portal wczasów aktywnych

 

Wczasy rowerowe w Polsce 2022

 

Czy Polska jest krajem do uprawiania turystyki rowerowej? Głupie pytanie. Mieszkamy we wspaniałym kraju z unikalną przyrodą i piękną mozaiką krajobrazów. Mamy idealne warunki do bezpiecznej i wygodnej jazdy. Zebraliśmy w naszej ofercie aż 13 sprawdzonych tras, które koniecznie trzeba poznać - ich odkrycie będzie dla was sporym, pozytywnym zaskoczeniem.

Lata 2020-21 były dla nas wyzwaniem, wiadomo dlaczego. Zachęcaliśmy wtedy z sukcesem do indywidualnych wczasów rowerowych, jako bezpiecznego i higienicznego sposobu podróżowania. Więcej  Otwiera zewnętrzny odsyłacz w nowym oknie- zobacz film... W  2022 jest to wciąż aktualne, miejmy nadzieje że sezon wypraw zaczniemy jak zwykle od majówki. 

W Małopolsce, dzięki ambitnym inwestycjom mamy już setki kilometrów ścieżek nie gorszych od niemieckich czy holenderskich. Na wschodzie Polski - szlak Green Velo, na wielu odcinkach dość udany. Poza tym gęstą sieć lokalnych dróg z minimalnym ruchem samochodowym, urocze ścieżki polne i leśne jak np. nad Pilicą czy nad Nidą. W 2021 dodaliśmy do oferty dwie nowe trasy - na Pomorzu Zachodnim i w dolinach rzecznych w środku Polski.

Od maja aż do połowy października w regularnie startują 3-10 dniowe turnusy. Imprezy organizowane są w trybie indywidualnym, tak jak nasze wczasy zagraniczne  (patrz  Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknietutaj) Na starcie przekazujemy mapy i opisy tras, a dla tych, co preferują nawigację elektroniczną - pliki GPX. Kwaterujemy w dobrych hotelach i pensjonatach (niekiedy dostępna opcja luksusowa - czterogwiazdkowa), bagaż jest przewożony. Zapewniamy niezbędne transfery z przewozem rowerów. Przy okazji można też poznać gości z innych krajów, na nasze imprezy przyjeżdżają z całego świata rowerzyści lubiący Polskę. Mapy tras nad Wisłą i Dunajcem można otrzymać wcześnie - patrz Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieinformacja o mapach.

Frajda dla całej rodziny!

Wszystkie trasy są łatwe, płaskie lub z niewielkimi podjazdami, przejedzie je rowerzysta w każdym wieku. Rodzinom z małymi dziećmi polecamy zwłaszcza wycieczki na nowych małopolskich trasach nad Wisłą i Dunajcem, na szlaku Green Velo - tam jazda jest najbezpieczniejsza, w dużej części bez ruchu samochodowego. Mamy specjalną politykę zniżek dla dzieci i młodzieży (w pokojach 3- i 4-sobowych, przy dwóch dorosłych płacących pełną cenę):

  • dziecko 0-5 lat: 100% zniżki
  • dziecko 6-12 lat: 50% zniżki
  • dziecko 13-16 lat: 25% zniżki
  • dziecko 17 lat i więcej, wzgl. osoba dorosła na dostawce: 10% zniżki

Zapraszamy do zgłaszania się! Ważne: w razie problemów jesteśmy elastyczni co do przesunięcia rezerwacji, wycieczek w specjalnych terminach itp.

Oto nasze trasy:

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieW dół Dunajca (6 dni) - najpiękniejszy szlak w Polsce, od 2020 roku po raz pierwszy dostępny w iście królewskim stylu, - jedziemy niemal wyłącznie po nowych, asfaltowych drogach rowerowych, imponujących estakadach i kładkach. Trasa biegnie wzdłuż rzek i strumieni z Zębu i Zakopanego przez Podhale, pieniński Przełom Dunajca do Starego i Nowego Sącza. Nawet jeśli wcześniej tu byłeś musisz koniecznie zobaczyć tę trasę w jej dzisiejszym blasku!

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieDunajec i Poprad na bogato (10 dni). Velo Dunajec, Szlak Wokół Tatr, Eurovelo 11... Sieć dróg rowerowych u podnóża Tatr i Beskidów jest już tak gęsta, że zaplanowaliśmy specjalny przedłużony program, aby można było przejechać je niemal wszystkie. Także spektakularną ścieżkę wokół Jeziora Czorsztyńskiego, trasę nad Popradem aż do Muszyny i Krynicy - do wyboru wiele opcji każdego dnia.

