portal wczasów aktywnych


Alpy i jeziora salzburskie


Wybrać się na wędrówkę w Alpy? Super pomysł. Ale w które? Jeśli masz wątpliwości - podpowiadamy: Salzburskie.

Są położone stosunkowo blisko naszego kraju, szybko dojedziemy tam autostradą spod Wiednia. Region Salzkammergut to jeden z najurokliwszych zakątków Austrii. Do jego wybitnej urody przyczyniają się liczne, duże jeziora. Mienią się błękitem między górskimi pasmami na podobieństwo fiordów. Z wodą tak czystą że dno widać daleko od brzegu, a latem na tyle ciepłą, że można się kąpać i plażować. Odbijają się w nich skalne urwiska, cieniste lasy i wieże starych kościołów.

Górska przyroda łączy się z pamiątkami bogatej historii. W Alpach Salzburskich już od starożytności wydobywano sól a zamożność owocowała inwestycjami w perły architektury i sztuki. Jak choćby Hallstatt - miasteczko zajmujące stromy brzeg turkusowego jeziora, powielane na milionach pocztówek.

Oferujemy tygodniowe wczasy w trzech opcjach, z wędrówkami o różnym stopniu trudności i różnej długości. Od łatwych nadjeziornych spacerów, przez wędrówki na średnich wysokościach, po wspinaczkę na piętra zielonych hal, z widokiem na sięgające 3000 m lodowce Dachsteinu.


Alpy Salzburskie - program spacerowy
8 dni lub 5 dni

Najłatwiejsza trasa w samym sercu regionu. Cztery cudne jeziora, znamienite kurorty i atrakcje połączone łagodnymi wędrówkami. Przewyższenia nie przekraczają kilkuset metrów, a jednak pozwalają poczuć oddech dzikiej, górskiej przyrody. Program dla turystów w dowolnym wieku i kondycji, przy tym nie szczędzący pełnych emocji przygód i wspaniałych widoków.

Dzień 1: Przyjazd nad Jezioro Wolfgangsee
Zatrzymujemy się na południowym brzegu jednego z najpiękniejszych alpejskich jezior. Jeśli przyjedziesz tu wcześnie (albo np. zarezerwujesz przed wycieczką dodatkowy nocleg) możesz plażować nad jego brzegiem albo wybrać się górską kolejką parową na szczyt góry Schafberg, gdzie z grani skalnej roztacza się fantastyczny widok także na trzy inne jeziora w okolicy.

Dzień 2: St. Wolfgang - St. Gilgen   3,5 godz, + /- 250 m, 10 km
Przepływamy promem na drugą stronę jeziora. Z kurortu St. Wolfgang romantyczna ścieżka prowadzi skrajem potężnej ściany Falkensteinwand, która stromym wapiennym klinem opada pionowo ku wodom jeziora. Wędrujemy nią do St. Gilgen, znanego jako miasto Mozarta - stąd pochodzi jego rodzina. Można zwiedzić muzeum w domu z 16 wieku, a w cukierni Dallmanna zjeść "jedyne prawdziwe" kulki mozartowskie. Powrót statkiem.

Dzień 3: Wolfgangsee - Bad Ischl  4,5 godz, +/- 300 m, 12 km
Ze St. Wolfgang szlak Sattlweg  prowadzi przez niewysoką przełęcz nad  Schwarzensee, czyli tutejszy "Czarny Staw" - małe jezioro otoczone zalesionymi wzgórzami. Nadbrzeżna gospoda Lore zaprasza na lokalne przysmaki. Zejście wąwozem Wirerschlucht nad wschodni brzeg Jeziora Wolfgangsee do miasteczka Strobl. Dalej już autobusem do cesarskiego kurortu Bad Ischl.

Dzień 4: Odpoczynek w Bad Ischl
Czas na relaks i podróż w przeszłość do czasów świetności austro-węgierskiej monarchii. Willa Franciszka Józefa w której zaręczył się z Sissi i pełne blichtru uzdrowiskowe budowle przypominają czasy, gdy Bad Ischl był letniskiem wiedeńskiej arystokracji. Oprócz zwiedzania, przerwy na kawę i ciastka w Café Zauner, można wejść na górę Siriuskogl z wieżą widokową i zregenerować siły w kąpielisku termalnym.

