portal wczasów aktywnych


Pętla w Szwarcwaldzie

 

Schwarzwald czyli dosłownie - Czarny Las, to pasmo wzgórz w południowo-zachodnim krańcu Niemiec. Z czym nam się kojarzy? Z delikatną szynką szwarcwaldzką, serialem "Klinika w Szwarcwaldzie"... Nie każdy wie, że z tego właśnie regionu pochodzą zegary z kukułką. Od niedawna europejskim cyklistom kojarzy się też  ze znakomitą okrężna trasą rowerową, którą - pomimo że prowadzi przez wiele górzystych okolic, można pokonać bez męczących podjazdów. Po prostu - jedyny krótki ale solidny podjazd pokonujemy...pociągiem. A potem wielokilometrowe zjazdy - dlatego właśnie symbolem trasy jest sylwetka zjeżdżającego kolarza.

Zachęcamy do przejażdżki tym szlakiem, jako alternatywą bądź uzupełnieniem np. Jeziora Bodeńskiego czy doliny Renu. Wzdłuż rzeki, brzegiem jeziora - jedzie się łatwo, ale przez wiele dni może wydawać się to nieco monotonne. Tutaj mamy większą mozaikę krajobrazów - cieniste lasy, jeziora, wąwozy z rwącymi potokami, ścieżki na dawnych nasypach kolejowych, fragment doliny Renu, winnice, kąpieliska termalne, i... trzy europejskie kraje. Oto program:

14-wieczny dom kupiecki
14-wieczny dom kupiecki
łąki,
łąki,
do Lenzkirch z ładnym ratuszem.
do Lenzkirch z ładnym ratuszem.
znów powracamy nas Ren.
znów powracamy nas Ren.
Najdłuższa w Europei kładka rowerowa.
Najdłuższa w Europei kładka rowerowa.

Dzień 1: Indywidualny przyjazd do Fryburga
Start i meta trasy - Fryburg Bryzgowijski (Freiburg in Breisgau) nosi miano najsłoneczniejszego miasta Niemiec. Potoki, płynące w otwartych korytach w poprzek ulic i placów stwarzają latem przyjemny mikroklimat. Najciekawszym zabytkiem jest XIII-wieczna katedra, cudem uratowana od wojennych zniszczeń. Wieczorem zapraszają klimatyczne knajpki i winiarnie. Wynajęte rowery czekają w hotelu.

Dzień 2: Freiburg - Bonndorf  40 km rowerem + 15 km pociągiem
Z Freiburga wyjeżdżamy aleją wzdłuż potoku Dreisam. W wiosce Kirchzarten przesiadamy się na chwilę do pociągu (bilet płatny na miejscu, ok 10 EUR/osobę i rower), który przewozi nas do leżącego na wysokości 900 m Hinterzarten. Stąd zjeżdżamy do leżącego nad jeziorem kurortu Titisee, następnie pedałujemy po Bähnle-Radweg, malowniczej ścieżce rowerowej na trasie dawnej kolei, przez  kolorowe miasteczko Lenzkirch. Nocleg w Bohndorf, mieście z barokowym zamkiem i japońskim ogrodem, nieopodal urwistego przełomu rzeki Wutach.

Dzień 3: Bonndorf - Waldshut-Tiengen   50 km
Płaskowyżem południowego Szwarcwaldu jedziemy w kierunku wschodnim. Przez pewien czas towarzyszy nam muzealna kolej Sauschwänzlebahn, czyli "świński ogonek". Zbudowana niegdyś dla ominięcia szwajcarskiego terytorium, prowadzi niewiarygodnie krętą trasą, przez spiralne tunele. Następnie doliną rzeki Wutach zjeżdżamy w dolinę Renu, który tworzy tu granicę ze Szwajcarią.

Dzień 4: Waldshut-Tiengen - Rheinfelden - Bazylea ok 40 km rowerem + 25 km pociągiem
Jedziemy przez wypielęgnowane nadreńskie miasta - Laufenburg i  Bad Säckingen. Po drodze największy zadaszony drewniany most w Europie i zamek krzyżacki Beuggen. W Rheinfelden wsiadamy do pociągu (ten przejazd wliczony w cenę) który przewiezie nas do szwajcarskiej Bazylei. Bazylea położona na styku trzech państw ma świetnie zachowaną średniowieczną starówkę, jest tętniącą życiem, wielokulturową metropolią.

Dzień 5: Bazylea - Badenweiler/Müllheim   40 km
Najpierw symboliczny kilometr przez terytorium Francji, po czym wjeżdżamy na "kładkę trzech krajów" - najdłuższy w Europie most pieszo-rowerowy, prowadzący znów na niemiecki brzeg Renu. Rzeka skręca tutaj na północ, opływając stromą wapienną skałę Isteiner Klotz. Wkrótce mijamy znane już z czasów rzymskich kąpieliska termalne

Dzień 6: Badenweiler/Müllheim - Freiburg   45 km
Górskie lasy i nadrzeczne łęgi ustępują miejsca plantacjom winorośli. Przez winny region  Markgräflerland, matecznik szlachetnego szczepu Gutedel, wracamy do Fryburga.

Dzień 7: Zakończenie i powrót.

Zobacz galerię zdjęć

Zobacz reportaż filmowy - wyjazd z Fryburga...>


Terminy 2019: Start imprezy w dowolny dzień z wyjątkiem środy i czwartku, sezon trwa od 27.04. do 13.10. 


Cena pakietu
w zależności od sezonu (decyduje dzień startu wycieczki)

27.04 - 24.05  i 15.09 - 13.10. 2019
2190,- zł/os w pok. 2-osobowym   
2890,- zł/os w pok. 1-osobowym


25.05 - 07.06,  23.06. - 12.07  i  25.08 - 14.09 2019
2800,- zł/os
w pok. 2-osobowym   
3500,- zł/os w pok. 1-osobowym

08.06 - 22.06  i  13.07 - 24.08. 2019

2890,- zł/os
w pok. 2-osobowym   
3590,- zł/os w pok. 1-osobowym 


Usługi zawarte w cenie pakietu:

 • 6 noclegów w pokojach w hotelach co najmniej 3-gwiazdkowych
 • Przewód bagaży pomiędzy hotelami (bez ograniczeń, 1 szt. bagażu max 20 kg)
 • Przejazd pociągiem Rheinfelden - Bazylea (wraz z przewozem roweru)
 • Mapa trasy i informator
 • Ubezpieczenie KL/NW
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny


Zniżki:

 • Dostawka dla dziecka w pok. z 2 dorosłymi: - do lat 5 gratis, 6-13 lat -50% 14-17 lat -25%


Dodatkowe usługi:

 • Wynajem roweru 330 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym 770 zł
 • Dodatkowy nocleg w Bazylei: 375 zł/os w dwójce, 470 zł/os w jedynce
 • Dodatkowy nocleg we Freiburgu 265 zł/os w dwójce, 355 zł/os w jedynce
 • Dodatkowy nocleg w pozostałych miejscowościach 220 zł/os w dwójce, 330 zł/os w jedynce
 • Można też wypożyczyć kask, foteliki lub przyczepki dla dzieci, rowerki dziecięce


formularz zgłoszeniowy...>