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieDunajcowy ekspres (4 dni) to nowy, skrócony program przygotowany na czasy "po kryzysie" z myślą o tych, którzy będą mieli mniej urlopu i chcieliby poznać nowe cudne trasy w przedłużony weekend od czwartku do niedzieli.  Cztery etapy biegną po najciekawszych fragmentach ścieżek od Chochołowa do Nowego Sącza.

Małopolski Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieCud nad Wisłą (6 dni) - ów współczesny "cud" to też nie żadna żadna przesada, trzeba go koniecznie doświadczyć. Przejechać się unikalną w skali kraju ponad 150-kilometrową drogą dla rowerów na wałach rzecznych, zbudowaną w latach 2016-18. Po drodze m.in. Tyniec, Kraków, Niepołomice i malowana wieś Zalipie.

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieWisła i Ponidzie (8-dni). Po zaliczeniu "Cudu nad Wisłą wjeżdżamy na Ponidzie. Nasz najbardziej słoneczny region, "polską Prowansję", obłędna mozaika zielonych łąk i kwitnących stepowych pagórków. W Solcu Zdrój i Busku Zdrój czekają komfortowe hotele z mnogością uzdrowiskowych atrakcji.

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieZajęcze Ucho (4 dni) - jeszcze jeden "ekspresowy" program niedaleko Krakowa, na pograniczu Małopolski i świętokrzyskiego Ponidzia. Jego główną atrakcją jest niesamowita, nowiutka trasa rowerowa na torowisku dawnej kolejki wąskotorowej. Wije się ona niezliczonymi zakrętami (jeden z nich właśnie owo zajęcze ucho przypomina) przez piękne, pagórkowate krajobrazy. 

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieZielony pierścień Mazur (6 dni) Objazd krainy Wielkich Jezior Mazurskich i Puszczy Boreckiej. W pięciu etapach poznamy wszystkie najważniejsze atrakcje regionu: Mrągowo, Kętrzyn, Wilczy Szaniec, Mamry, Giżycko, Mikołajki, Krutynię... Część trasy pokonujemy statkiem białej floty.

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieGalicja i Roztocze (8 dni) - Peregrynacja z Przemyśla szlakiem Green Velo na przeurocze Roztocze i do Zamościa. Krótkie, łatwe etapy. Sielskość, spokój, zapach ziół, i cisza aż w uszach dzwoni. Wiele wariantów trasy wśród obłędnej mozaiki kolorowych poletek i nad szumiącymi rzekami - Tanwią i Wieprzem.

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieGreen Velo na Podlasiu (6, 7 lub 8 dni) bardzo wygodny (w formie pętli) rajd przez narwiańską "Amazonię", Puszcze - Białowieską i Knyszyńską, polski orient i malownicze drewniane wioski. Także Białystok, ze znakomitą, "amsterdamską" siecią ścieżek rowerowych. Prawdziwy hit ostatnich sezonów! W 2022 jeszcze bardziej atrakcyjny dzięki otwarciu nowej kładki przez bagna Narwiańskie i nowych puszczańskich dróg. Także wersja dla rodzin z dziećmi - z krótkimi etapami.

Nowość od 2021: Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieWielki Rajd Pomorski (10 lub 7 dni) czyli najciekawsze fragmenty czterech długodystansowych tras Pomorza Zachodniego. Regionu gdzie - podobnie jak w Małopolsce - zbudowano dziesiątki kilometrów dróg tylko dla rowerów, m.in. na dawnych torowiskach kolejowych. Oprócz plaż i kurortów nad Bałtykiem także okolice niezwykłe czarującego Morynia, trasa blue Velo nad Odrą przez Szczecin, Szwajcaria Połczyńska i Pojezierze Drawskie. 

Nowość od 2021: Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieProsna i Warta (9 dni) Dwa noclegi w pałacach, luksusowy pobyt w termach uniejowskich, sielski spokój, bardzo łatwe etapy do cichych miasteczek z kolorowymi  rynkami. Do tego dwie piękne rzeki (z możliwością krótkich spływów) w rzadko odwiedzanych a wartych poznania regionach centralnej Polski.

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym okniePrzygoda z Pilicą (7 dni) Sześcioetapowy przejazd od źródeł do ujścia tej pięknej, dzikiej rzeki. Niespodziewane odkrycia mało znanych atrakcji w samym środku Polski. Noclegi w klasztorze i eleganckich hotelach tuż nad wodą. Sporo miejsc do plażowania i kąpieli, część trasy można przepłynąć kajakiem.

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieSudety bez szlabanów (6 dni) Nie jest to bynajmniej program wyczynowo - górski, góry służą nam jedynie jako tło krajobrazu, a pedałujemy wzdłuż dolin rzek: Bystrzycy, Nysy Kłodzkiej, Opawy. Przeskakujemy to na polską to na czeską stronę granicy, zwiedzając m.in. Kłodzko, Paczków, Javornik, Głuchołazy i Krnov