portal wczasów aktywnych

 

Piechotą przez Umbrię

Wędrując po regionie położonym w samym środku „włoskiego buta“ łączymy zwiedzanie ulokowanych na wzgórzach starożytnych i średniowiecznych miast z podziwianiem szerokich, apenińskich panoram. Umbria to czyste piękno i unikalna śródziemnomorska przyroda: Jeziora, górskie strumienie wybijające z obfitych źródeł i tworzące wodospady. Trudno też nie wspomnieć o atrakcjach kulinarnych.

Wycieczka rozpoczyna się w Asyżu, jednej z duchowych stolic Italii, z fascynującymi sakralnymi budowlami. Kończy w Spoleto, ciekawym mieście pełnym zaułków z kafejkami i butikami.

Dzień 1: Przyjazd
Indywidualny przyjazd do Asyżu (wł. Assisi)

Dzień 2: Asyż: Zwiedzanie miasta i okolic

Wariant 1: Zwiedzanie miasta   3-4 godz.
Odkrywanie najważniejszych zabytków miasta, z których większość związana jest z kultem urodzonych i żyjących tutaj Św. Franciszka i Św. Klary. Z hotelu spacer do bramy miejskiej Porta Cappuccini (470 m), następnie alejami do kilku średniowiecznych placów miejskich. Mijamy resztki amfiteatru, zamek (506 m), Bazylikę Św. Franciszka, świątynię Minerwy, kościół Chiesa Nuova i Bazylikę Św. Klary. Potem zejście do ciekawego Klasztoru Św. Damiana (310 m). Stąd albo powrót do hotelu, albo dalej do wioski S. Maria degli Angeli (z piękną Bazyliką, 210 m) skąd wrócić można podmiejskim autobusem.

Wariant 2: Park "Monte Subasio" i wzgórza wokół Asyżu
5,5 godz, 19 km
Spod bramy miejskiej Porta Cappuccini (470 m) wędrujemy do parku narodowego, gdzie rozpoczyna się podejście pod źródło „Fonte Maddalena" (810 m), a następnie przyjemne zejście do osady Costa di Trex" (571 m) i Ponte Grande (360 m). Bar i dwie restauracyjki przypominają o przerwie na lunch. Przez kolejne malownicze wzgórza powrót do Asyżu.

Dzień 3: Asyż - Spello

Wariant 1: 6 godz, 17km
Spod bramy Porta Cappuccini in Assisi wspinamy się do klasztoru Eremo delle Carceri (830 m), ufundowanego obok pustelni, gdzie Św. Franciszek i jego towarzysze wybierali się na medytacje. Spod źródła Le Tre Fontane prowadzi w dół ścieżka do opactwa Benedyktynów. Potem wędrówka rez lasy i gaje oliwne do Spello (300 m), gdzie kwatera czeka w staromiejskim hotelu.

Wariant 2: 3 godz, 12 km
Nieco łatwiejsza trasa prowadzi na wzgórza Monte Subasio. Mniej trzeba się wspinać, ale mimo to widoki na gaje oliwne są wspaniałe.

Wędrówkę kończymy w miasteczku Spello zbudowanym na zboczach masywu Monte Subasio. Wiele budynków pochodzi jeszcze z czasów rzymskich. Warto zobaczyć freski malarza Pinturicchio  w kościele S. Maria Maggiore.

Dzień 4: Spello - Bevagna   3,5 godz, 14 km
Na pewien czas opuszczamy wzgórza i wędrujemy po rozległej dolinie. Maszerując polnymi drogami docieramy do miasteczka Bevagna, które - nietypowo jak na ten regon nie leży na wzgórzu tylko w zakolu rzeki. W czasach starożytnych znajdował się tu kwitnący ośrodek handlu na trakcie Rzym - Adriatyk (Via Flaminia). Zachowały się odcinki murów miejskich, a mieszkańcy spotykają się na placu Piazza Silvestri, obok dwóch romańskich kościołów. Warto też zobaczyć mozaiki w pozostałościach rzymskich łaźni.

Dzień 5: Bevagna - Montefalco   4 godz, 14 km
Okolica znów staje się pagórkowata. Gaje oliwkowe powili przechodzą w winnice. To tu produkuje się słynne wina Sagrantino i Rosso di Montefalco. Aby dostać się do miasta trzeba wspiąć się na górę, na której zostało zbudowane (470 m) i której rozpościera się piękny widok na dolinę Spoleto. Aż ośmiu świętych urodziło się w Montefalco, stąd miasto szczyci się określeniem „kawałka nieba, który spadł na ziemię“. W jednym z kościołów podziwiamy freski florentyńczyka Benozzo Gozzoli, przedstawiające żywot Św. Franciszka. Wieczór oczywiście w jednej z licznych winiarni.

Dzień 6: Montefalco - Trevi   4 godz, 12 km
Z Montefalco schodzimy w żyzną dolinę rzeki Clitunno (210 m) i wędrujemy jej biegiem  mijając liczne mostki. Potem znowu podejście, bo meta etapu - Trevi, jak większość miast w umbryjskiej krainie - leży na wzgórzu. Trevi dzięki swojemu mikroklimatowi (zbocza wzgórz osłonięte są od zimnych wiatrów) słynie z produkcji z znakomitej oliwy.

Dzień 7: Trevi – Campello - Spoleto   4-5 godz, 12 km
Dziś znów dwa warianty trasy. Bardziej pagórkowata wzdłuż pielgrzymiego „Szlaku Franciszkańskiego” (Via di San Francesco) przecinającego region z północy na południe. Łatwiejsza, przez typowe umbryjskie wioski Pigge i Pissignano. Z Campello do Spoleto dojeżdżamy pociągiem.

Dzień 8: Zakończenie
Powrót lub przedłużenie pobytu.

Terminy 2021:
Oferta całoroczna! Start dowolnego dnia. Najpiękniejsze, polecane miesiące to kwiecień - czerwiec i wrzesień - listopad.

Cena pakietu:
2680,- zł/os
w pok. 2-osobowym
3440,- zł/os
w pok. 1-osobowym

Usługi zawarte w cenie pakietu: 

 • 7 noclegów w 3- gwiazdkowych hotelach (w Asyżu hotel 2-gwiazdkowy)  
 • 7 x obfite śniadanie
 • Transport bagaży pomiędzy hotelami
 • Bilet kolejowy Campello - Spoleto
 • Bezpłatne parkowanie przy hotelu w Asyżu
 • Materiały informacyjne i mapy
 • Ubezpieczenie KL/NW
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Dodatkowe Usługi:  

 • Wyżywienie HP (7 obiadokolacji) 750 zł
 • Dodatek za pobyt podczas festiwalu w Spoleto pod koniec czerwca i na pocz. lipca  80 zł
 • Dodatek za hotel 3-gwiazdkowy w Asyżu 90 zł/os w pok. 2-os, 140 zł/os w pok. 1-os.
 • Dodatkowe noclegi w Asyżu

  • Hotel 2-gwiazdkowy   180 zł /os w pok. 2-osob, 210 zł /os w pok. 1-osob.
  • Hotel 3-gwiazdkowy   240 zł /os w pok. 2-osob, 330 zł /os w pok. 1-osob.

 • Dodatkowe noclegi w Spoleto

  • Hotel 3-gwiazdkowy 190 zł /os w pok. 2-osob, 260 zł /os w pok. 1-osob.

  Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieFormularz zgłoszeniowy