portal wczasów aktywnych


Langwedocja i Kanał Południowy

 

Trasa najpopularniejszych wycieczek w południowej Francji wiedzie wzdłuż malowniczego Canal du Midi, czyli kanału południowego - niezwykłego dzieła 17-wiecznej inżynierii łączącego Atlantyk z Morzem Śródziemnym. Ma 260 km i 64 kamienne śluzy, wije się przez piękne krajobrazy, okolice bez samochodowego hałasu i przemysłu, w których jakby zatrzymał się czas.

Kanałem płyną dziś eleganckie, rekreacyjne łodzie a na jego brzegach rządzą rowery! Jedziemy po dawnej ścieżce dla koni ciągnących barki, w cieniu kilkusetletnich  platanów. Mijamy winnice, senne wioski, ostoje przyrody. Ale trasa to także raj dla miłośników miejskiej architektury. Czeka na nich eleganckie Montpellier, gwarne portowe  Sète, greckie Agde  z jej romańskim bazaltowym kościołem, Béziers z gotycką katedrą, starówką i akweduktem, Narbona z pałacem biskupim i przede wszystkim Carcassonne - najlepiej w Europie zachowane średniowieczne miasto-twierdza z podwójnymi murami. Tam kończymy wycieczkę, albo jedziemy dalej do Tuluzy zwiedzając kanał na całej jego długości. Można wreszcie wykąpać się w ciepłym morzu - pierwsze dwa etapy przebiegają obok piaszczystych plaż.

Noclegi zaplanowaliśmy w najlepszych, 3- i 4-gwiazdkowych hotelach, kolacje w najlepszych restauracjach. Ta wycieczka zadowoli naszych najwybredniejszych klientów. 

Program 7-dniowy Montpellier - Carcassonne

Dzień 1: Przyjazd do Montpellier
Powitanie  w recepcji hotelu, przekazanie materiałów informacyjnych. Montpellier to miasto uniwersyteckie, ze średniowiecznym centrum pełnych wąskich zaułków i nocnym życiem wokół  'Place de la Comédie'.

Dzień 2: Montpellier - Sète   45 km
O 9:30 spotkanie z miejscowym przedstawicielem, odbiór rowerów (jeśli były zamawiane). Z centrum miasta wyjeżdżamy drogą rowerową wzdłuż rzeki Lez, wśród wydm i lagun - ptasich rezerwatów do Palavas nad Morzem Środziemnym. Jedziemy wzdłuż wybrzeża do  Sète - romantycznego portu rybackiego.

Dzień 3: Sète - Béziers   60 km
Pierwsze kilometry pedałujemy po ścieżce rowerowej tuż nad samym morzem z szeroką piaszczystą plażą. Marseillan to kolejne miasto rybaków z mnogością knajpek wokół starego portowego kanału. W Agde - dawnej greckiej kolonii, zaczyna się kanał południowy, który prowadzi nas do Béziers. To jedno z większych miast na trasie, z reprezentacyjną aleją imienia Pierre-Paula Riqeta, głównego konstruktora Canal du Midi.

Dzień 4: Béziers - Narbonne   45 km
Na starcie podziwiamy wyjątkowe konstrukcje dawnych budowniczych kanału. Najpierw akwedukt nad rzeką Orb, potem "wodne schody" - zestaw siedmiu śluz wynoszącach łodzie na wysokość 22 metrów. Dalej jedziemy brzegiem kanału do Capestang. Tam przerwa na lunch i kolejny odcinek wśród winnic do Narbony.

Dzień 5: Narbona - Homps/Olonzac   40-45 km
Znów niedługi etap więc rano mamy dość czasu na zwiedzanie licznych zabytków Narbony - gotyckiej katedry,  pałacu biskupiego, rzymskich katakumb. Potem znów jazda wzdłuż kanałów. Nocleg w luksusowych Chambres d’hôtes de Charme w miasteczku Homps, lub nieco dalej w La Redorte lub Olonzac.