Dzień 5: Bad Ischl - Bad Goisern   3-5 godz, + /- 50 m, 11 km
Spacerujemy promenadą w dolinie rzeki Traun mijając w Kaltenbach rozległe błonia, gdzie w czasach cesarskich odbywały się wyścigi konne, pikniki i spotkania. Dalszy szlak wiedzie po kładkach i skalnych półkach wzdłuż dawnego akweduktu solankowego do Bad Goisern. Tu można zakończyć wędrówkę albo zaliczyć jeszcze jedną spektakularną wędrówkę do punktu widokowego na stromej "Wiecznej Skale" (Ewige Wand).

Dzień 6: Spacery w okolicy Hallstatt   4,5 godz, +400 m / -100 m, 12 km
Dziś przed nami wyjątkowa perełka - miasteczko Hallstatt, wciśnięte między zbocze góry i turkusowe jezioro. Jest tak malownicze i tak słynne, że nawet Chińczycy wybudowali jego wierną kopię. Prowadzi do niego dalsza część solankowego szlaku wzdłuż akweduktu. Na miejscu wspinamy się na górę Salzberg, gdzie można zwiedzić kopalnię soli i podziwiać widoki na masyw Dachsteinu z tarasu willi Rudolfsturm. Po zejściu przepływamy jezioro statkiem i do Bad Goisern wracamy pociągiem.

Dzień 7: Bad Goisern - Wolfgangsee   5,5 godz, +300 m / -200 m, 18 km
Pociągiem wracamy do Bad Ischl i wędrujemy romantycznym szlakiem Cesarzowej Sissi do jeszcze jednego małego jeziorka Nussensee. Zasilane podziemnymi źródłami jest niezwykle czyste i można się w nim kąpać. Następnie schodzimy wzdłuż potoku Nussenbach w dolinę rzeki Ischl, która prowadzi z powrotem nad Jezioro Wolfgangsee. Ścieżką na jego południowym brzegu, przez torfowisko Blinklingmoos wracamy do początku wędrówki zamykając pętlę.

Dzień 8: Zakończenie

Wariant 5-dniowy - to taki w którym rezygnujemy z 2, 4 i 6 dnia, czyli wędrówek okrężnych i dnia odpoczynku. Program obejmuje 4 noclegi po kolei nad Wolfgansee, w Bad Ischl, Bad Goisern i znów nad Wolfgangsee oraz wędrówki tak jak opisano powyżej dla 3, 5 i 7 dnia. 

Opcja "dla koneserów": Powyższe standardowe programy opierają się na zakwaterowaniu w pensjonatach 3-gwiazdkowych. Jeśli jednak ktoś chciałby spędzić wakacje jeszcze bardziej stylowo i luksusowo, mamy taką właśnie opcję - pobyty wyłącznie w najlepszych, czterogwiazdkowych hotelach. Takich jak legendarny Hotel Otwiera zewnętrzny odsyłacz w nowym oknie"Biały Rumak" (Weisses Rössl) w St. Wolfgang, cesarska Otwiera zewnętrzny odsyłacz w nowym oknieVilla Seilern w Bad Isch, a pod koniec wycieczki zamiast w Bad Goisern - nocleg w samym uroczym Hallstatt, np. Otwiera zewnętrzny odsyłacz w nowym okniew Hotelu Heritage.

Terminy 2024: Start imprezy w dowolny dzień od 04.05 - 06.10

Ceny wszystkich czterech wariantów programu - patrz tabelka zbiorcza u dołu strony ↓

Kolor zielony - sezon niski 04.05 - 26.05  i  16.09 - 06.10. 2024 
Kolor pomarańczowy sezon średni 27.05 - 16.06 i 02.09 - 15.09. 2024
Kolor czarny - sezon wysoki 17.06 - 01.09. 2024


Alpy Salzburskie - łańcuch 10  jezior
8 dni, 5 dni lub 10 dni

Trasa nieco ambitniejsza o kształcie bardziej zamaszystej pętli. Wędrując tym szlakiem zobaczymy albo dotkniemy stopą jeszcze więcej górskich jezior - od największego Attersee do "kieszonkowego" Nussensee. Oprócz klasycznych atrakcji poznamy też dodatkowo kilka ładnych miasteczek - Mondsee, Unterach i Bad Aussee.

