portal wczasów aktywnych


Wokół Balatonu

W czasach minionego ustroju, Balaton był legendarną riwierą demoludów, miejscem gdzie do socrealistycznych domów wczasowych przyjeżdżano "pociągami przyjaźni" aby zażyć namiastki wielkoświatowego blichtru. Dziś, kiedy plaże całego świata stoją przed nami otworem, to unikalne tektoniczne jezioro pozostaje perełką dla koneserów. Takich, którzy cenią sobie węgierską kuchnię, folklor, gorące źródła i jedyne w swoim rodzaju widoki lustra wody mieniącej się różnymi odcieniami pastelowego błękitu, seledynu i zieleni. Niewiele śladów przypomina dawny styl wypoczynku. W cichych, nadbalatońskich kurortach czekają na gości przytulne pensjonaty i obszerne bungalowy stylizowane na dawne węgierskie szałasy albo szlacheckie dworki.

O rowerzystów dba się tutaj wyjątkowo. Kilka lat temu zakończono budowę liczącej 180 km asfaltowej ścieżki rowerowej “Balaton Körút”, odseparowanej od ruchliwych jezdni, wiodącej dookoła całego akwenu. Biegnie ona nieraz tuż nad samym brzegiem, co rusz można przerwać rajd aby zażyć kąpieli w płytkiej i ciepłej wodzie albo odpocząć w kafejce.

Dzień 1: Indywidualny przyjazd do Siófok
Przyjeżdżamy do Siofok- najbardziej znanego kurortu na południowym brzegu Balatonu. Łatwo tu dojechać z Budapesztu pociągiem lub autostradą. Zakwaterowanie w centralnie położonym hotelu. Odbiór rowerów.

Dzień 2: Siófok - Balatonmáriafürdo   65 km
Rozpoczynamy objazd jeziora w kierunku zachodnim. Mijamy liczne wsie letniskowe, rozłożone wzdłuż ciągnących się kilometrami płytkich plaż. Pewnym urozmaiceniem jest malowniczy port jachtowy w Balatonföldvar i małe, historyczne miasteczko Lelle. Zatrzymujemy się w Balatonmáriafürdo, w hotelu z rodzinną atmosferą.

Dzień 3: Balatonmáriafürdo - Badacsony   45 km
Zbaczamy nieco z głównej trasy aby zobaczyć "Mały Balaton" - dawniejszą zatokę jeziora, dziś rezerwat bagiennej przyrody. Nasza ścieżka rowerowa wije się nasypami i mostkami przez łąki i szuwary, następnie szeroką aleją prowadzi do Keszthely, portu położonego na wschodnim krańcu Balatonu. Miasto posiada zwartą, historyczną starówkę o bałkańsko-orientalnym charakterze. Są tu liczne okazałe wille i barakowy pałac rodu Festetics. Kontynuujemy jazdę przez Szigliget - dawną wyspę z ruinami zamczyska na wzgórzu, do słynącego z winnic Badacsony. Nocleg w małym hoteliku ze świetnie zaopatrzoną piwnicą.

Dzień 4: Badacsony - Szigliget - Tapolca - Badacsony   35 km
Dziś dla urozmaicenia trasy odjeżdżamy od brzegu Balatonu, zapuszczając się na usiany bazaltowymi ostańcami płaskowyż w okolicach Tapolca. Miasteczko to słynie z podziemnego jeziora w dawnym kamieniołomie bazaltu.

Dzień 5:  Badacsony - Köveskál - Tihany   50 km
Dziś jedziemy północnym brzegiem Balatonu. Znacznie ciekawszym krajobrazowo - linia brzegowa usiana jest pagórkami wygasłych wulkanów. Pod koniec etapu wjeżdżamy na półwysep Tihany, perełkę Balatonu z malowniczą katedrą, XI-wiecznym klasztorem Benedyktynów i najstarszym parkiem narodowym na Węgrzech. Nocleg w pensjonacie z pięknym widokiem na jezioro

Dzień 6: Tihany - Siófok   60 lub 15 km
Ostatniego dnia mamy do wyboru dwie trasy:

Dla ambitnych - jazda przez wielkie kurorty i porty jachtowe Balatonführed i Balatonmalmadi, następnie wokół wschodniej, najszerszej części jeziora i zamknięcie po przejechaniu 60 km całej Balatońskiej pętli.

Dla leniwych - przeprawienie się promem z półwyspu Tihany do leżącego na drugim brzegu Zamardi. Lokalną atrakcją jest tu rozległy skansen i wieża widokowa, z której można zobaczyć niemal cały Balaton. Po przejechaniu zaledwie 15 km jesteśmy z powrotem w Siófok, i nocujemy w tym samym hotelu, z którego rozpoczęliśmy objazd.

Dzień 7: Wyjazd
Odjazd z Siófok lub przedłużenie pobytu nad Balatonem.

Terminy 2023: Start imprezy w każdą środę i sobotę od kwietnia do października.  Można też zacząć w inny dzień tygodnia, jednak wtedy dochodzi dodatkowa dopłata za transport bagaży.

Cena pakietu w zależności od sezonu:

01.04 - 12.05. 2023
1800,- zł/os w pok. 2-osobowym   
2200,- zł/os w pok. 1-osobowym


13.05 - 9.06. i 30.09 - 31.10. 2023
2530,- zł/os
w pok. 2-osobowym   
2970,- zł/os w pok. 1-osobowym


10.06 - 29.09. 2023
2890,- zł/os
w pok. 2-osobowym   
3450,- zł/os w pok. 1-osobowym 


Usługi zawarte w cenie pakietu:

  • 6 noclegów ze śniadaniem w hotelach 3-gwiazdkowych
  • Transport bagaży między hotelami
  • Mapa i opis trasy, dane GPS
  • Ubezpieczenie KL/NW
  • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Dodatkowe opłaty

  • Wynajem roweru 200 zł
  • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym 870 zł
  • Dodatek za noclegi w standardzie 4-gwiazdkowym: 1380 zł/os w pok. 2-os,  2690 zł/os w pok. 1-os,  
  • Dodatkowe noclegi w hotelu Lido*** w Siófok w zależności od sezonu - 230-320 zł/pokój
  • Przejazd z Budapesztu do Siófok - w jedną stronę 900 zł za kurs busem dla maks. 6 osób

Zniżki dla dzieci: 0-4 lat 100%, 4-12 lat 20-35% (wzgl. negocjowane indywidualnie)

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieFormularz zgłoszeniowy


Jezioro Nezyderskie

Zapoznaj się też z Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieprogramem wycieczki nad innym pobliskim jeziorem - Nezyderskim
Nieco mniej znane "plażowym" turystom jest idealnym celem wycieczek rowerowych!