portal wczasów aktywnych


Wzdłuż Nysy i Odry

 

Wzdłuż całej naszej zachodniej granicy, po niemieckiej stronie biegnie ponad 500-kilometrowy szlak rowerowy nad Nysą Łużycką i Odrą, od Sudetów do Bałtyku. Nie można sobie wyobrazić ciekawej, zagranicznej trasy na wielodniową rowerową wędrówkę, która byłaby położona bliżej Polski. "Prawdziwą" trasę, czyli taką z potężnymi nakładami na infrastrukturę. Jadąc nią, można odnieść wrażenie że Niemcy chcieli zrobić wręcz pokazową inwestycję, wylewając dziesiątki kilometrów asfaltowych dywaników wijących się między drzewami. Jakość podróżowania na dwóch kółkach w niczym nie ustępuje podobnej wycieczce nad Dunajem czy Mozelą.

Proponujemy kilkudniową przejażdżkę najciekawszym, łużyckim odcinkiem szlaku, między Żytawą i Przybrzegiem. Z obu tych miejscowości łatwo dotrzeć pociągiem do Zgorzelca. Ścieżka prowadzi przez senne wioski, dawne klasztory, parki i rezydencje, często nad samym brzegiem niezbyt wielkiej Nysy. Dla tych Państwa, którzy jeszcze nie wiedzą czy indywidualne, wędrowne wczasy rowerowe to dobry pomysł, mogą je "wypróbować" właśnie tutaj, bez potrzeby dalekiego wyjazdu.

Uwaga - rodzinom z dziećmi i innym lubiącym krótkie etapy - proponujemy Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym okniespecjalne programy 7-8 dniowe

Pełen, 6-dniowy program:

Dzień 1: Indywidualny przyjazd do Zgorzelca lub Görlitz (w zależności od wybranego wariantu) na pierwszy nocleg. Zarówno po polskiej jak i niemieckiej stronie miasta znajdziemy historyczne ciekawostki i urocze zaułki. 

Dzień 2: Żytawa (Zittau) - Görlitz/Zgorzelec 35 km pociągiem, 40-55 km rowerem.
W Görlitz wsiadamy wraz z rowerem do pociągu i po niedługiej jeździe jesteśmy w Żytawie. Miasto ma regularną, ładnie odrestaurowaną starówkę z reprezentacyjnym rynkiem. Przybywając nad brzeg Nysy mamy do wyboru - albo od razu pedałować w dół rzeki do Zgorzelca (40 km), albo zatoczyć pętlę do trójstyku Polski, Czech i Niemiec - symbolu jednoczącej się Europy, a przy okazji zwiedzić czeski Hradek. Za Żytawą  dolina rzeki zwęża się, jedziemy dnem głębokiego wąwozu. Pod koniec etapu dwie architektoniczne perełki: Barokowe opactwo cysterskie w Ostritz i (po polskiej stronie) pałac na wodzie w Radomierzycach. Pod koniec etapu ścieżka biegnie nad dużym sztucznym jeziorem, obok plaży miejskiej. Ponownie nocujemy w Zgorzelcu.

Dzień 3:Görlitz / Zgorzelec - Mużaków/Łęknica   67 km
Najdłuższy z etapów wiedzie przez senne wiejskie okolice, gdzie ścieżkę może nam przebiec stado owiec. W wielu miejscach droga rowerowa biegnie przy samym brzegu rzeki. Pewnym urozmaiceniem jest "Kulturinsel" - bajkowe osiedle, wielka atrakcja dla dzieciaków. Meta w Mużakowie (Bad Muskau).

Dzień 4: Mużaków/Łęknica - Forst/Brody   ok. 29-48 km
Jako że główny etap jest krótki, warto dokładnie zwiedzić największą historyczną atrakcję trasy: Park Mużakowski. Pod koniec XIX wieku właściciel tych terenów, Książe Hermann von Pückler-Muskau założył największy w ówczesnych Niemczech park w stylu angielskim. Na przedmieściach Forst kolejna botaniczna ciekawostka - ogród różany.