Dzień 1: Przyjazd do Fuschl am See. Miasteczko położone jest na końcu podłużnego jeziora, otoczonego zalesionymi zboczami, którego woda ma kolor bardzo ciemnego błękitu.

Dzień 2: Fuschl - Mondsee   4-6 godz, +350-600  m / -550-700 m, 10-12 km
Pierwsza wędrówka prowadzi w kierunku charakterystycznej, najwyższej w okolicy góry Schober. Na jej wapiennym występie skalnym wznoszą się ruiny średniowiecznej twierdzy Wartenfels. Można zadowolić się ich zdobyciem, albo powędrować jeszcze wyżej - na sam szczyt. Z góry wspaniały widok na dwa jeziora i znaczne połacie krainy Salzkammergut. Schodzimy do zabytkowego miasteczka Mondsee ulokowanego nad jeziorem o tej samej nazwie.

Dzień 3: Mondsee - Attersee - Wolfgangsee   5 godz, +400 m / -350 m, 15 km
Rano przejazd busem do Unterach na Attersee - największym z wszystkich jezior w tej okolicy. Stamtąd szlak wiedzie najpierw wzdłuż lustra wody, potem przez kładki w efektownej cieśniawie  Burggrabenklamm na halę Moosalm. Kolejny akwen na trasie to małe jeziorko Schwarzensee a nad nim znana gospoda Lore serwująca różne smakołyki. Meta w St. Wolfgang nad jeziorem Wolfgangsee.

Dzień 4: Wolfgangsee - Bad Ischl   5,5 godz, +200 m / -250 m, 19 km
Dziś nieco łagodniejszy spacer. Najpierw południowym brzegiem jeziora przez torfowisko Blinklingmoos z widokiem na wielką górę Schafberg. Następnie wzdłuż potoku Ischl szlakiem cesarzowej Sissi, mijając jeziorko Nussensee i do słynnego cesarskiego kurortu Bad Ischl.

Dzień 5: Bad Ischl - Ausseerland   5,5 godz, +450 m / -200 m, 19 km
Wędrujemy wzdłuż głębokiego wąwozu, w górę potoku Rettenbach. Odpoczywamy na hali Blaa Alm u podnóża masywu Loser i przez alpejskie pastwiska schodzimy nad brzeg jeziora Altausser See, które - otoczone wyniosłymi, białymi skałami, ma najbardziej wysokogórski charakter. Nocleg w jednej z miejscowości mikroregionu Ausseerland, który jest częścią Styrii.

Dzień 6: Ausseerland - Hallstatt   6 godz, +200 m / -400 m, 22 km
Dzisiejsza wędrówka przebiega ścieżkami biegnącymi w górę potoku Traun, przez kurort Bad Aussee, następnie dziką i romantyczną doliną Koppental, gdzie po drodze możemy zwiedzić jaskinię Koppenbrüller. Promem przepływamy przez jezioro Hallstätter See, do słynnego, "pocztówkowego" miasteczka Hallstatt. Etap można skrócić jadąc pociągiem i mieć więcej czasu na jego zwiedzanie, wejście do dawnej kopalni soli i na punkty widokowe.

Dzień 7: Hallstatt - Fuschl am See   5,5 - 6 godz, +100 m / -150 m, 21 km
Kontynuujemy wędrówkę brzegiem jeziora i doliną potoku Traun. Znaczna część szlaku wiedzie po kładkach i skalnych półkach wzdłuż dawnego akweduktu solankowego. Z Bad Ischl powracamy busem do Fuschl am See.

Dzień 8: Zakończenie i odjazd

 • Program 5-dniowy to taki w którym pierwsze 3 dni są identyczne jak powyżej. 4 dnia także wędrujemy do Bad Ischl, ale po zakończeniu wędrówki wracamy busem do Fuschl am See na ostatni nocleg. 5 dnia zakończenie i odjazd.
 • Program 10-dniowy - w tej opcji dochodzą dwie dodatkowe wędrówki. Na początku wycieczki zostajemy na 2 noclegi w Fuschl am See. Będąc tam podejmujemy wycieczkę do położonego wśród gór maleńkiego jeziorka  Filblingsee, skąd graniowym szlakiem schodzimy do położonym na jeziornym półwyspie zamku Fuschl, który służy jako tło do filmów kostiumowych z cesarskiej epoki. Pod koniec wycieczki - nie jeden,  a dwa noclegi spędzamy w malowniczym Hallstatt, odpoczywając lub zwiedzając okolicę.

