portal wczasów aktywnych


Holandia - wokół Ijsselmeer

 

Holandia jest podręcznikowym wzorcem rowerowego raju. Wysoka gęstość zaludnienia, niewielkie odległości między miastami, społeczne usposobienie Holendrów sprawiło, że rower jest tu najważniejszym środkiem lokomocji i ma pierwszeństwo przed samochodem. Ścieżki, a często wręcz "rowerowe autostrady" prowadzą wzdłuż każdej większej ulicy, szosy i kanału. Dla turystów rowerowych wprowadzono szereg ułatwień - czytelne drogowskazy i sieć numerowanych punktów orientacyjnych na skrzyżowaniu szlaków.

Jedna z ciekawszych tras na tygodniową wędrówkę wiedzie wokół IJsselmeer - ogromnego akwenu, który kiedyś był zatoką morską zwaną Zuidersee a w 1932 został odcięty od oceanu potężną groblą Afslutdijk i częściowo zamieniony w rolnicze poldery. W tutejszych portach zamarł wtedy ruch statków rybackich i handlowych a nadbrzeżne miasta zamieniły się w zaciszne skanseny przeszłości i ośrodki sportów wodnych. IJssellmeer jest dziś spokojnym, słodkowodnym jeziorem.

W trakcie wycieczki przemierzamy 5 niderlandzkich prowincji i zróżnicowane krajobrazy. Startem i metą tej trasy jest miejscowość Nunspeet, do której można dotrzeć pociągiem z amsterdamskiego lotniska w 1,5 godziny. Zmotoryzowani mogą skorzystać z darmowego parkingu. 

Dzień 1: Przyjazd do Nunspeet
Nunspeet to niewielkie miasteczko na południowym skraju Ijseelmeer, w 1916 roku niemal całkowicie zalane przez powódź. Dziś jego okolice to sielski krajobraz z rozległymi łąkami i żywopłotami.

Dzień 2: Nunspeet-Amersfoort   60 km
Najpierw zwiedzamy Harderwijk - dawny hanzeatycki port, którego czasy świetności przypadały na 13-17 wiek. Meta w Amersfoort - to  największe miasto na naszej trasie, ze znakomicie zachowaną historyczną częścią i murami obronnymi. Świetne miejsce na zakupy.

Dzień 3: Amersfort - Purmerend   70 km
Jedziemy przez typowe holenderskie miasteczka - Baarn i Muidenberg. Koniecznie trzeba zobaczyć Naarden-Vesting, znakomicie zachowaną twierdzę z podwójną linią fos i bastionów. Mjamy przedmieścia Amsterdamu, potężne śluzy na kanałach i rezerwat przyrody - torfowisko Eemland.

Dzień 4: Purmerend - Enkhuizen   56 km
Ścieżka wiedzie groblą z której roztacza się widok na akwen i sąsiadujące poldery. Mijamy gwarny kurort Volendam, następnie Edam - urocze miasteczko z kanałami, któremu nazwę zawdzięcza popularny ser.  Akurat w środę odbywa się tu targ serowy - okoliczni mleczarze przywożą swoje produkty na małych łodziach i rozkładają na głównym placu. Miasto Enkhuizen w czasach złotego wieku holenderskiego imperium kolonialnego było jednym z najważniejszych portów.

Dzień 5: Enkhuizen - Haarich/Balk/Lemmer   35-40 km
Kolejny etap rozpoczyna rejs statkiem na drugą stronę Ijselmeer (koszt EUR 15 za osobę i rower nie wliczony w cenę). Przybijamy do Stavoren i kolejny etap wiedzie przez Fryzję, zieloną niderlandzką prowincję o swoistym folklorze. Pedałując wzdłuż wschodniego brzegu jeziora, trafiamy na dawne klify i plaże zachęcające do kąpieli. 

Dzień 6: Harich/Balk/Lemmer - Zwartsluis   50-62 km
Zmieniamy kierunek rajdu na południowy. Jedziemy przez unikalny torfowiskowy krajobraz De Weeribbeen. Przez wiele kilometrów trasa prowadzi wąską ścieżką wzdłuż kanału i domów, do których można dostać się jedynie rowerem lub łodzią. Zwartsluis (dosł. czarna śluza) to maleńkie miasteczko wyrosłe obok warownej twierdzy, przy której jest dziś ośrodek sportów wodnych i kolekcja dawnych statków.

Dzień 7: Zwartsluis - Nunspeet   52 km
To ostatni etap ale bynajmniej nie koniec atrakcji. To na ten dzień zostawiamy sobie zwiedzanie Kampen, chyba najbardziej atrakcyjnego starego miasta, w którym zachowały się potężne bramy miejskie i 500 innych zabytków architektury.

Dzień 8: Śniadanie i odjazd.

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieZobacz obszerną galerię zdjęć z trasy

 

Terminy 2023:  Wycieczkę  można rozpocząć  każdą sobotę i niedzielę od 29.04 do 10.09  dodatkowo w każdy piątek od 07.07 do 11.08.

Cena pakietu podstawowego w zależności od sezonu (daty startu):

29.04 - 09.06  i  21.08 - 10.09. 2023

2940,- zł/os
   

10.06 - 20.08. 2023
3180,- zł/os  

Dopłata za nocleg w pokoju 1-osobowym: 1170 zł

Usługi zawarte w cenie pakietu:

 • 7 noclegów (hotele 3-4-gwiazdkowe) w pok. 2-osobowym
 • 7 x bufet śniadaniowy
 • transport bagażu (1 sztuka, 20 kg na osobę)
 • wstęp na pływalnię w Nunspeet, Lemmer i Zwartsluis
 • mapa i opis trasy
 • parkowanie samochodu na czas wycieczki
 • miejscowa taksa klimatyczną
 • ubezpieczenie KL/NW

Dodatkowe opłaty:

 • Dodatek za wyżywienie HP (7 obiadokolacji): 1080 zł
 • Wynajem roweru: 375 zł
 • Wynajem roweru wzgl. przyczepki dla dziecka: 250 zł   fotelik: 50 zł
 • Ubezpieczenie roweru 90 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym: 750 zł
 • Ubezpieczenie roweru elektrycznego 150 zł
 • Rejs statkiem Enkhuizen - Stavoren ok. €22 płatne na miejscu. Uwaga! Hotel jest tam oddalony o 400-700 m od  portu. Bagaż trzeba donieść lub zapłacić €2,50 bagażowemu.
 • Dodatkowy nocleg ze śniadaniem w Nunspeet: 300 zł w pok. 2-os, 475 zł w pok- 1-os.

Zniżki:

 • Dostawka dla dziecka - do lat 2 gratis, 3-6 lat -50%, 7-11 lat -25%
 • Nocleg w pokoju 3-osobowym osoby dorosłej (pow 15 lat) - zniżka -10%

 

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieFormularz zgłoszeniowy