portal wczasów aktywnych

 

Men dla smakoszy wina

Szlak nad Menem, wypasiony zarówno świetną infrastrukturą jak i mnogością zabytków czy krajobrazów, leżący blisko Polski, wyraźnie podbił serca naszych klientów. Dlatego prezentujemy w szczegółach jeszcze jeden wariant 8-dniowej trasy - leniwej, z nieco krótszymi etapami, większą ilością czasu na zwiedzanie. Ale ponad wszystko - pozwalającej delektować się różnymi gatunkami lokalnych win.

Uprawa winorośli na frankońskiej wyżynie, przez które rzeka Men przebija się zamaszystymi meandrami na 1200-letnią tradycję, winnice dominują w krajobrazie i wpływają na miejscowy luzacki styl życia. Na trasie nocujemy w mniejszych miejscowościach, w "Winzerhofach" czyli winiarskich gospodach, w cenę wliczone są trzy degustacje. Spróbujesz lekkiego Bacchusa albo Müller-Thurgaua, wino Scheurebe z jego uwodzicielskim owocowym aromatem, i klasyka frankońskich trunków - Sylwanera.

Dzień 1: Przyjazd do Schweinfurtu
Główną atrakcją tego miasta jest Muzeum Georga Schäfera - znakomita kolekcja sztuki, głównie 19-wiecznej i współczesnej, zgromadzona przez miejscowego przedsiębiorcę.

Dzień 2: Schweinfurt - Sommerach   40 km
Rozpoczynamy rajd wygodną, płaską, asfaltową ścieżką i już po 18 km pod Wipfeld widzimy pierwsze winnice. Mijamy bardzo malownicze zakole Menu pod Volkach, meta etapu w Sommerach – miasteczku z barokową i szachulcową architekturą i licznymi gospodami winnymi. Po południu zwiedzanie piwnicy najstarszego frankońskiego cechu winiarzy

Dzień 3: Sommerach - Sommerhausen   42 km
Już po kilku kilometrach postój w starym miasteczku Dettelbach. Zachowały się tu średniowieczne mury miejskie z basztami, wąskie brukowane zaułki, gotyckie i renesansowe kamieniczki. Kolejne, nieco większe miasto - Kitzingen, jest największym nad menem ośrodkiem handlu winem. Jest tu ładny rynek z ratuszem, zabytkowe kościoły, stara synagoga. Przez imponującą bramę wyjeżdżamy do Ochsenfurtu – tu kolejny stary ratusz z 1515 z zegarem astronomicznym. Etap kończy się w Sommerhausen, kolejnym starym mieście otoczonym murami, nad którym góruje spory zamek. Nocleg znów w gospodzie winnej, gdzie można zobaczyć pracę gospodarzy i oczywiście spróbować ich trunku.

Dzień 4: Sommerhausen - Karlstadt  40 km
Dzisiejszy etap jest niedługi, ale po drodze mamy sporo do zwiedzania. Najpierw romantyczne miasteczka Eibelstadt i Randersacker (tradycie winiarskie od 779 r.) potem największe na całej trasie miasto Würzburg.  Już z daleka wita nas imponująca rezydencja biskupów, pomnik południowoniemieckiego baroku. Centrum życia towarzyskiego jest średniowieczny kamienny most. Na starym mieście zobaczymy rozłożysty  ratusz, liczne kościoły i "Dom pod Sokołem". Przez Veitshöchheim (letnia rezydencja biskupów i rokokowy ogród) jedziemy do Thüngersheim, zwanego „frankońską cukiernią”. Meta w Karlstadt, kolejnym miastem w którym zachowały się stare mury obronne, baszty i bramy.