Terminy 2024: Start w dowolny dzień z wyjątkiem piątku (programy 5- i 8-dniowe) lub czwartku (program 10-dniowy) od 11.05 do 06.10

Ceny: Patrz tabelka zbiorcza u dołu strony ↓

Kolor zielony - sezon niski 11.05 - 26.05  i  16.09 - 06.10. 2024 
Kolor pomarańczowy sezon średni 27.05 - 16.06 i 02.09 - 15.09. 2024
Kolor czarny - sezon wysoki 17.06 - 01.09.2024


Alpy Salzburskie - hale i płaskowyże
8 dni

Wspinamy się na najwyższe partie gór pomiędzy jeziorami. Wędrując w kierunku południowym podziwiamy najpiękniejsze panoramy. Nie jest to jeszcze alpinizm w stylu wyczynowym, raczej jak u nas - zdobywanie Babiej Góry czy też zachodnich Tatr. Podchodzimy jednak coraz bliżej do pokrytych lodowcami wyższych pasm. Przemierzamy rozległe połacie hal i wierzchowiny pokryte różnokształtnymi wapiennymi skałkami z bogatą górską florą.  

Dzień 1: Przyjazd do Ebensee. Miasteczko leży nad drugim co do wielkości i najgłębszym z wszystkich salzburskich jezior - Traunsee.

Dzień 2: Wycieczka na Sonnstein   5 godz, +800 m / -800 m, 11km
Wędrówkę rozpoczynamy od czarującego półwyspu Traunkirchen, klejnotu krajobrazu, który zainspirował wielu malarzy i artystów. Stąd podchodzimy stromo w górę do dwóch imponujących skalistych szczytów Kleiner Sonnstein i Grosser Sonnstein, które niczym orle gniazda leżą wysoko nad powierzchnią wody. Zejście do Ebensee.

Dzień 3: Ebensee - Bad Ischl   5 godz, +500 m / -500 m, 11 km
Kolejka gondolowa Feuerkogelbahn wznosi nas na skalisty krasowy płaskowyż Höllengebirge. Jego skalisty, niemal księżycowy krajobraz silnie kontrastuje z jasną zielenią doliny. W trakcie okrężnej wędrówki po kamiennych szlakach zdobywamy dwa ponad 1800-metrowe szczyty. Po odpoczynku w schronisku Rieder zjazd w dół i przejazd pociągiem do cesarskiego uzdrowiska Bad Ischl.

Dzień 4: Bad Ischl - Jezioro Wolfgangsee   6 godz, +300 m / -200 m, 19 km
Ulubioną ścieżką cesarzowej Sissi spacerujemy do ukrytego w lesie małego jeziorka Nussensee. Zasilane podziemnymi źródłami jest niezwykle czyste i można się w nim kąpać. Potem wzdłuż potoku Nussenbach schodzimy w dolinę rzeki Ischl, która prowadzi nad Jezioro Wolfgangsee. Ostatnie kilometry prowadzą przez torfowiskowy rezerwat nad jego brzegiem, z widokiem na imponującą górę Schafberg.

Dzień 5: Wolfgangsee - Postalm   5 godz, +900 m / -150 m, 13 km
Odkrywamy surowy alpejski krajobraz obszaru Postalm.  Zalesionym Wąwozem  Zinkenbach wspinamy się najpierw na kwitnące łąki, potem coraz głębiej w skaliste góry. Przez Niedergadenalm i Thorhöhe wędrujemy po rozległych halach obok pasących się krów i koni do rustykalnej górskiej chaty, w której spędzamy noc pod migoczącymi gwiazdami.

