portal wczasów aktywnych

 

Kolorowa Meklemburgia

Oto kolejny - przepiękny, bardzo bliski i niedrogi region, niesłusznie pomijany w urlopowych planach naszych rodaków. Po części może być to zrozumiałe - mamy przecież Mazury i Kaszuby, po co więc jechać nad jeziora we wschodnich Niemczech?

A choćby po to żeby porównać i odkryć zarówno podobieństwa i różnice. Nacieszyć oczy błękitem wody, zielenią lasów i łąk. Jest tam wyjątkowo cicho i spokojnie, a turystów wydaje się być nawet mniej niż na naszych pojezierzach. Oprócz wspaniałej przyrody, Meklemburgia daje nam też pewien bonus: W wodach jezior odbijają się liczne pomniki architektury - stare pałace, wille, barwne szachulcowe domki. Historyczne nazwy miast i akwenów mają słowiański rodowód. Największe z jezior - Müritz, to po polsku Morzyce, czyli małe morze.

Sieć szlaków i dróg rowerowych jest gęsta, dobrze oznakowana - jak to w Niemczech. Ale - pewne zaskoczenie - nie znajdziemy tu wielu "wypasionych" asfaltowych dróg typu holenderskiego czy naddunajskiego. Trasy prowadzą często drogami gruntowymi, wąskimi nadbrzeżnymi ścieżkami, co najwyżej dyskretnie umocnionymi kostką albo szutrem. Idealne dla tych,  którzy lubią szelest liści pod kołami, czy też jazdę slalomem wśród drzew. O kąpieli na dzikiej plaży nie wspominając.

Przygotowaliśmy bardzo łatwy, 7-dniowy program - pętlę po najciekawszych zakątkach regionu. Odległości między kurortami są niewielkie, ale etapy można modyfikować, wydłużać, korzystać z przejażdżek pociągami, statkami białej floty, bądź też przesiąść cię czasem na kajak, czy nawet... drezynę.

Dzień 1: Przyjazd do Waren
Miasto Waren leżące nad północną odnogą jeziora Morzyce (Müritz) to jakby meklemburskie Giżycko. Główny w tej okolicy ośrodek turystyczny, z promenadą przy porcie jachtowym, licznymi klubami i restauracjami.

Dzień 2: Waren - Malchow   ok. 25-30 km
Bardzo szybko opuszczamy miejski gwar, przemieszczając się ścieżkami i drewnianymi kładkami przez podmokłe lasy. Etap jest krótki, więc sporo czasu można przeznaczyć na plażowanie w Klink - stąd mamy najciekawszą perspektywę na ogromne jezioro, którego drugi brzeg ledwo widać. Meta etapu, Malchow, czyli meklemburskie Mikołajki, położone jest nad wąskim, wodnym przesmykiem. Obrotowy most prowadzi na wyspę, na której leży najstarsza część miasta.

Dzień 3: Malchow - Krakow am See  ok. 30-35 km
Uderzamy na północ, teren staje się nieco bardziej pagórkowaty. Ten fragment pojezierza zwany jest Meklemburską Szwajcarią. Tak proszę Państwa - jedziemy do... Krakowa! W "Krakowie nadjeziornym" znajdziemy nawet rynek, chociaż próżno szukać Wawelu i Sukiennic. Jest za to Góra Jörnberg z wieżą widokową i rząd nadbrzeżnych domków na palach krytych trzciną.

Dzień 4: Krakow am See - Plau am See   ok. 40-50 km
Główną atrakcją na trasie jest średniowieczne, benedyktyńskie opactwo Dobbertin - kompleks znakomicie zachowanych gotyckich budynków na jeziornym półwyspie. Można zwiedzić kościół, krużganki, klasztorne ogrody. Potem zawracamy na południe ku brzegom Plauer See - trzeciego co do wielkości jeziora regionu. Meta etapu - stare miasteczko Plau, rozłożyło się nad brzegiem żeglownej rzeki Elde.

Dzień 5: Plau am See - Röbel   ok 35-40 km
Najpierw objazd długiej, południowej zatoki jeziora Plauer, z dzikimi plażami. Potem powracamy nad południowe brzegi Müritz, zatrzymując się na nocleg w Röbel - najpiękniejszym z meklemburskch miasteczek. Regularna starówka zabudowana jest domkami szachulcowymi, których właściciele popuścili wodze fantazji, malując je w przeróżne kolory i wzory.  

Dzień 6: Röbel - Waren   45 lub 60 km
Pora zamknąć pętlę! Krótszy wariant wiedzie nad samym brzegiem "małego morza", dłuższy - przez  Mirow, z uroczym pałacem i romantycznym na jeziornej wyspie i wzdłuż łańcucha małych jeziorek rynnowych otoczonych lasami. Tak czy owak, ostatnie kilometry przemierzamy w absolutnej dziczy parku narodowego Müritz.

Dzień 7: Zakończenie
Powrót lub... Z Waren jest tylko113 km do Stralsundu, skąd dowolnego dnia można rozpocząć kilkudniową wycieczkę wokół wyspy Rugii. 

 Zobacz galerię zdjęć...>

 

Terminy 2024: Wycieczkę można rozpocząć w dowolną sobotę, od 22.04. do 16.09.

Cena pakietu:
2790,- zł/os
 w pokoju 2-osobowym
3720,- zł/os
 w pokoju 1-osobowym

Pakiet zawiera następujące usługi:

 • 6 noclegów w pokojach z natryskiem/WC (Hotele lub pensjonaty, standard 2-3 gwiazdkowy) 
 • 6 x śniadanie
 • Przewóz bagaży pomiędzy hotelami
 • Mapa trasy i informator
 • Ubezpieczenie KL/NW

Dodatkowe usługi:

 • Wyżywienie HP (6 x obiadokolacja) 780 zł
 • Wynajem roweru 490 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym 1100 zł
 • Dodatkowe noclegi w Waren i innych miejscowościach na trasie w zależności od standardu hotelu i rodzaju pokoju - 230-490 zł / os.

Zniżki:

 • dziecko 0-5 lat (jeśli nie potrzebuje osobnego łóżka): 100%
 • dziecko 6-12 lat (na dostawce w pok. 3- lub 4-os., przy 2 płacących pełną sumę dorosłych): 50%
 • dziecko 13-16 lat (na dostawce w pok. 3- lub 4-os., przy 2 płacących pełną sumę dorosłych): 25%
 • dziecko 17 lat i więcej, wzgl. osoba dorosła na dostawce w pok. 3- lub 4-os.: 10%

 Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieformularz zgłoszeniowy