portal wczasów aktywnych

 

Włochy i okolice

 

Droga rowerowa w Tyrolu Południowym
Jezioro Garda
Miasteczko regionu Veneto
Grado nad Adriatykiem - meta trasy Alpe - Adria
Jezioro Bled w Słowenii

Nikogo nie trzeba specjalnie zachęcać, żeby pojechał do Włoch. To kraj w którym wokół roweru - "la bicicletta" (czyli dama - słowo jest rodzaju żeńskiego) wyrosła ciekawa i bogata kultura. To kraj bardzo różnorodny, także jeśli chodzi o infrastrukturę. W północnych regionach (Tyrol, Friuli, Veneto) są znakomite, długodystansowe szlaki i ścieżki  rowerowe w miastach. W regionach leżących dalej na południu (np Toskania i Umbria) jeździmy po pełnych malowniczych zakrętów lokalnych dróżkach w sielskich spokojnych okolicach.

Najbliżej naszych granic leży Tyrol Południowy, znany i lubiany urlopowy region. Zbudowano tu z niebywałym rozmachem kilka wzorcowych tras dla łagodnej, trekkingowej turystyki.  Można przejechać się z nami po następujących szlakach: 

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieTyrol - Jezioro Garda - Wycieczka głębokimi dolinami przez kolorowe miasta, u stóp niezliczonych zamków po znakomitych ścieżkach rowerowych na torowiskach i w tunelach dawnych kolei. 

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieDookoła Tyrolu Południowego - Połączenie kilku szlaków dolinowych, przez wysokie przełęcze zapewniony transport autokarowy.

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieDolomity - Wenecja - Najpierw torowiskiem kolejki przez mosty i tunele u stóp wapiennych urwisk, potem przez równiny doliny Padu. 

Drugim ważnym szlakiem północnych Włoch jest Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieAlpe - Adria. Właściwie biegnie on najpierw przez Austrię - zaczyna się w Salzburgu, potem mika Villach w Karyntii, ale części włoska jest najciekawsza, przez Alpy jedziemy niesamowitą ścieżką na dawnym torowisku kolei.

Spoglądając dalej na południe

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieBolzano - Garda - Wenecja - Jeszcze jedna fajna kombinacja ścieżek nad Adygą, Jeziora Garda (które przepływamy statkiem) i serca dawnej Republiki Weneckiej.

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieWenecja - Poreč - Rajd przez trzy kraje (Włochy, Słowenię, Chorwację) wzdłuż wybrzeża Adriatyku.  Idealne dla tych co lubią łączyć zwiedzanie zabytków i kąpiel w ciepłym morzu. 

Nieco dalej, w regionie Veneto i w Toskanii wciąż mamy do dyspozycji całkiem niezłą sieć dróg rowerowych w miastach, a poza miastami spokojne wiejskie drogi. 

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieDookoła Wenecji - Start i meta w Vicenzy, po drodze m.in. takie perełki jak oblewane kryształowymi wodami rzeki Sile - Treviso, albo Chioggia - Wenecja w miniaturze. 

W Toskanii oferujemy dwa programy: 

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieToskania spacerowo - Bez zbyt długich etapów i bez pokonywania zbyt stromych górek, trzymamy się doliny rzeki Arno między Pizą i Florencją

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieToskania intensywnie - obejmuje również wzgórza Chianti, "średniowieczny Manhattan" - San Gimignano i Sienę.

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieApulia - Włochy w miniaturze czyli samo południe, 'obcas włoskiego buta'. Domki trulli ze stożkowatymi dachami, zabytki baroku i dużo ciepłego morza.

Z krajów bałkańskich - polecamy popularny  program w Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieSłowenii, gdzie oprócz jeziora Bled i klimatycznych miasteczek zobaczymy najwspanialsze alpejskie panoramy.

 

W Dolomitach, na trasie Toblach - Cortina