portal wczasów aktywnych

 

Tyrol - Jezioro Garda

 

Jezioro Garda jest nie tylko największe we Włoszech, ale urzeka wyjątkowo dramatyczną scenerią. Jego północna część wbija się  pomiędzy alpejskie szczyty, tworząc wysmakowaną mieszaninę śródziemnomorskiej roślinności i skalnych urwisk. Kibice sportowi z pewnością wiedzą, że na drogach wokół Gardy odbywa się wiele imprez kolarstwa szosowego.

Z kolei dla cyklistów rekreacyjnych, Garda jest świetną metą kilkudniowej podróży z tyrolskich przełęczy, dolinami rzek Eisack i Adygi. Jedzie się niemal wyłącznie po oddzielonych od ruchu samochodowego nowiutkich, asfaltowych ścieżkach, w rowerowych tunelach i po wiaduktach - istnych cudach rowerowo-drogowej inżynierii. Niemal ocieramy się i pionowe skały, mijamy po drodze gwarne średniowieczne miasta i niezliczone zamki.

To obok trasy Dolomity-Wenecja - druga opcja zjazdu z alpejskich wyżyn ku południowemu słońcu. Trasa łatwa, polecana zarówno osobom starszym jak i rodzinom z dziećmi.

Dzień 1: Przyjazd do Toblach
Toblach (wł. Dobiacco) to znana miejscowość wypoczynkowa w Tyrolu południowym. Łatwo tu dotrzeć pociągiem lub samochodem (z Cieszyna 820 km, autostradami przez Wiedeń - Klagenfurt). Pierwszy nocleg w którymś z okolicznych hoteli w dolinie Hochpustertal, przy którym można bezpłatnie zostawić samochód na czas wycieczki.

Dzień 2: Dolina Hochpustertal - Bruneck   30 km
Z początku szlak rowerowy wiedzie u wylotu doliny Pragser Tal, w pobliżu jeziora zaporowego Olanger, następnie doliną potoku Rienz do pierwszego z zabytkowych miast - Bruneck. Zachował się tu zamek, średniowieczna starówka z czterema bramami i Stadtgasse - przy której rozsiadły się zdobione kolorowymi freskami kamienice.

Dzień 3: Bruneck - Brixen   35 km
Wędrujemy dolną częścią Pustertal nieopodal białych ruin Mühlbacher Klause i wjeżdżamy w dolinę rzeki Eisack. Zwiedziwszy klasztor Neustift docieramy do - Brixen - z jeszcze bardziej imponującą starówką, niekończącymi się podcieniami i słynną katedrą.

Dzień 4: Brixen - Bolzano   43 km
Wciąż jedziemy doliną Eisack - ścieżka biegnie po kładkach zawieszonych tuż nad nurtem potoku, ścieżkami przebijającymi skały, wykorzystując częściowo nieczynne torowiska kolei. Największą atrakcją jest malownicze miasteczko i zamek Klausen uwiecznione w znanym sztychu Dürera. Meta w Bolzano/Bozen, stolicy prowincji, w ostatnich latach słynącej z eksponowania znalezionej w lodowcu mumii "Ötzi".

Dzień 5: Meran - Bolzano   40 km
Rano jedziemy pociągiem do Meranu (przejazd wraz z rowerem zawarty w cenie), za czasów austro-węgierskich jednego z najmodniejszych alpejskich uzdrowisk. Tam czeka nas rowerowy spacer po promenadach, zwiedzanie ogrodów zamku Trauttmansdorff a potem łagodny zjazd doliną Adygi z powrotem do Bolzano.

Dzień 6: Bolzano – Trydent   65 km
Jedziemy wprost na południe rozszerzającą się doliną Adygi, którą otaczają porośnięte winnicami zbocza. Dawnego szlaku handlowego co chwila strzeże jakiś zamek. Meta w Trydencie - starożytnym mieście biskupim o burzliwej historii, dziś niezwykle gwarnym i kolorowym. Są dwie opcje przejazdu - łatwy, po nadrzecznych wałach i krajobrazowy - torowiskiem kolei do regionu Überetsch (wł. Oltradige) następnie do Kaltern i Jeziora Kalterer See. 

