portal wczasów aktywnych


Alpejski szlak Wysokich Taurów 

 

Szlak zwany "Tauern-Radweg" jest trasą niezwykłą - pozwala przejechać najpiękniejsze zakątki Salzburskich Alp bez większego wysiłku. Choć dokoła piętrzą się skaliste, ośnieżone szczyty, Hochkönig, Watzmann i Grossglockner  - jedziemy wzdłuż rzek i potoków, a jeden dłuższy podjazd pokonujemy pociągiem.

Szczególny układ dolin pozwala zacząć i skończyć trasę w Salzburgu, zamykając pętlę, z odskokiem do słynnych cudów natury - wodospadów Krimmlerów. Największa na świecie lodowa jaskinia, zabytki słynnego miasta Mozarta i pomniejszych miasteczek dopełniają wrażeń.

Także ta wycieczka może być wstępem do kontynuowania urlopu na Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknietrasie naddunajskiej, bądź Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknierowerowo jak też Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym okniepieszo wokół salzburskich jezior.

Dzień  1: Salzburg
Przyjazd do Salzburga - obok Wiednia najpopularniejszego austriackiego miasta, nad którym góruje potężna forteca Hohensalzburg. Staromiejskie zaułki, pełne kafejek i winiarni, zapraszają do spacerów i przejażdżek. Na każdym kroku znajdujemy ślady historii. To tu urodził się Mozart, co roku odbywają się słynne festiwale muzyczne, także poza nimi oferta kulturalna jest olbrzymia.

Dzień 2: Salzburg - Golling   ok 35-45 km
Przez Salzburg przepływają dwie rzeki- Salzach i Saalach. To pierwsza wyznaczy kierunek naszej podróży przez najbliższe dwa dni. Przez cieniste lasy łęgowe szybko docieramy do Hallein - austriackiej Wieliczki. Już wczasach celtyckich istniało tu bogate osiedle żupników solnych, dziś można zjechać do starej kopalni. Choć zobaczymy po drodze jeszcze wiele romantycznych, starych miasteczek - tutejsze zaułki, łukowate bramy i barwne fasady są wyjątkowe. Jako, że etap jest krótki - warto nadrobić trochę drogi i przejechać dodatkowo 8-kilometrową pętle w dolinie Bluntau. W miasteczku Golling powita nas piękny rynek i 14-wieczny zamek.

Dzień 3: Golling - St. Johann   ok 35-40 km
Etap niedługi, ale obfitujący w atrakcje - jest gdzie się zatrzymać i co zwiedzać. Jedziemy ścieżką blisko wzdłuż rzeki Salzach, szemrzącej na licznych bystrzach. Zaraz za Golling podjeżdżamy do potężnego kanionu "Salzachöfen".  Mijamy Bischofshofen - miasto o którym słyszał chyba każdy, to tu się odbywają finały turnieju czterech skoczni. Nieopodal, nad doliną rzeki wznosi się 900-letnie zamczysko Hohenwerfen. W Werfen możemy udać się na 4-godzinny spacer po największej  na świecie jaskini lodowej. Pod koniec etapu witają nas charakterystyczne wieże katedry w St. Johann. Niedaleko można podziwiać jeszcze jeden cud alpejskiej przyrody - cieśniawę Liechtensteinklamm z 50-metrowym wodospadem.

Dzień 4: Okolice St. Johann - Kaprun   ok. 50 km
Nadal jedziemy doliną rzeki Salzach, która skręca na zachód i przyjmuje coraz bardziej górski charakter. Po drodze niewielki podjazd ze wspaniałą panoramą i jeszcze jedna urwista cieśniawa Kitzlochklamm. Po 35 kilometrach dojeżdżamy  Bruck. To tutaj zaczyna się "Grossglockner Hochalpenstrasse" - długa i stroma szosa na najwyższy szczyt Austrii. Można się skusić na nieco mniej męczące wyzwanie - objazd jeziora Zeller. Nocleg u stóp lodowca Kitzsteinhorn w popularnym kurorcie Kaprun, dawnej wiosce alpejskich przewodników

Dzień 5: Kaprun - Krimml - Kaprun   ok. 60 km
Jedziemy sympatyczną kolejką wąskotorową Pinzgauer Bahn (wliczony w cenę) do Krimml, gdzie obowiązkowym punktem wycieczki jest zobaczenie słynnych spadających z 400-metrowej wysokości wodospadów. Stamtąd zjeżdżamy z powrotem do Kaprun wzdłuż górnego biegu rzeki Salzach. Trasa prowadzi nieopodal parku narodowego Wysokie Taury, przez kolorowe wsie i miasteczka.

