portal wczasów aktywnych

 

Zielona gwiazda Holandii

 

Mnogość ścieżek w najbardziej rowerowym kraju świata pozwala spędzić ciekawy urlop nie ruszając się z jednego hotelu, urządzając codziennie inną wycieczkę objazdową. Zapraszamy zatem na krótkie "wczasy gwiaździste" w zacisznym i sielskim regionie leżącym tuż na południe od Amsterdamu, nad rzeką Amstel, która w dawnych wiekach była ważnym szlakiem komunikacyjnym.

Jako bazę wypadową wybraliśmy bardzo ładny i świetnie położony hotel na skraju miasteczka Amstelveen. Bliskość stolicy Holandii z jej kulturalnymi atrakcjami świetnie komponuje się z zielenią polderów, zapachem ukwieconych ogrodów, błękitem niezliczonych kanałów, jezior i stawów. Etapy są niedługie, teren kompletnie płaski, jest czas na zwiedzanie, kąpiel albo relaks na ławeczce czy pomoście. Można napić się piwa w jednym z licznych pubów, albo - zabierając lornetkę - obserwować ptaki.

Program 6-dniowy

Dzień 1: Przyjazd i zakwaterowanie na 5 noclegów w hotelu w Amstelveen. Spod hotelu można dojechać do centrum Amsterdamu podmiejskim autobusem.

Dzień 2: Jeziora torfowe   47 km
Od wieków wydobywano w tej części Holandii torf, później wyrobiska osuszono i przeznaczono pod uprawę. Zachowały się jednak dwa większe akweny, na początek odwiedzamy Westeinderplassen,  popularne miejsce uprawiania sportów wodnych, rekreacji  i obserwacji przyrody. Jedziemy wzdłuż kanałów i ścieżkami na groblach przez niesamowitą wodno-łąkową mozaikę mijając wiatraki i kolorowe domki z ogrodami. Zwiedzamy miasto Aalsmeer - siedzibę największej na świecie giełdy kwiatów.

Dzień 3: Nad rzekami Amstel, Angstel i Vecht   54 km
Większość trasy prowadzi po ścieżkach nad samym lustrem wody. 18-wieczne domki rozsiadły się wzdłuż rzeki Vecht a w mieście Loenen uwagę przykuwa stary zwodzony most. Dalej na trasie znajduje się kilka fortów Stelling of Amsterdam - wielkiej linii fortyfikacji wokół stolicy, dziś chronionej jako zabytek. Jeden z nich - Fort Abcoude z 1883 r. zachował się w nienaruszonym stanie i udostępniony jest do zwiedzania. W wiosce Oudekerk nad Amstel do dziś zachowała się 19-wieczna atmosfera.

Dzień 4: Na południe   60 km
Malując kołami roweru "południowy promień gwiazdy" mijamy polder Bovenkerkerpolder gdzie 9 starych wiatraków przypomina historię wielkiego odwadniania. Łąki są pełne dzikiego ptactwa - gęsi, czajek, kulików, ostrygojadów. Pedałujemy wzdłuż rzeki Kromme Mijdrecht do Woerdense Verlaat, wioski leżącej na Oude Hollandse Waterlinie - jeszcze starszych fortyfikacji które w 17 wieku miały powstrzymać wojska francuskie.  Meandrująca rzeka Meije prowadzi do Nieuwkoopseplassen, kolejnego kompleksu jezior gdzie można odpocząć i nacieszyć się ciszą.

Dzień 5: Amsterdam - zabytki i ogrody   35 km
Tak jak kupcy w dawnych wiekach wjeżdżamy do stolicy wzdłuż rzeki Amstel. Mijamy okazałe budowle. Miejski ruch rowerowy jest coraz większy ale system ścieżek - przejrzysty i znakomity. Na czas zwiedzania ścisłego centrum rower zostawiamy w bezpiecznej przechowalni. W drodze powrotnej znów cieszymy się zielenią. Mijamy parki i ogrody. Najpierw ulubione miejsce zakochanych - Vondelpark z rzeźbami, fontannami i kolekcją róż. Potem las miejski Amsterdamse Bos, wreszcie wielki ogród botaniczny Heemparken Amstelveen.

Dzień 6: Zakończenie lub przedłużenie pobytu.

Program 5-dniowy

W Hotelu w Amstelveen kwaterujemy na 4 noclegi i wybieramy sobie dowolne trzy spośród czterech wyżej wymienionych tras. Można też przejechać wszystkie cztery trasy jeśli przyjedziemy wcześnie i zaczniemy pedałować już 1. dnia albo jedną z tras przejedziemy w dniu wyjazdu.


Terminy 2023:
  Można startować w dowolny dzień od 01.04 do 30.09.

Kolor zielony - sezon niski - start  01.07 - 28.08. 2023 (To nie pomyłka! w środku lata jest taniej).
Kolor czarny - sezon wysoki - start  01.04 - 30.06  i  29.08 - 30.09. 2023

cena za: podstawowy pakiet
za 1 osobę
w pok. 2-osobowym
dodatek
za pokój 1-os.
Program 6-dniowy 1970 zł / 2130 zł
1390 zł
Program 5-dniowy 1660 zł / 17801130 zł


Usługi zawarte w cenie pakietu:

 • 4 lub 5 noclegów w eleganckim hotelu 4-gwiazdkowym
 • 4 lub 5 x bufet śniadaniowy
 • Dla zmotoryzowanych - darmowy parking na czas wycieczki
 • Drink powitalny
 • Mapa i opis trasy, dane GPS
 • Ubezpieczenie KL/NW

Dodatkowe opłaty:

 • Wynajem roweru: 250 zł, ubezpieczenie roweru: 60 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym 490 zł, ubezpieczenie: 100 zł
 • Dodatkowy nocleg w sezonie niskim 330 zł/os w pok 2-os., 565 zł/os w pok 1-os.
 • Dodatkowy nocleg w sezonie wysokim  345 zł/os w pok 2-os., 615 zł/os w pok 1-os.

Zniżki:

 • dziecko 0-3 lat: 100%
 • dziecko 4-11 lat: 50% (z 2 dorosłymi)
 • osoba powyżej 12 lat na dostawce: 30%
 • RABAT 10% przy zgłoszeniach na co najmniej 45 dni przed przyjazdem.

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieformularz zgłoszeniowy