portal wczasów aktywnych


Loara - zamki i kuchnia

 

Dolina Loary zwana jest ogrodem Francji i nie ma chyba nikogo kto by nie słyszał o słynnych ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamkach i pałacach doby oświecenia usytuowanych nad Loarą i jej dopływami. Zachwycają nie tylko architekturą, ale kolekcjami zgromadzonych dzieł sztuki, mnogością fascynujących historii romansów, intryg i dramatycznych epizodów.

Wiele biur organizuje tam wycieczki... ale nie - objazd autokarem i zwiedzanie w pośpiechu, w tłumie spoconych turystów to nie dla nas. Po ogrodzie najlepiej poruszać się rowerem, elegancko i po królewsku! Zwłaszcza że obszary pomiędzy zamkami wypełniają lasy, ogrody i idylliczne wiejskie krajobrazy. Jak czytamy w jednej z licznych relacji: "Ukształtowanie terenu nie jest tam nazbyt wymagające, ale nie jest też zupełnie płasko. Sprawą zupełnie rewelacyjną okazały się tamtejsze drogi. Kompletnie puste, ciche, przyjemne, niczym parkowe alejki, prowadziły od jednego zamku do następnego. Bez jakiegokolwiek stresu turlaliśmy się, nie zobaczywszy czasem ani jednego samochodu przez wiele kilometrów".

Ta łatwa wycieczka, wiedzie w widłach Loary i jej dopływu Cher, a jej ścieżki prowadzą m.in. przez dawne książęce tereny łowieckie. Nocujemy w dwóch sympatycznych i luksusowych wiejskich pensjonatach. Przy każdym z nich - basen kąpielowy i restauracja ze znakomitą kuchnią. Ze względu na gastronomiczne atrakcje - tę wycieczkę oferujemy w wersji z wyżywieniem HP (Codziennie w cenie - obiadokolacja) . Chcącym zwiedzać region w bardziej wędrownym stylu, z codzienną zmianą hotelu proponujemy wycieczkę w wariancie intensywnym.

Dzień 1: Przyjazd do Chitenay
Chitenay, idealny start i meta wycieczki to cicha i spokojna wioska. W jej centrum obok skweru i kościoła czeka pokój w klimatycznym pensjonacie, którego ściany oplata dzikie wino. Samochód można zostawić na bezpłatnym parkingu. Idealne jak start i meta  wycieczki. Niezmotoryzowani mogą przylecieć do Paryża, następnie pociągiem TGV do Blois, skąd taksówka do hotelu kosztuje ok. 25 EUR. 

Dzień 2: Wycieczka do Chamont, Beauregard i Chamboise   50-75 km
Zamek w Chamont był kiedyś miejscem intryg - to tu Katarzyna Medycejska konkurowała z Dianą de Poitiers o przychylność Henryka II. Zamek otacza piękne założenie parkowe. Dłuższy wariant objazdu prowadzi do Chamboise nad Loarą, nad której wysokim brzegu, odbijając się w wodzie - wznoszą się strzeliste białe mury kolejnego zamku.  

Dzień 3: Wycieczka do Pontlevoy i Montrichard   55 km
Jedziemy w stronę doliny rzeki Cher. Pierwszą atrakcją etapu jest osada Pontlevoy, z unikalnym zespołem XVIII-wiecznych kamieniczek, klasztorem i gotyckim kościołem. Kolejny cel to miasto Montrichard - malowniczo rozłożone nad dopływem Loary - Cher, na zboczach wzgórza z potężną średniowieczną twierdzą. Jest tu kamienny most łukowy, plaża z kąpieliskiem nad rzeką i kolorowe domki szachulcowe. 

Dzień 4: Chitenay - La Ferté-Saint-Cyr   58-65 km
Przemieszczamy się w kierunku wschodnim, do miasteczka La Ferté-Saint-Cyr, które leży w wiejskim regionie Sologne, nad urokliwą rzeczką Le Cosson i stawami. 2 noclegi w kolejnym przyjemnym pensjonacie.

Dzień 5: Wycieczka do Beaugency   66-79 km
Dwa kolejne etapy wiodą w znacznej części bezpośrednio brzegami Loary, która dla Francuzów jest tym, czym dla nas Wisła. Jej nurt jest dziki, nieuregulowany, pełen trawiastych wysp.  Najpierw pedałujemy w górę rzeki do Beugancy - niewielkiego miasto nad Loarą z okazałym zamkiem i wielką basztą-Donżonem, pozostałością twierdzy z 11 wieku.

Dzień 6: Wycieczka do Blois   71 km
Tym razem jazda w dół Loary do pięknego Blois, gdzie dla odmiany możemy zaznać nieco miejskiej atmosfery. Jest tu jeden z największych zamków, katedra, kamienny średniowieczny most, monumentalne schody, deptak z licznymi sklepami i knajpkami.

Dzień 7: La Ferté-Saint-Cyr - Chitenay   55 km
Do punktu startowego wracamy przez tereny rozległe leśne wokół zamku Chambord. Właśnie na koniec wycieczki zostawiamy sobie zwiedzanie tej najbardziej znanej i okazałej, otoczonej fosą rezydencji z sześcioma wieżami, jednego z największych dzieł renesansu. 

Dzień 8: Wyjazd po śniadaniu

Zobacz galerię zdjęć z trasy...>

Terminy 2024:
Można startować w każdą sobotę, niedzielę i poniedziałek od 04.05 do 30.09.
 

Cena pakietu:

4350,- zł/os w pokoju dwuosobowym
5250,- zł/os w pokoju jednoosobowym

Usługi zawarte w cenie pakietu:

 • 7 noclegów (komfortowe 3-gwiazdkowe pensjonaty)
 • 7 x bufet śniadaniowy
 • 7 x wykwintna obiadokolacja
 • Transport bagażu (1 szt maks. 15 kg na osobę)
 • Lokalna taksa turystyczną
 • Mapę i opis trasy
 • Ubezpieczenie KL/NW
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Darmowy parking przy pensjonacie w Chitenay

Dodatkowe opłaty:

 • Wynajem roweru: 380 zł
 • Wynajem roweru wzgl. przyczepki dla dziecka: 250 zł   fotelik: 100 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym: 850 zł
 • Wynajem fotelika dla dziecka: 90 zł
 • Ubezpieczenie roweru zwykłego: 90 zł elektrycznego: 150 zł

Zniżki:

 • Trzecia osoba w pokoju 3-osobowym - zniżka -10%
 • Zniżka dla dziecka na dostawce z 2 dorosłymi -  w wieku 0-2 lat -100%, 3-6 lat -50% 7-12 lat -25%

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieFormularz zgłoszeniowy