portal wczasów aktywnych

 

Spacerem z Alp nad Adriatyk

 

Oto wędrówka dla spragnionych słońca. Z położonego na południowych stokach Alp, pięknego miasta Udine spacerujemy przez wielokulturowy region Brda, ku bieli wapiennych skał i błękitowi Adriatyckiego wybrzeża.

Także i trasa tej wycieczki wiedzie po łatwych szlakach, nie wymagających umiejętności wspinaczkowych. Jest to właściwie wędrówka nie tyle górska, co "wyżynno-winnicowo-krasowa".

Dzień 1: Przyjazd do Prepotto
Prepotto (po słoweńsku Prapotno) jest małą, malowniczą mieściną pełną wąskich zaułków,lokalną mekką miłośników winiarstwa. Pije się tu regionalne białe wino - tokaj friulijski. W Prepotto kwaterujemy na 2 noclegi.

Dzień 2: Cividale - Prepotto   6 godz. +/- 600 m
Przewozimy uczestników na start wędrówki w Castelmonte, jednego z najstarszych chrześcijańskich miejsc kultu. Rozpościerają się stąd piękne widoki na friulijskie niziny i fragment Słowenii. Stąd wracamy do Prepotto i kończymy pierwszy etap przy szklaneczce wina.

Dzień 3: Prepotto - Smartno   5-6 godz. +/- 700 m
Idziemy wzdłuż włosko-słoweńskiej granicy, mijając winnice i liczne kościoły. Nocleg w wiosce Dobrovo, nad którą góruje renesansowy zamek. Znajdujemy się w regionie Brda, w którym łączą się trzy kultury: łacińsko-włoska, słowiańska i germańska.

Dzień 4: Smartno - Cormons   5-6 godz. +/- 600 m
Wracamy z powrotem na włoską stronę granicy. Wędrujemy przez winny regon Collio Goriziano, którego produkty zdobywają ostatnio coraz większe uznanie koneserów.  
Nocleg w miasteczku Cormons, stolicy regionu, w którym znajdziemy klimat przypominający czasy monarchii austro-węgierskiej. Kosztujemy miejscowych trunków w winotece przy głównym placu.

Dzień 5: Cormons - Gradisca   5-6 godz. +/- 200 m
Łatwy etap przez wzgórza porośnięte winnicami. U jego kresu . miasto Gradicsa. Jego nazwa jest pochodzenia słowiańskiego i oznacza umocniony gród. Wenecjanie zbudowali tu w 15 wieku twierdzę chroniącą przed tureckim zagrożeniem. W mieście zachowały się mury obronne, 15-wieczny pałac Casa dei Provveditori i regionalna winoteka La Serenissima.

Dzień 6: Gradisca - Duino/Sistiana   6-7 godz. +/- 600 m
Opuszczamy dolinę rzeki Soczy (Isonzo) i wędrujemy przez surowy krajobraz adriatyckiego krasu, rejon usiany pamiątkami po zalegającym tu w latach 1915-17 frontem włosko-austriackim. Liczne potoki wypływają z wapiennych jaskiń, np. rzeka Timavo. Wreszcie docieramy nad Adriatyk, gdzie na wapiennym klifie stoi Duinejski zamek.

Dzień 7: Duino/Sistiana - Triest   6 godz. +/- 300 m
Najpierw spacer nadmorską drogą imienia Rilkego - poety, który na zamku w Duinen pisał słynne elegie. Potem wspinamy się na krasowe tarasy, aby zakończyć spacer na na otoczonym monumentalnymi budowlami Piazza della Liberta w Trieście.

Dzień 8:  Zakończenie
Odjazd lub przedłużenie pobytu

 

Terminy 2019: Start w każdą niedzielę w okresie 24.03. - 21.07. i 25.08. - 29.09.
Dla grupek co najmniej 5-osobowych możliwy także start w inny dzień

Cena pakietu:

2530,- zł/os
w pok. 2-osobowym
3170,- zł/os w pok. 1-osobowym

 

Usługi zawarte w cenie pakietu: 

 • 7 noclegów w 3- gwiazdkowych hotelach  
 • 7 x obfite śniadanie
 • Transport bagaży pomiędzy hotelami
 • Przejazd z Prepotto do Cividale
 • Materiały informacyjne i mapy
 • Ubezpieczenie KL/NW
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 

Dodatkowe usługi i opłaty:  

 • Powrót pociągiem z Triestu do Udine - 8 EUR
 • Dodatkowe noclegi w Prepotto (Pensjonat) 240 zł /os w pok. 2-osob, 305 zł /os w pok. 1-osob
 • Dodatkowe noclegi w Trieście - Hotel****  305 zł /os w pok. 2-osob, 460 zł /os w pok. 1-osob
 • Taksa klimatyczna - niewielkie opłaty wnoszone na miejscu w hotelach

 

Formularz zgłoszeniowy...