portal wczasów aktywnych

 
Dookoła Tyrolu Południowego

Tyrol Południowy, dziś w granicach Włoch, wcześniej część imperium Habsburgów, jest jednym z najmodniejszych regionów turystycznych Europy. Do dziś zachował dwujęzyczny, dwukulturowy  charakter - połączenie włoskiego temperamentu i niemieckiego porządku. Historyczne miasta i dziesiątki warownych zamków otaczają oazy przyrody - szumiące potoki, kwitnące górskie łąki, lazurowe jeziora. Na zmęczonych wędrowców czekają w gospodach znakomite lokalne wina i "Brettjause" - deski z przekąskami.

Turyści na dwóch kółkach mogą liczyć nie tylko na tradycyjną gościnność, ale skorzystać z ogromnych nakładów na rowerową infrastrukturę. W ostatnich latach w tutejszych alpejskich  dolinach wybudowano dziesiątki kilometrów ścieżek. Rowerzystom udostępniono torowiska dawnych kolei, mosty i tunele.

Trasa którą tu opisujemy zatacza pętlą z odnogami w kilka bocznych dolin, pozwala zwiedzić najciekawsze zakątki Tyrolu Południowego. Start i metra w Brixen, gdzie na czas wycieczki można zostawić samochód. 

Dzień 1: Przyjazd do Brixen
Indywidualny przyjazd do Brixen (wł. Bressano). Łatwo tu dotrzeć pociągiem lub samochodem (z Cieszyna 870 km, autostradami przez Wiedeń - Innsbruck).

Dzień 2: Brixen - Hochpustertal - Brixen   65 km
Rano przejazd pociągiem w górę doliny Hochpustertal. Tam w kurorcie Toblach, w sercu Dolomitów, odbieramy wynajęte jednoślady. Z początku szlak rowerowy wiedzie u wylotu doliny Pragser Tal, w pobliżu jeziora zaporowego Olanger, następnie doliną potoku Rienz do pierwszego z zabytkowych miast - Bruneck. Natępnie przyjemnie wędrujemy dolną częścią Pustertal nieopodal białych ruin Mühlbacher Klause i wjeżdżamy w dolinę rzeki Eisack. Zwiedziwszy klasztor Neustift docieramy do - Brixen - z wypielęgnowaną starówką, niekończącymi się podcieniami i słynną katedrą.

Dzień 3: Brixen - Bolzano   43 km
Wciąż jedziemy doliną Eisack - ścieżka biegnie po kładkach zawieszonych tuż nad nurtem potoku, ścieżkami przebijającymi skały, wykorzystując częściowo nieczynne torowiska kolei. Największą atrakcją jest malownicze miasteczko i zamek Klausen uwiecznione w znanym sztychu Dürera. Meta w Bolzano/Bozen, stolicy prowincji, w ostatnich latach słynącej z eksponowania znalezionej w lodowcu mumii "Ötzi".

Dzień 4: Bolzano - Eppan - Jez. Kalterer - Bolzano    45 km
Dziś pętla objazdowa przez najsłynniejsze tyrolskie winnice wokół zamku Sigmundskron i miasteczka  Eppan. Zza zakrętów trasy wyłania się nam coraz to nowy zamek, pałac, czy klasztor. Celem wędrówki jest jezioro Kalterer See, ambitni mogą też podjechać do innego malowniczego jeziorka - Montiggler. Powrót do Bolzano ścieżką na wałach rzeki Adygi (Etsch)

Dzień 5: Bolzano - Meran   35-45 km
Jedziemy przez okolice, gdzie oprócz winnic spotykamy rozległe sady. Cel krótkiego etapu - Meran, zdobył za czasów austro-węgierskich renomę jednego z najsłynniejszych alpejskich kurortów, to tu na wywczasy przyjeżdżała cesarzowa Sissi. Do dziś można podziwiać przepiękne parki, promenady, i secesyjną architekturę.

Dzień 6: Meran - Vinschgau/Mals - Meran   60 km
Rano jedziemy pociągiem w kierunku zachodnim, do Mals w regionie Vinschgau, czyli górnej części doliny Adygi. Stamtąd, jak się można łatwo domyślić - pedałujemy w kierunku powrotnym, z biegiem rzeki. Jedną z atrakcji jest najmniejsze tyrolskie miasteczko - Glurns. Przez rozległe sady, miasta Prad, Laas, Schlanders i Naturns wracamy do Meranu.

Dzień 7: Meran - przełęcz  Jaufenpass - Brixen  40-50 km
Rano przewóz busem na położoną na wysokości 2092 m n.p.m. przełęcz Jaufenpass gdzie dosiadamy roweru i czeka nas długi zjazd do Sterzing. Tu, będąc znów w dolinie Eisack, skręcamy na południe. Nieopodal leży potężna habsburska twierdza Franzensfeste. Przed powrotem do Brixen można zażyć orzeźwiającej kąpieli w jeziorze Vahrner See.

Dzień 8: Zakończenie i powrót albo przedłużenie urlopu w Tyrolu południowym.


Terminy 2024:
Start w każdą środę i sobotę od 27.04 do 15.09, dodatkowo w każdą niedzielę od 26.05 do 15.09. W terminach 10.08-20.09.2023 przyjazdy nie są możliwe.
Dla grupki min. 5 osób możemy zorganizować wyjazd w dowolnym terminie

Cena pakietu w zależności od sezonu i zakwaterowania:


Kategoria "Standard" - Hotele 3- i 4-gwiazdkowe

28.04 - 24.05.2024
3870,- zł/os w pok. 2-osobowym

4970,- zł/os w pok. 1-osobowym

* specjalna cena przed- i posezonowa na termin 27.04 i 15.09.2024
3690,- zł/os w pok. 2-osobowym
4790,- zł/os w pok. 1-osobowym

25.05 - 14.09. 2024
4360,- zł/os
w pok. 2-osobowym   
5460,- zł/os w pok. 1-osobowym


Kategoria "Koneser" - Wyłącznie w najlepszych, stylowych hotelach 4-gwiazdkowych

28.04 - 24.05.2024
6780,- zł/os w pok. 2-osobowym
7990,- zł/os w pok. 1-osobowym

25.05 - 14.09. 2024
7220,- zł/os w pok. 2-osobowym  
8440,- zł/os w pok. 1-osobowym


Usługi zawarte w cenie pakietu:
 

 • 7 noclegów w starannie wybranych hotelach w/g wybranej kategorii
 • 7 x śniadanie
 • Transport bagaży pomiędzy hotelami.
 • 3 Przejazdy pociągami i busem (z rowerem) w/g programu: Brixen - Hochpustertal, Meran - Mals, Meran - Jaufenpass - Sterzing
 • Materiały informacyjne i mapy
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Zniżki:

 • dziecko 0-5 lat: 100%
 • dziecko 6-11 lat: 50%
 • dziecko 12-14 lat: 20%
 • dziecko 15 lat i więcej, lub osoba dorosła na dostawce: 10%

Dodatkowe Usługi:  

 • Wynajem roweru 490 zł
 • Wynajem roweru 'premium' 830
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym 1220 zł
 • Taksa klimatyczna - w niektórych miejscowościach płatna na miejscu
 • Dodatkowe noclegi w Brixen

  • Kat "Standard": 440 zł/os w pok. 2-os. 530 zł/os w pok. 1-os.
  • Kat "Koneser": 690 zł/os w pok. 2-os. 920 zł/os w pok. 1-os.

 

  Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieformularz zgłoszeniowy