portal wczasów aktywnych

 

Spacerem z Alp nad Adriatyk

 

Szlak pieszy Alpe-Adria prowadzi z Austriackiej Karyntii przez Słowenię i włoską krainę Friuli do Triestu. Najciekawszy jest jej południowy odcinek.

To wycieczka dla spragnionych słońca. Z położonego na południowych stokach Alp, pięknego miasta Cividale del Friuli spacerujemy przez wielokulturowy region Brda, ku bieli wapiennych skał i błękitowi Adriatyckiego wybrzeża.

Trasa tej wycieczki wiedzie po łatwo dostępnych ścieżkach, nie wymagających umiejętności wspinaczkowych. Jest to właściwie wędrówka nie tyle górska, co "wyżynno-winnicowo-krasowa".

Dzień 1: Przyjazd do Cividale del Friuli
Rozpoczynamy w miasteczku - dawnej twierdzy Longobardów. Z dawnej świetności pozostała piękna starówka i imponujący kamienny "diabelski most".

Dzień 2: Cividale - Prepotto   6-8 godz, +/- 600 m
Szlak prowadzi najpierw do Castelmonte, jednego z najstarszych chrześcijańskich miejsc kultu. Rozpościerają się stąd piękne widoki na friulijskie niziny i fragment Słowenii. Stąd wracamy do Prepotto i kończymy pierwszy etap przy szklaneczce wina.Pije się tu regionalny, słodki "tokaj friulijski".

Dzień 3: Prepotto - Smartno   5-6 godz, +/- 700 m
Idziemy wzdłuż włosko-słoweńskiej granicy, mijając winnice i liczne kościoły. Nocleg w wiosce Dobrovo, nad którą góruje renesansowy zamek. Znajdujemy się w regionie Brda, w którym łączą się trzy kultury: łacińsko-włoska, słowiańska i germańska.

Dzień 4: Smartno - Cormons   5-6 godz, +/- 600 m
Wracamy z powrotem na włoską stronę granicy. Wędrujemy przez winny regon Collio Goriziano, którego produkty zdobywają ostatnio coraz większe uznanie koneserów.  
Nocleg w miasteczku Cormons, stolicy regionu, w którym znajdziemy klimat przypominający czasy monarchii austro-węgierskiej. Kosztujemy miejscowych trunków w winotece przy głównym placu.

Dzień 5: Cormons - Gradisca   5-6 godz, +/- 200 m
Łatwy etap przez wzgórza porośnięte winnicami. U jego kresu . miasto Gradicsa. Jego nazwa jest pochodzenia słowiańskiego i oznacza umocniony gród. Wenecjanie zbudowali tu w 15 wieku twierdzę chroniącą przed tureckim zagrożeniem. W mieście zachowały się mury obronne, 15-wieczny pałac Casa dei Provveditori i regionalna winoteka La Serenissima.

Dzień 6: Gradisca - Duino/Sistiana   6-7 godz, +/- 600 m
Opuszczamy dolinę rzeki Soczy (Isonzo) i wędrujemy przez surowy krajobraz adriatyckiego krasu, rejon usiany pamiątkami po zalegającym tu w latach 1915-17 frontem włosko-austriackim. Liczne potoki wypływają z wapiennych jaskiń, np. rzeka Timavo. Wreszcie docieramy nad Adriatyk, gdzie na wapiennym klifie stoi Duinejski zamek.

Dzień 7: Duino/Sistiana - Triest   6 godz, +/- 300 m
Najpierw spacer nadmorską drogą imienia Rilkego - poety, który na zamku w Duinen pisał słynne elegie. Potem wspinamy się na krasowe tarasy, aby zakończyć spacer na na otoczonym monumentalnymi budowlami Piazza della Liberta w Trieście.

Dzień 8:  Zakończenie
Odjazd lub przedłużenie pobytu

Terminy 2024: Start w każdą sobotę w okresie 30.03 - 13.07 i 19.08 - 02.11.
Dla grupek co najmniej 5-osobowych możliwy także start w inny dzień

Cena pakietu w zależności od sezonu:

30.03 - 12.07 i 07.09 - 02.11. 2024
3890,- zł/os w pok. 2-osobowym
5020,- zł/os w pok. 1-osobowym

13.07 - 06.09.2024
4180,- zł/os w pok. 2-osobowym
5310,- zł/os w pok. 1-osobowym


Usługi zawarte w cenie pakietu: 

  • 7 noclegów w 3- gwiazdkowych hotelach  
  • 7 x obfite śniadanie
  • Transport bagaży pomiędzy hotelami
  • Przejazd z Prepotto do Cividale
  • Ubezpieczenie KL/NW
  • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 Dodatkowe usługi i opłaty:  

  • Powrót busem z Triestu do Cividale - 200 zł/os
  • Dodatkowe noclegi w Cividale (Pensjonat) 390 zł /os w pok. 2-osob, 530 zł /os w pok. 1-osob
  • Dodatkowe noclegi w Trieście - Hotel****  440 zł /os w pok. 2-osob, 630 zł /os w pok. 1-osob
  • Taksa klimatyczna - niewielkie opłaty wnoszone na miejscu w hotelach

 

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieFormularz zgłoszeniowy