portal wczasów aktywnych

 

Piechotą przez Umbrię

Wędrując po regionie położonym w samym środku „włoskiego buta“ łączymy zwiedzanie ulokowanych na wzgórzach starożytnych i średniowiecznych miast z podziwianiem szerokich, apenińskich panoram. Umbria to czyste piękno i unikalna śródziemnomorska przyroda: Jeziora, górskie strumienie wybijające z obfitych źródeł i tworzące wodospady. Trudno też nie wspomnieć o atrakcjach kulinarnych.

Wycieczka rozpoczyna się w Asyżu, jednej z duchowych stolic Italii, z fascynującymi sakralnymi budowlami. Kończy w Spoleto, ciekawym mieście pełnym zaułków z kafejkami i butikami.

Dzień 1: Przyjazd
Indywidualny przyjazd do Asyżu (wł. Assisi), zakwaterowanie w hotelu nieopodal historycznej starówki. Można tutaj przyjechać dzień wcześniej, dokładnie zwiedzić miasto i okolicę. Większość miejscowych zabytków związana jest z kultem urodzonych i żyjących tutaj Św. Franciszka i Św. Klary. Zwraca uwagę brama miejska Porta Cappuccin, amfiteatru, zamek, świątynia Minerwy, liczne kościoły i klasztory. 

Dzień 2: Asyż - Spello

Wariant 1: 6 godz, +/- 800 m, 17km,
Spod bramy Porta Cappuccini in Assisi wspinamy się do klasztoru Eremo delle Carceri (830 m), ufundowanego obok pustelni, gdzie Św. Franciszek i jego towarzysze wybierali się na medytacje. Spod źródła Le Tre Fontane prowadzi w dół ścieżka do opactwa Benedyktynów. Potem wędrówka rez lasy i gaje oliwne do Spello (300 m), gdzie kwatera czeka w staromiejskim hotelu.

Wariant 2: 3 godz, +/- 800 m, 11 km
Nieco łatwiejsza trasa prowadzi na wzgórza Monte Subasio. Mniej trzeba się wspinać, ale mimo to widoki na gaje oliwne są wspaniałe.

Wędrówkę kończymy w miasteczku Spello zbudowanym na zboczach masywu Monte Subasio. Wiele budynków pochodzi jeszcze z czasów rzymskich. Warto zobaczyć freski malarza Pinturicchio  w kościele S. Maria Maggiore.

Dzień 3: Spello - Bevagna   4,5 godz, +/- 800 m, 17 km
Na pewien czas opuszczamy wzgórza i wędrujemy po rozległej dolinie. Maszerując polnymi drogami docieramy do miasteczka Bevagna, które - nietypowo jak na ten regon nie leży na wzgórzu tylko w zakolu rzeki. W czasach starożytnych znajdował się tu kwitnący ośrodek handlu na trakcie Rzym - Adriatyk (Via Flaminia). Zachowały się odcinki murów miejskich, a mieszkańcy spotykają się na placu Piazza Silvestri, obok pięknej fontanny i dwóch romańskich kościołów. Warto też zobaczyć mozaiki w pozostałościach rzymskich łaźni.

Dzień 4: Bevagna - Montefalco   4 godz, +400 m / -170 m, 13 km
Okolica znów staje się pagórkowata. Gaje oliwkowe powili przechodzą w winnice. To tu produkuje się słynne wina Sagrantino i Rosso di Montefalco. Aby dostać się do miasta trzeba wspiąć się na górę, na której zostało zbudowane (470 m) i której rozpościera się piękny widok na dolinę Spoleto. Aż ośmiu świętych urodziło się w Montefalco, stąd miasto szczyci się określeniem "kawałka nieba, który spadł na ziemię". W jednym z kościołów podziwiamy freski florentyńczyka Benozzo Gozzoli, przedstawiające żywot Św. Franciszka. Wieczór oczywiście w jednej z licznych winiarni.