Dzień 5: Forst/Brody - Gubin   30-45 km
Etap do Gubina po niemieckiej stronie nie jest długi, wiedzie po części torowiskiem dawnej kolei, następnie po wysokim, nadrzecznym wale - to jeden z najpiękniejszych fragmentów trasy. Mijamy ciekawą, starą elektrownie wodną. W Gubinie ramiona Nysy opływają malowniczą wyspę teatralną, przez dziesięciolecia zamkniętą, dziś kolejny symbol zacierania dawnych granic.

Dzień 6: Gubin - Przybrzeg 30 km rowerem, powrót pociągiem
Z biegiem ostatnich kilometrów Nysy docieramy do - dostępnej tylko dla rowerzystów - wioski Ratzdorf. Tu z wysokiego wału widać ujście Nysy do Odry i stojący w widłach rzek krzyż pojednania. Metą krótkiego etapu jest malowniczo położony nad kanałem Odra-Szprewa Fürstenberg (po polsku Przybrzeg), pond 700-letni gród, dziś dzielnica miasta Eisenhüttenstadt. Alternatywnie - można zatoczyć pętle przez nowy most w Coschen i powrócić do Gubina po polskiej stronie. Powrót pociągiem (2,5 godz. jazdy, 1 przesiadka w Cottbus) wracamy do Görlitz i Zgorzelca. Na życzenie możemy zorganizować transport samochodowy.

Zobacz więcej zdjęć: Galeria z września 2010

Inne warianty programu:

 • 5-dniowy: Opisaną trasę można podzielić na 4 zamiast 5 etapów, rezygnując z noclegu w Forst, wtedy etap Mużaków - Gubin po niemieckiej stronie liczy ok. 65 km 
 • 4 dniowy: Można wybrać sobie dowolny odcinek trasy


Terminy 2024: start w każdą sobotę od 20.04. do 14.09.  Start w innym dniu możliwy - sprawa do negocjacji. 

Ceny: 

program: podstawowy pakiet
za 1 os. w pokoju 2-os.
dodatek
za pokój 1-os.
dodatek
za wyżywienie HP*)
wynajem
roweru
4-dniowy (3 nocl.) 1600 zł
340 zł360 zł
350 zł
5-dniowy (4 nocl.)1830 zł 410 zł
480 zł
350 zł
6-dniowy (5 nocl.)2180 zł
490 zł
600 zł
400 zł

 

Usługi zawarte w cenie pakietu:

 • 3,4, lub 5 noclegów ze śniadaniami w pokojach o standardzie 3-gwiatdkowym
 • Przewóz bagaży pomiędzy hotelami
 • Mapa trasy i informator
 • Ubezpieczenie KL/NW

*) w ramach dopłaty za wyżywienie HP otrzymujemy obiadokolację (tyle posiłków ile noclegów) 

Uwaga - cena nie zawiera: Przejazdu koleją Görlitz - Zittau (ok 15 EUR wraz z rowerem) i powrotu do Zgorzelca na końcu wycieczki. 

 
Dodatkowe usługi:

 • Dopłata za nocleg w 4-gwiazdkowym "Kulturhotel Fürst Pückler" w Bad Muskau:  200 zł/os.
 • Dodatkowe noclegi w Zgorzelcu, Görlitz, Fürstenberg itp. - w zależności od standardu hotelu i rodzaju pokoju - 150-380 zł / os.

Zniżki:

 • dziecko 0-5 lat (jeśli nie potrzebuje osobnego łóżka): 100%
 • dziecko 6-12 lat (na dostawce w pok. 3- lub 4-os., przy 2 płacących pełną sumę dorosłych): 50%
 • dziecko 13-16 lat (na dostawce w pok. 3- lub 4-os., przy 2 płacących pełną sumę dorosłych): 25%
 • dziecko 17 lat i więcej, wzgl. osoba dorosła na dostawce w pok. 3- lub 4-os.: 10%

 Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieformularz zgłoszeniowy