portal wczasów aktywnych


Loara - zamki i kuchnia

 

Dolina Loary zwana jest ogrodem Francji i nie ma chyba nikogo kto by nie słyszał o słynnych ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamkach i pałacach doby oświecenia usytuowanych nad Loarą i jej dopływami. Zachwycają nie tylko architekturą, ale kolekcjami zgromadzonych dzieł sztuki, mnogością fascynujących historii romansów, intryg i dramatycznych epizodów.

Wiele biur organizuje tam wycieczki... ale nie - objazd autokarem i zwiedzanie w pośpiechu, w tłumie spoconych turystów to nie dla nas. Po ogrodzie najlepiej poruszać się rowerem, elegancko i po królewsku! Zwłaszcza że obszary pomiędzy zamkami wypełniają lasy, ogrody i idylliczne wiejskie krajobrazy. Jak czytamy w jednej z licznych relacji: "Ukształtowanie terenu nie jest tam nazbyt wymagające, ale nie jest też zupełnie płasko. Sprawą zupełnie rewelacyjną okazały się tamtejsze drogi. Kompletnie puste, ciche, przyjemne, niczym parkowe alejki, prowadziły od jednego zamku do następnego. Bez jakiegokolwiek stresu turlaliśmy się, nie zobaczywszy czasem ani jednego samochodu przez wiele kilometrów".

Ta łatwa wycieczka, wiedzie w widłach Loary i jej dopływu Cher, a jej ścieżki prowadzą m.in. przez dawne książęce tereny łowieckie. Nocujemy w dwóch sympatycznych wiejskich pensjonatach ze znakomitą kuchnią. Ze względu na gastronomiczne atrakcje - tę wycieczkę proponujemy w wersji z wyżywieniem HP. Chcącym zwiedzać region w bardziej intensywnym styku z codzienną zmianą hotelu proponujemy wycieczkę w wariancie intensywnym.

Dzień 1: Przyjazd do Mont-prés-Chambord
Mont-prés-Chambord małym, uroczym miasteczkiem w pobliżu jednego z największych zamków, otoczonego rozległym parkiem i lasami. Idealne jak start i meta  wycieczki. Niezmotoryzowani mogą przylecieć do Paryża, następnie pociągiem do Blois i taksówką do hotelu za ok. 20 EUR. 

Dzień 2: Wycieczka do Chamont i Beauregard   66 km
Zamek w Chamont był kiedyś miejscem intryg - to tu Katarzyna Medycejska konkurowała z Dianą de Poitiers o przychylność Henryka II. Zamek otacza piękne założenie parkowe.

Dzień 3: Wycieczka do Pontlevoy   67 km
Jedziemy w stronę doliny rzeki Cher. Główną atrakcją etapu jest miasteczko Pontlevoy, z unikalnym zespołem XVIII-wiecznych kamieniczek, klasztorem i gotyckim kościołem. Kwaterujemy na dwa noclegi w hotelu urządzonym w dawnym zameczku.

Dzień 4: Chambord - La-Ferté-Saint-Cyr   50-57 km
Jedziemy w kierunku wschodnim, do miastecza La-Ferté-Saint-Cyr, które leży w wiejskim regionie Sologne, nad malowniczą rzeczką i stawami. 2 noclegi w kolejnym przyjemnym pensjonacie.

Dzień 5: Wycieczka do Beaugency   66-79 km
Beugancy to niewielkie miasto nad Loarą z okazałym zamkiem i wielką basztą-Donżonem, pozostałością twierdzy z 11 wieku.

Dzień 6: Wycieczka do Blois   71 km
Jeszcze raz przejażdżka nad głównym nurtem Loary, rzeki która dla Francuzów jest tym, czym dla nas Wisła. Na dłużej zatrzymujemy się w Blois - pięknym starym mieście z zamkiem, katedrą i średniowiecznym kamiennym mostem.

Dzień 7: La-Ferté-Saint-Cyr - Mont-près-Chambord   44 km
Do punktu startowego wracamy przez tereny leśne wokół Chambord - właśnie na koniec wycieczki zostawiamy sobie zwiedzanie tego okazałego zamczyska.

Dzień 8: Wyjazd po śniadaniu

Zobacz galerię zdjęć z trasy...>

Terminy 2023:
Można startować w każdą niedzielę i poniedziałek od 01.04 do 25.09.
 

Cena pakietu:

3680,- zł/os w pokoju dwuosobowym
4520,- zł/os w pokoju jednoosobowym

Usługi zawarte w cenie pakietu:

 • 7 noclegów (hotele 3- gwiazdkowe)
 • 7 x bufet śniadaniowy
 • 7 x wykwintna obiadokolacja
 • Transport bagażu (1 szt maks. 15 kg na osobę)
 • Lokalna taksę turystyczną
 • Mapę i opis trasy
 • Ubezpieczenie KL/NW
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Dodatkowe opłaty:

 • Wynajem roweru: 330 zł
 • Wynajem roweru wzgl. przyczepki dla dziecka: 220 zł   fotelik: 90 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym: 720 zł
 • Wynajem fotelika dla dziecka: 90 zł
 • Ubezpieczenie roweru zwykłego: 90 zł elektrycznego: 150 zł

Zniżki:

 • Trzecia osoba w pokoju 3-osobowym - zniżka -10%
 • Zniżka dla dziecka na dostawce z 2 dorosłymi -  w wieku 0-2 lat -100%, 3-6 lat -50% 7-12 lat -25%

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieFormularz zgłoszeniowy