portal wczasów aktywnych

 

 

Nad Dunajem - wersja skrócona, Pasawa - Linz

Jeśli ktoś ma do dyspozycji tylko 4 dni, długi weekend od czwartku do niedzieli, (np. w okresie Bożego Ciała) i chce zobaczyć słynny naddunajski szlak bez ostrego sportowego zacięcia - polecamy właśnie ten odcinek. Między Pasawą i Linzem leży najbardziej spektakularny fragment przełomowej doliny Dunaju ze słynnym 180-stopniowym zakolem (Donauschlinge). Może to być też miły przystanek po drodze w dalsze regiony Europy.

3 noclegi i 2 etapy między hotelami nie musi bynajmniej oznaczać tylko dwóch dni pedałowania. Jeśli ktoś przyjedzie na start wcześnie a wyjazd zaplanuje po południu, to na każdy z czterech dni znajdzie się dość rowerowych atrakcji. Oto co proponujemy: 

i fasada domu.

Dzień 1: Przyjazd do Pasawy (Passau).
Zmotoryzowanym sugerujemy dojazd właśnie do Pasawy i pozostawienie tam samochodu na czas wycieczki (np na dużym parkingu przy dworcu głównym, koszt 5 EUR/dobę). Samolotem można dolecieć Wiednia lub Monachium, dalej pociągiem. Inna opcja to zostawienie samochodu w Linz (duży darmowy parking) i przejazd do Pasawy pociągiem wraz z rowerami. 

Pasawa, zwana "Bawarską Wenecją" położona jest u zbiegu trzech rzek: do Dunaju wpada tu wielki alpejski Inn i mały Ilz. W długie, naturalne półwyspy wkomponowane są kompleksy zabytkowych budowli, reprezentujące niemal wszystkie europejskie style. Ponad miastem góruje warowny zamek, do którego podjazd prowadzi przez miasteczko Hals z romantyczną ruiną twierdzy w zakolu rzeki. Zakwaterowanie w pierwszym hotelu. W dniu przyjazdu można wybrać się ścieżkami rowerowymi w górę Dunaju i Innu. Można też np. przejechać pociągiem (13 minut jazdy, pociągi co godzinę) do austriackiego miasteczka Schärding i stamtąd rowerem wzdłuż Innu wrócić do Pasawy. 

Dzień 2: Pasawa - Zakole Dunaju w Schlögen  ok. 44 km
Jedziemy początkowo północnym, niemieckim brzegiem Dunaju. Okolica staje się coraz bardziej sielska i malownicza. Przekraczamy granicę - odtąd cała trasa przebiega na terytorium Austrii. Za chwilę spotykamy nie lada osobliwość - Dunaj przebijając się przez wysokie granitowe skały tworzy ostro zakręconą pętlę. Przez rzekę przeprawiamy się promem rowerowym, potem przez wiele kilometrów widzimy tylko wodę, dzikie wysokie brzegi i wąską asfaltową ścieżkę rowerową. Wśród zabytków na trasie warto wymienić klasztor trapistów Engelhartszell, w piwnicach którego produkuje się smaczne likiery.

Dzień 3: Schlögen - Linz  ok. 55 km
Pierwszym większym miastem jest Aschach, wielka stara łódź nad samym brzegiem jest jednym z eksponatów miejscowego muzeum rybactwa i szkutnictwa. Potem krajobraz poszerza się nieco, mijamy biały rokokowy pałac w Wilhering i za chwilę wjeżdżamy do Linz, stolicy górnej Austrii. Zwiedzany tętniącą życiem starówkę i rozległy rynek ze słynną kolumną morową. Atrakcją dla dzieci jest bajkowa kolejka wjeżdżająca do Groty Pöstlingberg. 

Dzień 4: Linz - Enns ok. 15 km, zakończenie i powrót
Komu nie śpieszno z odjazdem, może zwiedzić położone dalej nad Dunajem Mauthausen i piękne miasteczko Enns, uchodzące za najstarsze w Austrii. Do Enns można dojechać pociągiem (17 minut jazdy, pociągi co godzinę) i wrócić do Linz ścieżką naddunajską.

Powrót do Pasawy pociągiem (bezpośrednie połączenia co godzinę, czas jazdy 1,5 godz.). Można zabrać bagaż i rowery, względnie może wrócić tylko sam kierowca po samochód. Na życzenie możemy także zorganizować powrotny transport busem z przewozem rowerów.   


Terminy 2024:
Start dowolnego dnia od 23.03. do 12.10

Cena pakietu:
1690,- zł/os
w pok. 2-osobowym   
2180,- zł/os w pok. 1-osobowym

Podstawowy pakiet zawiera następujące usługi: 

 • 3 noclegi ze śniadaniem w hotelach i pensjonatach, standard co najmniej 3-gwiazdkowy
 • Przewóz bagaży pomiędzy hotelami
 • Mapa i opis trasy 
 • Ubezpieczenie KL/NW
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Zniżki:

Dostawka dla dziecka w pok. 2-osobowym - do lat 5 gratis, 6-11 lat -50%, 12-14 lat -25%, 15-17 lat -10%

Dodatkowe usługi

 • Wyżywienie HP (3 obiadokolacje) 470 zł
 • Wynajem roweru 370 zł
 • Wynajem roweru premium 590 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym 830 zł
 • Bilet powrotny (kolejowy) Linz-Pasawa 140 zł przewóz własnego roweru 70 zł
 • Powrotny transport busem (w miarę dostępności) 270 zł/os przewóz własnego roweru 90 zł)
 • Dodatkowy nocleg w Pasawie 315 zł/os w dwójce, 510 zł/os w jedynce
 • Dodatkowy nocleg w Linzu,  330 zł/os w dwójce, 420 zł/os w jedynce
 • Prom rowerowy w Schlögen 2 EUR / osobę i rower, płatne na miejscu
 • Krótkie przejazdy pociągiem (wraz z rowerem) Pasawa - Schärding, Linz - Enns - maks. 10 €, płatne na miejscu.

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieformularz zgłoszeniowy