portal wczasów aktywnych

 

Wybrzeże zachodniego Bałtyku

 

Na meklemburskich plażach polskich urlopowiczów raczej nie spotkamy - mamy pod dostatkiem piachu nad własnym Bałtykiem. Za to na rowerach wypada się tam wybrać zdecydowanie. To, że wzdłuż całego wybrzeża - jak wszędzie w Niemczech, biegnie sieć świetnie oznakowanych, asfaltowych i szutrowych ścieżek rowerowych jest ważnym, choć oczywiście nie jedynym powodem.

Wystarczy rzucić okiem na mapę, aby zobaczyć jak ciekawie ukształtowane jest wybrzeże naszego sąsiada. Urozmaicają je głęboko wcięte zalewy i zatoki, wyspy i półwyspy. Znajdziemy tam zarówno stare hanzeatyckie miasta, eleganckie kurorty jak też ostoje dzikiej przyrody. 

Przedstawiamy program 10-dniowy, pozwalający w spacerowym tempie przejechać od Wismaru do Świnoujścia. Dzienne etapy przejeżdża się łatwo i szybko, z wiatrem w plecy. Często są do wyboru różne warianty trasy, stąd zróżnicowanie kilometrażu. 

 

Dzień 1: Indywidualny przyjazd do Wismar
Zmotoryzowani mogą zostawić samochód np. w Świnoujściu, stąd z nowej stacji Świnoujście-Centrum niemieckimi kolejami dojedziemy na start w kilka godzin.

Dzień 2: Wismar - Kühlungsborn   42 km
Wismar - stary hanzeatycki port przetrwał wojnę bez zniszczeń i do dziś możemy podziwiać jego regularną starówkę z licznymi zabytkami gotyku. Pierwsze kilometry prowadzą brzegiem zatoki Wismarskiej, w plan wycieczki można włączyć rejs statkiem lub rajd groblą na wyspę Poel. W Rerik wyjeżdżamy nad otwarte morze. Meta etapu - Kühlungsborn, zwany jest zielonym kurortem - w jego granicach rośnie spory miejski las.

Dzień 3: Kühlungsborn - Warnemünde/Rostock   35-45 km
Urozmaiceniem dość płaskiego wybrzeża w tym miejscu są bukowe lasy dochodzące do samego klifu. Pnie i gałęzie drzew są fantastycznie powykrzywiane przez morskie wiatry. Część etapu można przebyć muzealną kolejką wąskotorową "Molli".

Dzień 4: Warnemünde/Rostock - Fischland/Darss   45-60 km
Rostock i Warnemünde to największe meklemburskie porty, w starówkach i nad kanałami spotkamy niezliczone kawiarnie, smażalnie ryb, butiki i galerie. Promem przejeżdżamy przez rzekę Warnow i  zatrzymujemy się w popularnym urlopowym zakątku na mierzei Fischland bądź półwyspie Darss, wciśniętymi pomiędzy Bałtyk i zalew Bodden. Atrakcją jest m.in. artystyczna kolonia Ahrenshoop.  

Dzień 5: Fischland/Darss - Barth  35-50 km
Po gwarnych portach i kurortach dziś odmiana - pedałujemy przez dzikie lasy i pola wydmowe Parku Narodowego. Przez kolejne wysepki, groble i mosty docieramy do Barth, wokół którego swoje siedliska mają żurawie i dzikie gęsi.

Dzień 6: Barth - Stralsund   46 km
Wody Bałtyku stają się spokojniejsze - na horyzoncie wyspa Rugia i kolejne Hanzeatyckie miasto Stralsund - ze strzelistymi gotyckimi wieżami 

Dzień 7: Stralsund - Greifswald 40-50 km
Dzisiejszy etap wiedzie wzdłuż cieśniny Strelasund (nazwa pochodzi od słowiańskiej strzały) oddzielającej wyspę Rugię od stałego lądu. Możemy - korzystając z promu w Glewitz - zwiedzić fragment tej wyspy. Greifswald wita sylwetką potężnej katedry. 

Dzień 8: Greifswald - Zinnowitz 47-55 km
Są dwie drogi wjazdu na wyspę Uznam i położonego w jej północnej części kąpieliska Zinnowitz. Krótsza - przez most w Wolgast i ciekawsza - promem do Peenemünde, gdzie można zwiedzić muzeum techniki w miejscu gdzie niegdyś produkowano rakiety V2.

Dzień 9: Zinnowitz - Świnoujście 35-40 km
Jadąc to wybrzeżem Bałtyku, to spoglądając na zachodnią część Zalewu Szczecińskiego docieramy do trzech cesarskich kurortów Bansin, Heringsdorf i Ahlbeck, które latach zapomnienia odzyskały dawny blask. Stąd tylko kilka kilometrów do Świnoujścia.

Dzień 10. Zakończenie i powrót

Terminy 2019:
Można startować w dowolny dzień od 01.04. do 24.10.

Cena pakietu w zależności od sezonu i kategorii:

 • Kategoria A - głównie najlepsze, 4-gwiazdkowe hotele w centrach kurortów
 • Kategoria B - hotele przeciętnie 3-gwiazdkowe
 • Kategoria C - Możliwie najtańsze ale przyzwoite 2-3-gwiazdkowe pensjonaty


Sezon niski
01.04. - 19.05.  i  11.09. - 24.10. 2019
Sezon średni 20.05. - 29.06. i 28.08. - 10.09. 2019
Sezon wysoki 30.06. - 27.08. 2019 (decyduje data startu wycieczki)

 

cena za: podstawowy pakiet 9-noclegowy
za 1 os. w pokoju 2-osobowym
dodatek
za pokój 1-os.
Kategoria C3270 zł / 3175 / 2930 zł800 zł
Kategoria B3490 zł / 3395 / 3150 zł900 zł
Kategoria A4135 zł / 4050 / 3795 zł950 zł


Usługi zawarte w cenie pakietu:

 • 9 noclegów (hotele i pensjonaty zwykle 3-gwiazdkowe)
 • 9 x bufet śniadaniowy
 • Codzienny transport  bagażu
 • Mapę i opis trasy
 • Ubezpieczenie KL/NW


Dodatkowe opłaty:

 • Wynajem roweru: 330 zł


Zniżki:

 • dziecko 0-4 lat: 100% 
 • dziecko 5-15 lat: 50% (z 2 dorosłymi)
 • dziecko 5-15 lat: 15% (z 1 dorosłym)
 • osoba dorosła na dostawce: 10%


formularz zgłoszeniowy...>


 Inne warianty:

Można wybrać krótszy wariant trasy (np. Wismar-Stralsund, także z przedłużeniem na Rugię bądź Stralsund-Świnoujście), wariant dłuższymi etapami i mniejszą ilością noclegów, albo rozpocząć wędrówkę z jeszcze dalszego punktu np. z Lubeki. Stosowne oferty przygotujemy na życzenie.