Dzień 5: Montefalco - Trevi   4 godz, +/- 300 m, 13 km
Z Montefalco schodzimy w żyzną dolinę rzeki Clitunno (210 m) i wędrujemy jej biegiem  mijając liczne mostki. Potem znowu podejście, bo meta etapu - Trevi, jak większość miast w umbryjskiej krainie - leży na wzgórzu. Trevi dzięki swojemu mikroklimatowi (zbocza wzgórz osłonięte są od zimnych wiatrów) słynie z produkcji z znakomitej oliwy. Zakwaterowanie w hotelu w historycznym centrum nieopodal kilkunastu średniowiecznych kościołów.

Dzień 6: Trevi - Campello Alto   4-5 godz, +/- 400 m,  12 km
Wędrujemy wzdłuż pielgrzymiego Szlaku Franciszkańskiego (Via di San Francesco) przecinającego region z północy na południe. Znów mijamy przez gaje oliwne, podziwiamy widoki na dolinę Valle Umbra. Zakwaterowanie w hotelu urządzonym w odrestaurowanych średniowiecznych murach.

Dzień 7: Campello Alto - Spoleto   5-6 godz, +/- 600 m,  18 km
Kontynuujemy wędrówkę Szlakiem Franciszkańskim. Mijamy Eggi - typowe średniowieczne 'borgo' czyli niewielką osadę wokół zamku.  W Spoleto warto odwiedzić katedrę, zamek, dom i teatr z czasów rzymskich, wiele muzeów. W mieście jest wiele sklepów z lokalnymi produktami kulinarnymi, wiele przytulnych barów z tarasami i doskonałe restauracje.

Dzień 8: Zakończenie
Powrót lub przedłużenie pobytu.

Terminy 2024:

Start dowolnego dnia od 1.04 do 31.10 poza okresem 04.08 - 18.08. Najpiękniejsze, polecane miesiące to kwiecień - czerwiec i wrzesień -październik.

Cena pakietu:
3380,- zł/os
w pok. 2-osobowym
4290,- zł/os
w pok. 1-osobowym (jeśli jadą min. 2 osoby)
4490,- zł/os w pok. 1-osobowym (jeśli jedzie tylko 1 osoba)
2080,- zł/os trzecia osoba w pok. 3-osobowym

Usługi zawarte w cenie pakietu: 

 • 7 noclegów w 3- gwiazdkowych hotelach (w Asyżu hotel 2-gwiazdkowy)  
 • 7 x obfite śniadanie
 • Transport bagaży pomiędzy hotelami
 • Bezpłatne parkowanie przy hotelu w Asyżu
 • Materiały informacyjne i mapy
 • Ubezpieczenie KL/NW
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Dodatkowe Usługi:  

 • Wyżywienie HP (5 obiadokolacji, w Campello Alto obiad w pakiecie, w Bevagna tylko śniadanie) 710 zł
 • Dodatek za pobyt podczas festiwalu w Spoleto pod koniec czerwca i na pocz. lipca  530 zł
 • Dodatek za noclegi w kategorii "superior" (hotele 3- i 4-gwiazdkowe 1040 zł/os w pok. 2-os, 1840 zł/os w pok. 1-os.
 • Lokalna taksa turystyczna - 1,50 - 2,50 EUR/os. płatna na miejscu w niektórych hotelach
 • Dodatkowe noclegi w Asyżu

  • Hotel 2-gwiazdkowy   210 zł /os w pok. 2-osob, 320 zł /os w pok. 1-osob.
  • Hotel 3-gwiazdkowy   320 zł /os w pok. 2-osob, 420 zł /os w pok. 1-osob.

 • Dodatkowe noclegi w Spoleto

  • Hotel 3-gwiazdkowy 230 zł /os w pok. 2-osob, 320 zł /os w pok. 1-osob.

  Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieFormularz zgłoszeniowy