Dzień 6: Postalm - Gosau   4 godz, +300 m / -700 m, 12 km
Kolejna wędrówka po górskich halach i przez najwyższe szczyty pasma górskiego Osterhorn. Bujne trawiaste połoniny wiodą do Rinnbergalm, gdzie w lokalnej "bacówce" można kupić świeże mleczne produkty. Słuchając koncertu krowich dzwonków schodzimy do pięknej alpejskiej wioski Russbach i dalej w malowniczą dolinę Gosau.

Dzień 7: Wędrówka w okolicach Gosau   5 godz, +850 m / -100 m, 11 km
Na koniec wycieczki zostawiamy kilka niezapomnianych przygód i widoków. Szlak Herrenweg prowadzi na halę Zwieselalm, gdzie imponujący grzbiet „Dolomitów Salzburga” wita spiczastymi turniami, a biały jęzor lodowca wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Kolejką zjeżdżamy nad Gosausee - położone na wysokości 900 m najbardziej "górskie" z Salzburskich jezior. Odbijają się w nim skaliste szczyty Dachsteinu.

Dzień 8: Zakończenie wycieczki. Z powrotem do Ebensee można wrócić autobusem i pociągiem - około 1,5 godz. jazdy.

Terminy 2024: Start imprezy w dowolną sobotę lub niedzielę od 25.05 do 22.09

Ceny: Patrz tabelka zbiorcza poniżej ↓

Kolor zielony - sezon niski 25.05 - 09.06  i  09.09 - 22.09. 2024 
Kolor pomarańczowy sezon średni 10.06 - 23.06 i 26.08 - 08.09. 2024
Kolor czarny - sezon wysoki 24.06 - 25.08. 2024

Ceny pakietów w zależności od podanych wyżej sezonów wysoki - średni - niski:

Wersja programu: cena dla 1 os. w pokoju 2-osobowymdodatek za pokój 1-os.dod. za wyżywienie HP
Program spacerowy, 8 dni (7 noclegów) 4720 zł / 4140 zł / 3890 zł1030 zł-
Program spacerowy, 5 dni (4 noclegi) 3110 zł / 2860 zł / 2620 zł640 zł-
Program spacerowy, 8 dni dla koneserów
8150 zł / 7610 zł / 7170 zł1960 zł -
Program spacerowy, 5 dni dla koneserów
5410 zł / 5070 zł / 4670 zł1220 zł -
Łańcuch 10 jezior, 8 dni (7 noclegów) 5210 zł / 4770 zł / 4430 zł1130 zł na zapytanie
Łańcuch 10 jezior, 5 dni (4 noclegi)3450 zł / 3110 zł / 2860 zł640 zł na zapytanie
Łańcuch 10 jezior, 10 dni (9 noclegów)6240 zł / 5700 zł / 5410 zł1320 zł na zapytanie
Hale i płaskowyże, 8 dni (7 noclegów)4920 zł / 4280 zł / 3890 zł880 zł -


Usługi zawarte w cenie pakietów:

 • Odpowiednio - 4, 7 lub 10 noclegów ze śniadaniem w stylowych pensjonatach lub hotelach i standardzie 3-gwiazdkowym (lub 4-gwiazdkowym w przypadku opcji "dla koneserów")
 • Transport bagażu między hotelami
 • Rejsy statkami i promami po jeziorach w/g opisu w programach
 • Przejazdy busem, pociągiem oraz kolejkami górskimi w/g opisu w programach
 • Zestaw informacji - mapy i opis trasy
 • Dla programów "spacerowych" - karta rabatowa "Salzkammergut Erlebnis-Card" ze zniżkami wstępu do różnych atrakcji - muzea, kąpieliska itp.
 • Dane GPS
 • Ubezpieczenie KL/NW

Usługi dodatkowe:

 • Wyżywienie HP (dodatkowo każdego wieczoru obiadokolacja) cena podana w tabeli powyżej -  tylko dla programów spacerowych. W przypadku innych programów - opcja dostępna na zapytanie.
 • Dodatkowy nocleg*** ze śniadaniem w dowolnym z kurortów w zależności od miejscowości i sezonu: 350-500 zł w pok. 2-os. i 450-600 zł  pok. 1-os.

Zniżki:

 • Dziecko na dostawce z 2 dorosłymi -  w wieku 0-5 lat -100%, 6-11 lat -50% 12-14 lat -25% 15 lat i więcej -10%


 Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieFormularz zgłoszeniowy