portal wczasów aktywnych


Holandia - wokół Ijsselmeer

 

Holandia jest podręcznikowym wzorcem rowerowego raju. Wysoka gęstość zaludnienia, niewielkie odległości między miastami, społeczne usposobienie Holendrów sprawiło, że rower jest tu najważniejszym środkiem lokomocji i ma pierwszeństwo przed samochodem. Ścieżki, a często wręcz "rowerowe autostrady" prowadzą wzdłuż każdej większej ulicy, szosy i kanału. Dla turystów rowerowych wprowadzono szereg ułatwień - czytelne drogowskazy i sieć numerowanych punktów orientacyjnych na skrzyżowaniu szlaków.

Holandia jest generalnie krajem drogim, dlatego cieszymy się że możemy przedstawić ten tygodniowy program, którego cena - pomimo zakwaterowania w 3- i 4-gwiazdkowych hotelach, nie przewyższa najpopularniejszych i najtańszych ofert nad Dunajem. Trasa wiedzie wokół IJsselmeer - ogromnego akwenu, który kiedyś był zatoką morską zwaną Zuidersee a w 1932 został odcięty od oceanu potężną groblą Afslutdijk i częściowo zamieniony w rolnicze poldery. W tutejszych portach zamarł wtedy ruch statków rybackich i handlowych a nadbrzeżne miasta zamieniły się w zaciszne skanseny przeszłości i ośrodki sportów wodnych. IJssellmeer jest dziś spokojnym, słodkowodnym jeziorem.

Ta najbardziej klasyczna wycieczka, wiodąca przez 5 niderlandzkich prowincji i zróżnicowane krajobrazy, to oferta dla rowerzystów, którym nie straszne są  ponad 60-kilometrowe dzienne przejazdy. Jeśli nie czujesz się na siłach, proponujemy inne trasy - serce Holandii albo 11 miast Fryzji, gdzie etapy są nieco krótsze.

Startem i metą tej trasy jest miejscowość Nunspeet, do której można dotrzeć pociągiem z amsterdamskiego lotniska w 1,5 godziny. Zmotoryzowani mogą skorzystać z darmowego parkingu.

Dzień 1: Przyjazd do Nunspeet
Nunspeet to niewielkie miasteczko na południowym skraju Ijseelmeer, w 1916 roku niemal całkowicie zalane przez powódź. Dziś jego okolice to sielski krajobraz z rozległymi łąkami i żywopłotami.

Dzień 2: Nunspeet-Amersfoort  60 km
Pierwszy etap wiedzie do Amersfoort, największego miasta na naszej trasie, ze znakomicie zachowaną historyczną częścią i murami obronnymi. Świetne miejsce na zakupy.

Dzień 3: Amersfort - Purmerend 68 km
Jedziemy przez typowe holenderskie miasteczka - Baarn i Muidenberg. Koniecznie trzeba zobaczyć Naarden-Vesting, znakomicie zachowana twierdza z podwójną linią fos i bastionów. Mjamy przedmieścia Amsterdamu, potężne śluzy na kanałach i rezerwat przyrody - torfowisko Eemland.

Dzień 4: Purmerend - Enkhuizen 56 km
Ścieżka wiedzie groblą z której roztacza się widok na akwen i sąsiadujące poldery. Mjamy gwarny kurort Volendam, następnie Edam - urocze miasteczko, któremu nazwę zawdzięcza popularny ser.  Akurat w środę odbywa się tu targ serowy - okoliczni mleczarze przywożą swoje produkty na małych łodziach i rozkładają na głównym placu. Miasto Enkhuizen w czasach złotego wieku holenderskiego imperium kolonialnego było jednym z najważniejszych portów.

Dzień 5: Enkhuizen - Haarich/Lemmer 38 km
Kolejny etap rozpoczyna rejs statkiem na drugą stronę Ijselmeer (koszt EUR 15 za osobę i rower nie wliczony w cenę). Przybijamy do Stavoren i kolejny etap wiedzie przez Fryzję, zieloną niderlandzką prowincję o swoistym folklorze. Pedałując wzdłuż wschodniego brzegu jeziora, trafiamy na dawne klify i plaże zachęcające do kąpieli. 

Dzień 6: Harich/Lemmer - Zwartsluis  64 km
Zmieniamy kierunek rajdu na południowy. Jedziemy przez unikalny torfowiskowy krajobraz De Weeribbeen. Przez wiele kilometrów trasa prowadzi wąską ścieżką wzdłuż kanału i domów, do których można dostać się jedynie rowerem lub łodzią. Zwartsluis (dosł. czarna śluza) to maleńkie miasteczko wyrosłe obok warownej twierdzy, przy której jest dziś ośrodek sportów wodnych i kolekcja dawnych statków.

Dzień 7: Zwartsluis - Nunspeet 48 km
To ostatni etap ale bynajmniej nie koniec atrakcji. To na ten dzień zostawiamy sobie zwiedzanie Kampen, chyba najbardziej atrakcyjnego starego miasta, w którym zachowały się potężne bramy miejskie i 500 innych zabytków architektury.

Dzień 8: Śniadanie i odjazd.

Zobacz obszerną galerię zdjęć z trasy...>

 

 

Terminy 2019:  Wycieczkę w dowolnym wariancie można rozpocząć:

 • w każdą sobotę i niedzielę od 27.04 do 15.09
 • dodatkowo w każdy piątek od 05.07 do 16.08

Cena pakietu podstawowego w zależności od sezonu (daty startu):

27.04 - 15.06  i  27.08 - 16.09. 2019

2280,- zł/os
   

15.06 - 25.08. 2019

2480,- zł/os
  

Dopłata za nocleg w pokoju 1-osobowym: 810 zł

Usługi zawarte w cenie pakietu:

 • 7 noclegów (hotele 3-4-gwiazdkowe) w pok. 2-osobowym
 • 7 x bufet śniadaniowy
 • transport bagażu (1 sztuka, 20 kg na osobę)
 • wstęp na pływalnię w Nunspeet, Lemmer i Zwartsluis
 • mapa i opis trasy
 • parkowanie samochodu na czas wycieczki
 • miejscowa taksa klimatyczną
 • ubezpieczenie KL/NW

 

Dodatkowe opłaty:

 • Dodatek za wyżywienie HP (7 obiadokolacji): 770 zł
 • Wynajem roweru: 290 zł
 • Wynajem roweru wzgl. przyczepki dla dziecka: 220 zł   fotelik: 45 zł
 • Ubezpieczenie roweru 80 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym: 580 zł
 • Ubezpieczenie roweru elektrycznego 130 zł
 • Rejs statkiem Enkhuizen - Stavoren ok. €17 płatne na miejscu. Uwaga! Hotel jest tam oddalony o 400-700 m od  portu. Bagaż trzeba donieść lub zapłacić €2,50 bagażowemu.
 • Dodatkowy nocleg ze śniadaniem w Nunspeet: 220 zł w pok. 2-os, 330 zł w pok- 1-os., kolacja 110 zł/os


Zniżki:

 • Dostawka dla dziecka - do lat 2 gratis, 3-6 lat -50%, 7-11 lat -25%
 • Nocleg w pokoju 3-osobowym osoby dorosłej (pow 15 lat) - zniżka -10%

 

Formularz zgłoszeniowy...>