portal wczasów aktywnych


Meandry Menu

Oto kolejna, przepiękna nadrzeczna trasa. Prowadzona po świetnie utrzymanych, w większości asfaltowych, płaskich, wydzielonych drogach rowerowych. Według niemieckiej klasyfikacji ma najwyższą "pięciogwiazdkową" kategorię. Trasa nad Menem nie jest jeszcze wśród naszych cyklistów tak popularna jak "kultowy" DunajMozela, czy Jez. Bodeńskie, ale kto się przejedzie - nie będzie żałował. Można wybrać się tam na któryś urlop z kolei, można od tej oferty  zacząć swoje wędrowną przygodę. Tam bardziej że na start w Bambergu (385 km ze Zgorzelca) jest znacznie bliżej niż do Pasawy, Trewiru czy Konstancji.

Men ma - jak na dużą europejską rzekę, dość osobliwy bieg. Płynie w kierunku zachodnim, przebijając się kilkoma wielkimi meandrami przez frankońskie średniogórza. Od najdawniejszych lat przebiegały tędy handlowe szlaki, a dziś pływają barki po wodnej magistrali łączącej Ren z Dunajem. Jest jeszcze coś, co wyróżnia szlak Menu w szczególności. Stare miasta wyrastające nad nim od średniowiecza to wielkie skarbnice zabytków architektury, zwłaszcza  renesansu i baroku.

Wycieczka nad Menem zadowoli też miłośników dobrej kuchni i trunków. Okolice Bamberga słyną z mnogości lokalnych browarów, później wjeżdżamy w ojczyznę frankońskich win. Ceny są w miarę przystępne, w porównaniu z innymi turystycznymi regionami zachodniej Europy.  Woda w rzece jest czysta, w wielu miejscach urządzono plaże i wypożyczalnie sprzętu pływającego.

Cały szlak od Bayreuth do Moguncji to ponad 500 km. Na tygodniowy urlop turyści wybierają najczęściej fragment od Bamberga do Aschaffenburg.


Klasyczny program 8 dniowy:

Dzień 1: Przyjazd do  Bamberg
Każdy, kto po raz pierwszy zobaczy starówkę w Bambergu będzie nią oczarowany. Katedra, Pałac Biskupi, barokowy ratusz to tylko kilka z niezliczonych pamiątek kultury. Miasto jest też nazywane "małą Wenecją" - wrażenie takie sprawiają rzędy domów na brzegu rzeki Regnitz i jej odnóg. Wieczorem spróbuj koniecznie lokalnego Rauchbier, czyli ciemnego, wędzonego piwa.

Dzień  2.  Bamberg - Hassfurt   37 km
Zwiedziwszy Bamberg kierujemy się na ścieżkę wzdłuż wzdłuż rzeki Regnitz. Kilka kilometrów dalej uchodzi ona do Menu, u stóp położonego na wzgórzu kościoła Maria Limbach. Wkrótce widzimy pierwsze wzgórza z winnicami - ten typ krajobrazu będzie nam towarzyszył przez znaczną część trasy. Niedługi etap kończy się w miasteczku Hassfurt pełnym kolorowych kamieniczek.

Dzień  3: Hassfurt - Volkach   56 km
Mijamy cichą wioskę Theres, gwarny Schweinfurt, i dojeżdżamy do miejsca gdzie Men tworzy wyjątkowo zakręconą i ciasną pętlę między winnicami. Miasteczko Fahr wita wielką "Bocksbeutel" czyli pękatą butelką w których podaje się miejscowe trunki. Meta w Volkach - otoczonej średniowiecznymi murami perełce, którą trudno opisać - trzeba zobaczyć!

Dzień  4: Volkach - Würzburg   65 km
Na lunch zatrzymujemy się w Kitzingen, miasteczku którego wieże i fasady pięknie odbijają się w wodach Menu. Nie mniej ciekawą i malowniczą starówkę ma Ochsenfurt. Potem po płaskich, asfaltowych drogach, wzdłuż meandru skrącającego na północ możemy szybko dotrzeć do mety w Würzburgu - mieście, któremu warto poświęcić dłuższą chwilę. Już z daleka wita nas imponująca rezydencja biskupów, pomnik południowoniemieckiego baroku. Centrum życia towarzyskiego jest średniowieczny kamienny most. Na starym mieście zobaczymy rozłożysty  ratusz, liczne kościoły i "Dom pod Sokołem" z rokokową fasadą.

