  Pozzallo - Marzamemi   57 km
Dziś całkiem płaska trasa prowadzi przez tereny bagienne Pantano Longarini i Pantano Cuba, gdzie na swojej drodze między Afryką a Europą odpoczywają wędrowne ptaki. Jadąc rowerem wzdłuż wybrzeża, dotrzesz do najbardziej wysuniętego na południe punktu Sycylii, wyspy Isola delle Correnti, która wyznacza granicę między Morzem Jońskim a Morzem Śródziemnym. Przez Portopalo di Capo Passero wjeżdżamy do Marzamemi - uroczego starego portu rybackiego.

Dzień 5: Marzamemi - Noto   35 km
Dalej pedałujemy bez wysiłku wzdłuż wybrzeża w kierunku północnym. Mijamy kolejny rezerwat  przyrody Oasi di Vendicari. Łatwo można tam dostrzec stada flamingów i warzęch. Trasa wije się wśród dzikiej roślinności - dębów, eukaliptusów i wysokich trzcin. Dalej znów w głąb lądu do  Noto - stolicy sycylijskiego baroku z licznymi pałacami, reprezentacyjnymi ulicami i kościołami.

Dzień 6: Noto - Syrakuzy   ok 45-50 km
Do dawnej metropolii Wielkiej Grecji, wiodą dwa alternatywne szlaki. Łatwy i płaski - wzdłuż wybrzeża. Ambitniejszy i ciekawszy -  do punktu widokowego nad wąwozem Cavagrande del Cassible, skąd ku morzu prowadzą efektowne serpentyny. W Syrakuzach atrakcji co niemiara - park archeologiczny, starożytny amfiteatr, sklepy z artystycznymi gadżetami, rozległa starówka na wyspie Ortygii, na końcu której wznosi się surowa średniowieczna twierdza.  Kto chce tym wszystkim do pełna się nasycić - może dokupić dodatkowy nocleg.

Dzień 7: Zakończenie i odjazd. Również i na zakończenie oferujemy transfer na lotnisko do Katanii, funkcjonuje też dobre połączenie kolejowe.

Zobacz Otwiera zewnętrzny odsyłacz w nowym okniewięcej zdjęć (notatka na fb)

Terminy 2024: Wycieczkę można zacząć w dowolny dzień od początku lutego do końca listopada.

Cena pakietu w zależności od sezonu.

sezon niski: 01.02 - 30.06 i 01.09 - 30.11. 2024

3380,- zł/os
w pok. 2-osobowym   
4480,- zł/os w pok. 1-osobowym


sezon wysoki: 01.07 - 31.08. 2024
3870,- zł/os
w pok. 2-osobowym   
4970,- zł/os w pok. 1-osobowym

Usługi zawarte w cenie pakietu: 

 • 6 noclegów w hotelach o standardzie co najmniej 3- i 4-gwiazdkowym
 • 6 x obfity bufet śniadaniowy
 • Przewóz bagaży pomiędzy hotelami
 • Mapa trasy i informator
 • Dane GPS na życzenie
 • Ubezpieczenie KL/NW

Dodatkowe usługi: 

Dodatek za wyżywienie HP (6 obiadokolacji, bez napojów) 990 zł
Wynajem roweru zwykłego 'miejskiego' 490 zł
Wynajem roweru fitness bike ('trekkingowego') 520 zł
Wynajem roweru elektrycznego 870 zł
Wynajem przyczepki dla dzieci 220 zł 
Transfer lotnisko Katania  - Palazzolo Acreide 290 zł/os
Transfer Syrakuzy - lotnisko Katania 230 zł/os (alternatywnie - połączenie kolejowe)
Dodatkowy nocleg w Palazzolo 230 zł/os w dwójce, 320 zł/os w jedynce
Dodatkowy nocleg w Syrakuzach 340 zł/os w dwójce, 540 zł/os w jedynce

Zniżki: 

 • Dostawka dla dziecka (przy 2 uczestnikach płacących pełną cenę): do lat 5 gratis, 6-10 lat -50% 11-13 lat -25%

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieformularz zgłoszeniowy


Inne programy na Sycylii:

 • U podnóża Etny (Nicolosi - Katania w 8 dni)
 • Sycylia zachodnia (Castellamare del Golfo - Selinunte w 8 dni, z/do lotniska Palermo) 
 • Barokowe miasta na rowerze szosowym (Caltagirone - Syrakuzy w 8 dni) - po bardziej górskiej trasie
 • Wycieczka piesza, okolice Noto - Syrakuzy - Plemmirio w 8 dni

Szczegóły wyślemy na życzenie.