portal wczasów aktywnych


Umbria

Umbria jest regionem położonym w samym środku Półwyspu Apenińskiego, zwie się ją zielonym i duchowym sercem Italii. Kościoły i klasztory otoczone są gęsto zabudowanymi miasteczkami, których wygląd nie zmienił się od średniowiecza. Pomiędzy nimi bujna przyroda zachwyca unikalną kompozycją widoków, kolorów, tonów i zapachów. Za każdym zakrętem drogi, za kolejnym pagórkiem, odkrywamy nową, niepowtarzalną panoramę.

Umbria to sielska kraina dla koneserów szukających spokoju i wyciszenia, wyraźnie inna od popularnej i tłumnie odwiedzanej Toskanii. Proponowana trasa rowerowa ucieszy przede wszystkim tych, dla których jazda płaskimi ścieżkami wzdłuż rzek jest zbyt łatwa i mało ambitna, którzy szukają bardziej aktywnego wyzwania. Tak, tutaj codziennie pokonujemy pagórki! Suma przewyższeń  wynosi od 320 do 720 m dziennie. W nagrodę mamy cudne widoki i satysfakcję. 2, 3, i 5 dnia etap można sobie skrócić pociągiem.

Dzień 1: Przyjazd do Asyżu
Miasto, w którym urodził się Św. Franciszek wita nas przepiękną bazylika z 13 wieku.

Dzień 2: Asyż - Spoleto   45-50 km
Pierwszy etap jest łatwy, z wieloma przystankami na zwiedzanie. Pierwszy postój w Spello. Miasto leżący na grzbiecie góry Monte Subasio i znajdziemy w nim wiele pamiątek z czasów rzymskich. Kolejny odpoczynek na placu przed katedrą w Foligno. Jeden z wariantów prowadzi do Bevagna i Montefalco, w Trevi powrót na główny szlak. Koniec etapu w Spoleto, mieście o rzymskich korzeniach, niegdyś ważnym ośrodku Państwa Kościelnego.

Dzień 3: Spoleto - Todi   60 km
Ze Spoleto kierujemy się do Castel Ritardi. Tu opuszczamy żyzne umbryjskie doliny i znów wspinamy się na porośnięte gajami oliwnymi wzgórza. Nocleg w Todi jednym z najpiękniejszych średniowiecznych miast. W nim kilka gotyckich i renesansowych pałaców.

Dzień 4: Todi - Orvieto   45-55 km
Dziś jedziemy przez wiejskie okolice, blisko natury. Znów kilka podjazdów, choć łagodniejszych niż w dniu poprzednim. Jeden z wariantów prowadzi brzegiem Jez. Corbara. W końcu wyrastają nam na drodze urwiste, jasnobeżowe skały wulkanicznego tufu. Na tychże skałach zbudowane jest Orvieto, utożsamiane ze starożytną stolicą Etrusków, później tymczasowa siedziba papieży. Do zwiedzania m.in. katedra, zaułki z winiarniami, 16-wieczna studnia Św. Patryka.

Dzień 5: Orvieto - Citta delle Pieve   45 km
Przemierzamy dość pagórkowatą okolicę. Nagrodą za podjazdy jest nocleg w miasteczku, gdzie można podziwiać słynne malowidła Pietro Perugino.

Dzień 6: Citta delle Pieve - Perugia   55 km rowerem,  20 km pociągiem
Zjeżdżamy nad piękne jezioro Trasimeno i pedałujemy wzdłuż jego północnych brzegów.  Potem w Magione, przesiadamy się na pociąg do stolicy regionu - Perugii. To jedno z najlepiej zachowanych starych włoskich miast, jak większość umbryjskich grodów położone na wzgórzu i otoczone murami.

Dzień 7: Perugia - Asyż   35 km
Na koniec - najkrótszy i najłatwiejszy z etapów. Zjeżdżamy w dolinę Tybru, a po jej przekroczeniu mijamy Santa Maria degli Angeli i liczne miejsca związane z życiem Św. Franciszka. Wreszcie docieramy do samego Asyżu (Assisi), gdziezamykamy pętle.

Dzień 8: Zakończenie
Powrót lub przedłużenie pobytu.


Terminy 2021:
start w każdą sobotę od 24.04. do 11.09.
Przy 5 lub więcej zgłoszonych osobach możliwe są terminy specjalne. 

Cena pakietu w zależności od sezonu:

24.04 - 14.05 i 29.08 - 11.09. 2021
2870,- zł/os w pok. 2-osobowym  
3750,- zł/os w pok. 1-osobowym

15.05 - 28.08. 2021
3230,- zł/os w pok. 2-osobowym  
4110,- zł/os w pok. 1-osobowym

Pakiet zawiera:

 • 7 noclegów w pok. 2-osobowym  (hotele 2 lub 3-gwiazdkowe, zawsze w pobliżu historycznych centrów miast)
 • 7 x bufet śniadaniowy
 • transport bagażu
 • mapę i opis trasy, dane GPS
 • ubezpieczenie KL/NW
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Dodatkowe opłaty:

 • Przejazdy pociągiem Magione - Perugia - łącznie 6 € za osobę i rower
 • Wynajem roweru: 380 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym: 860 zł
 • taksa klimatyczna (ok 10 €)
 • Dodatkowy nocleg w Orvieto 290 zł w pok. 2-osob.  400 zł w pok. 1-osob.

Zniżka:

 • Nocleg dodatkowej osoby na dostawce -440 zł

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieFormularz zgłoszeniowy