Dzień 5:  Würzburg - Lohr   60 km
Pierwszą atrakcją etapu jest Veitshöchheim, w którym znajdziemy pałac a przy nim rokokowy ogród, uważany za jeden z najpiękniejszych w Europie. Kolejną uroczą starówkę zobaczymy w Karlstadt. Wkrótce krajobraz zmienia się - winnice ustępują miejsca dębowym lasom na wysokich brzegach. Pod Gemünden rzeka gwałtownie skręca na południe. Meta w miasteczku Lohr, słynącym ze szkutniczych tradycji.

Dzień 6: Lohr - Wertheim   46 km
Niedługi etap prowadzi bardzo malowniczym odcinkiem, gdzie Men przebija się ciasnymi meandrami przez pasmo górskie Spessart.  To w tej tajemniczej, mocno zalesionej okolicy bracia Grimm znajdowali inspiracje do swoich baśni. Na wysokich brzegach stoją zamki Rothenfels i Homburg. Starówka miasta Wertheim leży na półwyspie w widłach Menu i rzeki Tauber a zabudowana jest domkami szachulcowymi.

Dzień 7: Wertheim - Aschaffenburg   36, 51 lub 77 km
Jadąc dnem przełomu na zachód, mijając kolejne zielone wzgórza  po 36 km docieramy do Miltenberg, miasta którego mury dobrze pamiętają czas średniowiecznego prosperity. Potem dolina się rozszerza i dookoła znów wyrastają winnice. Centrum winnego regionu jest miasteczko Klingenberg, gdzie możemy się napić miejscowego czerwonego pinot noir. Aschaffenburg jest miastem, którego historia sięga 5 wieku, to kolejne skupisko zabytków, z potężnym renesansowym zamkiem Johannisburg.

Przejechanie całych 77 km nie powinno sprawiać trudności, ale jeśli to dla kogoś za wiele -  można  wsiąść z rowerem do pociągu - albo w już Miltenberg, albo w Klingenberg po przejechaniu 51 km. Można też w Miltenberg zaplanować dodatkowy nocleg, przedłużając wycieczkę o jeden dzień.

Dzień 8:  Zakończenie i powrót
Z powrotem do Bambergu można wrócić koleją (1 przesiadka) lub busem organizatora (odjazd każdą sobotę i niedziele o 9.00).

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieZobacz galerię zdjęć

Terminy 2024: Start imprezy w dowolny dzień, sezon trwa od 06.04 do 12.10

Ceny: można wybrać jedną z dwóch kategorii cenowych:

 • Kategoria B Zakwaterowanie w mniejszych hotelach i pensjonatach, standard 2-3 gwiazdkowy
 • Kategoria A Komfortowe pokoje w hotelach 3-4 gwiazdkowych

Kolor zielony - sezon niski 08.04 - 13.04 i 05.10 - 12.10. 2024
Kolor pomarańczowy
- sezon średni 14.04 - 03.05 i 21.09 - 04.10.2024
Kolor czarny - sezon wysoki 04.05 - 20.09. 2024

cena za: podstawowy pakiet
za 1 osobę
w pok. 2-osobowym
dodatek
za pokój 1-os.
dodatek
za wyżywienie HP
Kategoria B3920 zł / 4260 zł / 4500 zł
1120 zł-
Kategoria A4400 zł / 4900 zł / 5140 zł
1470 zł 
-


Usługi zawarte w cenie pakietu:

 • 7 noclegów w pokojach z natryskiem/WC i śniadaniem w/g wybranej kategorii
 • Przewóz bagaży pomiędzy hotelami
 • Mapa trasy i informator
 • Ubezpieczenie KL/NW

Dodatkowe opłaty:

 • Wynajem roweru: 490 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym: 1270 zł
 • Transport powrotny busem (możliwy w środy, soboty i niedziele) 470 zł, przewóz własnego roweru 190 zł
 • Dodatkowy nocleg w Aschaffenburg

  • Kat B: 340 zł/os w pok. 2-os, 540 zł/os w pok 1-os.  
  • Kat A: 390 zł/os w pok. 2-os, 590 zł/os w pok 1-os.