Dzień 6: Homps/Olonzac - Carcassonne   40-35 km
Cały etap wyłącznie nad kanałem. Już z oddali  widać imponującą, bajkową 'Cite'. Jej mury i baszty znane są z niezliczonych obrazów, filmów czy nawet gier planszowych. Nocleg w czterogwiazdkowym Tutaj kończymy wycieczkę (lub przedłużamy do Tuluzy)

Dzień 7: Zakończenie, powrót do Montpellier busem lub pociągiem.

Program 10-dniowy Montpellier - Tuluza

Dni 1-6: Identyczne jak w programie powyżej

Dzień 7: Carcassonne - Castelnaudary   40 km
Po dokładnym zwiedzeniu wszystkich zakątków Carcassonne jedziemy dalej wzdłuż  stoków Czarnych Gór (Montagne Noire) z których doprowadza się wody do zasilania kanał. Meta etapu- Castelnaudary, jest znana z mięsno-fasolowego dania  Cassoulet.

Dzień 8: Okolice Castelnaudary   50 km
Spokojnymi dróżkami wybieramy się na wycieczkę nad jezioro St. Férréol - sztuczny zbiornik z 1668 r., ówczesny cud techniki, umożliwiający funkcjonowanie kanału. Z historią jego budowy można się zapoznać w otoczonym ogrodami muzeum. Tuż obok leży niezwykły klejnocik - miasteczko Revel, a na jego rynku - unikalna średniowieczna hala targowa. Wzdłuż strugi zasilającej kanał wracamy na jego brzegi.   

Dzień 9: Castelnaudary - Tuluza   65 km
Towarzyszy kanałowi na jego ostatnim odcinku, gdzie mijamy jego najwyżej położony fragment (190 metrów n.p.m.) przy Naurouze. Wreszcie w Tuluzie łączy się z rzeką Garonną. Tuluza zwana jest "różowym miastem" przez dominujący kolor ceglanych fasad. Jest tu co zwiedzać - katedrę, kapitol, nadrzeczne bulwary, niezliczone knajpki i sklepy bez męczącego tłumu turystów.

Dzień 10:  Zakończenie i powrót.


Terminy 2023:
Wycieczkę można rozpocząć w dowolną niedzielę od 12.03 do 29.10 (min 2 osoby) lub w dowolny dzień (min. 4 osoby)

Ceny w zależności od sezonu:
Kolor zielony
- sezon niski - start  12.03 - 08.04  i  24.09 - 29.10. 2023

Kol. pomarańczowy - sezon średni  09.04 - 24.06 i 03.09 - 23.09. 2023
Kolor czarny
- sezon wysoki - start  25.06 - 02.09. 2023

cena za: podstawowy pakiet
za 1 os. w pokoju 2-osobowym
dodatek
za pokój 1-os.
dodatek
za wyżywienie HP*)
Program 7-dniowy, kat. A 4560 zł / 4460 zł / 3920 zł1720 zł1080 zł
Program 10-dniowy kat A6520 zł / 6420 zł / 5880 zł2400 zł1620 zł


Podstawowy pakiet zawiera następujące usługi:

 • 6 wzgl. 9 noclegów w hotelach 3- i 4- gwiazdkowych
 • Przewóz bagaży pomiędzy hotelami(1 sztuka na osobę)
 • Mapa trasy i informator
 • Na życzenie - dane GPS
 • Ubezpieczenie KL/NW
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

*) w ramach dopłaty za wyżywienie HP otrzymujemy 6x wzgl. 9x obiadokolację

Dodatkowe usługi:

 • Wynajem roweru 490 zł (program 7-dn.) 740 zł (program 10-dn.)
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym 980 zł (program 7-dn.) 1230 zł (program 10-dn.)
 • Transport powrotny (z rowerem) z Tuluzy lub Carcassonne do Montpelier - cena na zapytanie, zależna od liczny powracających uczestników. 
 • Powrót pociągiem do Montpellier ok. 25 EUR
 • Parkowanie na parkingu hotelowym w Montpellier - ok 30 EUR/tydzień, liczna miejsc ograniczona
 • Dodatkowe noclegi - w zależności od sezonu, od 350 zł/os. w dwójce, od 540 zł/os. w jedynce.  

  Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieFormularz zgłoszeniowy