Dzień 6: Kaprun - Lofer   ok. 55 km
Skręcamy na północ jadąc brzegiem jeziora do przepięknego miasteczka Zell am See. Z położonej nad nim górki Schmittenhöhe (wygodny wjazd kolejką) widać szeroką panoramę Alp, przy dobrej pogodzie można naliczyć 250 dwu- i trzytysięczników. Ścieżka przez soczysto zielone hale prowadzi nas w dolinę Saalach, którą odtąd - jadąc w dół rzeki - wracać będziemy do Salzburga. Postój na lunch w Saalfelden, gdzie wznosi się zamek Ritzen. Kolejne atrakcje etapu to cieśniawa Seisenbergklamm i Lamprechtshöhle - najgłębszej austriackiej jaskini z której wypływa wywierzysko. Niewielki, ale ciekawy objazd prowadzi do Maria Alm. Nocleg w Lofer - mieście położonym u stóp skalistych masywów Loferer i Reither.

Dzień 7: Lofer - Salzburg   ok 55 km
Dolina rzeki Saalach prowadzi nas najpierw do wioski Unken. Potem przekraczamy granicę Niemiec przecinając "Deutsches Eck" - wcinający się w Austrię fragment Bawarii. Przez cieniste lasy, malownicze zwężenia doliny jedziemy do kurortu Bad Reichenhall z charakterystycznym bawarskim folklorem. Stamtąd mamy już tylko kilka ostatnich kilometrów do Salzburga, gdzie zamykamy pętlę.

Dzień 8: Zakończenie i wyjazd.

Terminy 2024: Można startować w dowolny dzień od 27.04 do 05.10

Ceny: można wybrać jedną z dwóch kategorii cenowych:

 • Kategoria B (standard) Noclegi w małych gościńcach i pensjonatach, przyzwoite pokoje o standardzie 3-gwiazdkowym. Miejsca zakwaterowania mogą być nieco oddalone od centrum miejscowości.
 • Kategoria A (komfort) Komfortowe pokoje w hotelach 3-4-gwiazdkowych, idealnie położonych przy trasie 
 • Kategoria A+ (deluxe) Noclegi w wybranych najlepszych hotelach, standard 4-gwiazdkowy "superior", z udogodnieniami typu basen, spa itp.


Kolor zielony
- sezon niski  27.04 - 02.05  i  30.09 - 05.10. 2024
Kol. pomarańczowy
- sezon średni  03.05 - 23.05  i  09.09 - 29.09. 2024
Kolor czarny - sezon wysoki 24.05 - 08.09. 2024 

cena za: podstawowy pakiet
za 1 os. w pokoju 2-osobowym
dodatek
za pokój 1-os.
dodatek
za wyżywienie HP*)
Kategoria B4790 zł / 4500 zł / 3870 zł1100 zł1220 zł
Kategoria A5320 zł / 5180 zł / 4580 zł1450 zł1260 zł
Kategoria A+7480 zł / 6960 zł / 6400 zł2930 zł1600 zł


Podstawowy pakiet zawiera następujące usługi:

 • 7 noclegów w pokojach z natryskiem/WC i śniadaniem w/g wybranej kategorii
 • Przewóz bagaży pomiędzy hotelami
 • Przejazd kolejką wąskotorową Kaprun - Krimml
 • Na życzenie: Dane GPS
 • Mapa trasy i informator (po 1 szt. na pokój)
 • Ubezpieczenie KL/NW
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

*) w ramach dopłaty za wyżywienie HP otrzymujemy 7 x obiadokolację

 Zniżki:

 • Dostawka dla dziecka w pok. 2-osobowym - do lat 5 gratis, 6-11 lat -50%, 12-14 lat -25%, 15-17 lat -10%


Dodatkowe usługi:

 • Wynajem roweru 490 zł
 • Wynajem roweru 'Premium'(lepszej klasy: lekka rama, przerzutka Deore XT, amortyzator, hamulce hydrauliczne itp.)  820 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym 1260 zł
 • Parkowanie samochodu w Salzburgu:

  • Kat. B - 8 Euro/dzień
  • Kat. A - 10 Euro/dzień
  • Kat A+ - 14 Euro/dzień

 • Dodatkowe nocleg w Salzburgu i Kaprun w zależności od kategorii i sezonu:

cena za: 1 osoba
w pokoju 2-osobowym
1 osoba
w pokoju 1-osobowym
dodatek
za wyżywienie HP
Salzburg kategoria B430 zł560 zł170 zł
Salzburg kategoria A530 zł800 zł190 zł
Salzburg kategoria A+870 zł1560 zł170 zł
Kaprun kategoria B390 zł540 zł190 zł
Kaprun kategoria A530 zł680 zł170 zł
Kaprun kategoria A+780 zł1170 zł270 zł

 

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieformularz zgłoszeniowy


Inne opcje programu :

 • Program 6-dniowy (5 noclegów) Krimml - Salzburg 
 • Program 8-dniowy (7 noclegów) Kaprun - Salzburg i dalej do Pasawy wzdłuż rzeki Inn
 • Program 8-dniowy dla rodzin z dziećmi - Przejazd z Krimml do Salzburga - cały czas z nurtem rzeki, 6 krótkich etapów po 25-30 km.


Szczegółową ofertę przedstawimy na życzenie.