 • Dodatkowy nocleg w Bambergu

  • Kat B: 340 zł/os w pok. 2-os, 540 zł/os w pok 1-os.  
  • Kat A: 440 zł/os w pok. 2-os, 640 zł/os w pok 1-os.

Zniżki:

 • Dziecko poniżej 3 lat - 100% (z co najmniej 1 dorosłym płacącym pełną cenę)
 • Dziecko 3-5 lat  - 50%
 • Dziecko 6-13 lat  - 25%
 • Dziecko 14 lat i więcej lub osoba dorosła w pok. 3-osobowym 10%


Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieformularz zgłoszeniowy


Program 5-dniowy

Jeśli chcesz spędzić nad Menem nieco mniej czasu, np. wybrać się tam na "przedłużony weekend" od środy do niedzieli, najlepiej wybrać odcinek Bamberg - Würzburg, wtedy etapy będą się układać następująco: 

Dzień 1: Przyjazd do  Bamberg

Dzień  2.  Bamberg - Hassfurt   37 km

Dzień  3: Hassfurt - Volkach   56 km

Dzień  4: Volkach - Würzburg   65 km

Dzień 5: Zakończenie i powrót. Z Würzburga do Bambergu jeżdżą bezpośrednie pociągi regionalne, można też skorzystać t z transportu busem.


Terminy 2024
, kategorie hoteli, sezony, zniżki - identyczne jak w przypadku programu 8-dniowego.

cena za: podstawowy pakiet
za 1 osobę
w pok. 2-osobowym
dodatek
za pokój 1-os.
Kategoria B   2640 zł / 2930 / 3130 zł
690 zł
Kategoria A 2940 zł / 3380 / 3580 zł840 zł


Usługi zawarte w cenie pakietu:

 • 4 noclegi w pokojach z natryskiem/WC i śniadaniem w/g wybranej kategorii
 • Przewóz bagaży pomiędzy hotelami
 • Mapa trasy i informator
 • Ubezpieczenie KL/NW


Dodatkowe opłaty:

 • Wynajem roweru: 440 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym: 1170 zł
 • Transport powrotny busem (wraz z rowerem) w śr, sob. lub niedz. 340 zł + transport własnego roweru 190 zł
 • Dodatkowy nocleg w Würzburgu

  • Kat B: 340 zł/os w pok. 2-os, 435 zł/os w pok 1-os.  
  • Kat A: 440 zł/os w pok. 2-os, 635 zł/os w pok 1-os.

 • Dodatkowy noclegi w Bambergu - jak w wersji 8-dniowej

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieformularz zgłoszeniowy


Inne programy

544 kilometry "pięciogwiazdkowej" trasy nad Menem można sobie zagospodarować urlopowo w dowolny sposób, ustalając według uznania czas przejazdu i długość poszczególnych etapów. Możemy przygotować np. następujące warianty:

 • 7 dni Bayreuth - Würzburg
 • 10 dni Bayreuth - Aschaffenburg

Górny odcinek rzeki od Bayreuth do Bamberg płynie przez wzgórza Lasu Frankońskiego i ma charakter bystrego potoku

 • 10 dni Bamberg - Moguncja

Na tej trasie mijamy metropolię - Frankfurt nad Menem i kończymy przy ujściu rzeki do Renu, gdzie rozpoczyna się inna popularna trasa - Zamki nad Renem

 • Wersje "spacerowe" z krótszymi etapami czyli np. Würzburg - Aschaffenburg w 7 dni, etapy 29-42 km. Albo Bamberg - Aschaffenburg w 9, 10 lub więcej dni
 • Wersje "sportowe" z dłuższymi etapami np. Bamberg - Aschaffenburg w 7 dni 
 • Rajd skmakoszy wina - w 8 dni ze Schweinfurtu do Aschaffenburg. Krótkie etapy, zakwaterowanie w gospodarstwach winiarskich, smakowanie najróżniejszych gatunków i roczników.