Dzień 7: Trydent - Riva del Garda   50 km
Doliną Adygi jedziemy jeszcze do Rovereto, miasta tkaczy, którego nazwa bynajmniej nie pochodzi od roweru. Tu odbijamy na zachód, mamy do pokonania niewysoką przełęcz Passo S. Giovanni (387 m n. p. m.) ale ścieżka, również wiodąca torowiskiem dawnej kolejki, pozwala uporać się z nią dość łatwo. Wkrótce otwiera się przed nami wspaniały widok na Jezioro Garda otoczone skałami i elegancki kurort Riva.

Dzień 8: Zakończenie i powrót, wzgl. przedłużenie pobytu nad Jeziorem Garda. Do Toblach można powrócić środkami komunikacji publicznej (autobus z Riva do Rovereto, dalej pociągiem), lub podstawionym busem, który zabiera również rowery - tę opcję polecamy uczestnikom z własnymi rowerami.

 Zobacz galerię zdjęć....>

 Zobacz reportaż filmowy z odcinka Trydent - Rovereto...>


Terminy 2018:
Start w każdą niedzielę i środę od 29.04. - 30.09. 2018 (Wyjątek: od 04. do 06.05. i 03. do 18.08. włącznie - imprezy nie startują)
Przy 5 lub więcej zgłoszonych osobach możliwe są terminy specjalne.

Cena pakietu (w zależności od sezonu)

30.04. - 07.07. i 24.-30.09. 2018
3040,- zł/os w pok. 2-osobowym
3700,- zł/os w pok. 1-osobowym

* specjalna cena przed-i posezonowa na termin 29.04. i 30.09. 2018
2600,- zł/os w pok. 2-osobowym
3690,- zł/os w pok. 1-osobowym

08.07. - 23.09.  2018
3260,- zł/os
w pok. 2-osobowym   
3900,- zł/os w pok. 1-osobowym

Usługi zawarte w cenie pakietu:

 • 7 noclegów w starannie wybranych hotelach 3- i 4-gwiazdkowych
 • 7 x śniadanie
 • Transport bagaży pomiędzy hotelami.
 • Przejazd pociągiem z Bolzano do Meranu (z rowerem)
 • Materiały informacyjne i mapy
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny


Zniżki:

 • dziecko 0-4 lat: 100%
 • dziecko 4-11 lat: 50%
 • dziecko 11-14 lat: 25%
 • osoba dorosła na dostawce: 15%


Dodatkowe Usługi:  

 • Wynajem roweru 330 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym 730 zł
 • Wyżywienie HP (7 x obiadokolacja) 640 zł
 • Przejazd z Riva del Garda z powrotem do Toblach wynajętym busem 260 zł za osobę + rower
 • Powrót alternatywnie - autobusem i pociągiem 22 EUR płatne na miejscu.  
 • Taksa klimatyczna - w niektórych miejscowościach płatna na miejscu
 • Dodatkowe noclegi w Brixen, hotel***, 295 zł/os w pok. 2-os, 360 zł/os w pok. 2-os
 • Dodatkowe noclegi w Riva del Garda

  • hotel*** 290 zł/os w pok. 2-os. 345 zł/os w pok. 1-os.
  • hotel**** 510 zł/os w pok. 2-os. 565 zł/os w pok. 1-os.

 
formularz zgłoszeniowy...>


 

Dalej na południe?

Wokół Jeziora Garda nie ma ścieżek rowerowych, drogi są pełne aut i nadają się raczej do kolarstwa szosowego. Jest jednak inny wariant oferowany turystom: Rejs statkiem na południowy brzeg, następnie kontynuacja po Nizinie Padańskiej nad Adriatyckie laguny. Jedną z ofert znajdziesz na stronie: Bolzano - Garda - Wenecja