Dzień 5: Karlstadt - Homburg   28-58 km
Krajobraz się zmienia, miejsce winnic na wysokich brzegach Menu zajmują dębowe i bukowe lasy. To wzgórza Spessart, enklawa dzikiej przyrody w samym sercu Niemiec. Kto czuje się zmęczony wcześniejszymi degustacjami, może skrócić sobie ten etap wsiadając do pociągu jadącego wzdłuż rzeki. Warto zwiedzić muzeum regionalne w przeuroczym Lohr. Potem kolejny winiarski mikroregion i meta w Hamburgu, gdzie możemy uraczyć się ognisto-migdałowymi trunkami z winnic Edelfrau i Kallmuth.

Dzień 6: Tag Homburg - Bürgstadt   46 km
I znów przeplatanka krajobrazów - najpierw lasy, potem kolejne winnice. Ścieżka rowerowa biegnie wyjątkowo blisko rzeki. Postój na lunch w miasteczku Wertheim, które leży na półwyspie w widłach Menu i rzeki Tauber i zabudowane jest wyjątkowo kolorowymi domkami szachulcowymi. Bürgstadt jest głównym ośrodkiem winiarstwa dolnego Menu, produkuje się tu głównie wina czerwone.

Dzień 7: Bürgstadt - Aschaffenburg   46 km
Szybko dojeżdżamy Miltenberg, kolejnego starego miasta którego mury dobrze pamiętają czas średniowiecznego prosperity. Potem dolina się rozszerza i dookoła znów widzimy winorośla. Rosną na tu specyficznym kamiennym podłożu, w szczelinach suchych murków. Ten specyficzny mikroklinach odbija się w wyjątkowo intensywnym smaku miejscowych czerwonych win typu burgundzkiego. Wreszcie koniec wycieczki - Aschaffenburg, miasto kwiatów, z licznymi pomnikami długiej historii i potężnym renesansowym zamkiem Johannisburg.

Dzień 8: Zakończenie i powrót.
Na punkt startu można wrócić pociągiem. Oferujemy też transfery powrotne busem do Schweinfurtu w każdą środę, sobotę i niedzielę – start o 9:00, podróż trwa 2-3 godziny.

Zobacz galerię zdjęć...>


Terminy 2024:
Start imprezy w dowolny dzień, sezon trwa od 06.04 do 12.10

Kolor zielony - sezon niski 06.04 - 13.04 i 05.10 - 12.10. 2024
Kolor pomarańczowy
- sezon średni 14.04 - 03.05 i 21.09 - 04.10.2024
Kolor czarny - sezon wysoki 04.05 - 20.09. 2024

cena za: podstawowy pakiet
za 1 osobę
w pok. 2-osobowym
dodatek
za pokój 1-os.
Kategoria A 4650 zł / 5140 zł / 5380 zł
1470 zł


Usługi zawarte w cenie pakietu:

 • 2 noclegi w hotelach miejskich kategorii "A" (w Schweinfurt i Aschaffenburg)
 • 5 noclegów w winnych gospodach (Weinhotels) w mniejszych miejscowościach
 • 7 x śniadanie
 • 3 x zwiedzanie piwnic i degustacja win
 • Przewóz bagaży pomiędzy hotelami
 • Mapa trasy i informator
 • Ubezpieczenie KL/NW


Dodatkowe opłaty:

 • Wynajem roweru: 490 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym: 1270 zł
 • Transport powrotny busem (wraz z rowerem, możliwy w środy, soboty i niedziele) 470 zł + transport własnego roweru 190 zł
 • Dodatkowy nocleg w Schweinfurcie (Kat. A) 390 zł/os w pok. 2-os, 630 zł/os w pok 1-os.
 • Dodatkowy nocleg w Aschaffenburg (Kat. A) 390 zł/os w pok. 2-os, 590 zł/os w pok 1-os.


Zniżki:

 • Dziecko poniżej 3 lat - 100% (z co najmniej 1 dorosłym płacącym pełną cenę)
 • Dziecko 3-5 lat  - 50%
 • Dziecko 6-13 lat  - 25%
 • Dziecko 14 lat i więcej lub osoba dorosła w pok. 3-osobowym 10%

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieformularz zgłoszeniowy