portal wczasów aktywnych

 

Tyrol - Jezioro Garda

 

Jezioro Garda jest nie tylko największe we Włoszech, ale urzeka wyjątkowo dramatyczną scenerią. Jego północna część wbija się  pomiędzy alpejskie szczyty, tworząc wysmakowaną mieszaninę śródziemnomorskiej roślinności i skalnych urwisk. Kibice sportowi z pewnością wiedzą, że na drogach wokół Gardy odbywa się wiele imprez kolarstwa szosowego.

Z kolei dla cyklistów rekreacyjnych, Garda jest świetną metą kilkudniowej podróży z tyrolskich przełęczy, dolinami rzek Eisack i Adygi. Jedzie się niemal wyłącznie po oddzielonych od ruchu samochodowego nowiutkich, asfaltowych ścieżkach, w rowerowych tunelach i po wiaduktach - istnych cudach rowerowo-drogowej inżynierii. Niemal ocieramy się i pionowe skały, mijamy po drodze gwarne średniowieczne miasta i niezliczone zamki.

To obok trasy Dolomity-Wenecja - druga opcja zjazdu z alpejskich wyżyn ku południowemu słońcu. Trasa łatwa, polecana zarówno osobom starszym jak i rodzinom z dziećmi.

Dzień 1: Przyjazd do Brixen
Brixen (wł. Bressanone) leży na głównym transalpejskim szlaku, tuż za przełęczą Brenner. Łatwo tu dotrzeć pociągiem lub samochodem (z Cieszyna 880 km, autostradami przez Wiedeń - Salzburg). Jest tu przepiękna starówka z niekończącymi się podcieniami i słynną katedrą.

Dzień 2: Dolina Hochpustertal - Bruneck   30 km
Rano organizujemy transfer do Toblach (wł. Dobiacco) - znanej miejscowości wypoczynkowej w Tyrolu południowym. Z początku szlak rowerowy wiedzie u wylotu doliny Pragser Tal, w pobliżu jeziora zaporowego Olanger, następnie doliną potoku Rienz do pierwszego z zabytkowych miast - Bruneck. Zachował się tu zamek, średniowieczna starówka z czterema bramami i Stadtgasse - przy której rozsiadły się zdobione kolorowymi freskami kamienice.

Dzień 3: Bruneck - Brixen   35 km
Wędrujemy dolną częścią Pustertal nieopodal białych ruin Mühlbacher Klause i wjeżdżamy w dolinę rzeki Eisack. Zwiedziwszy klasztor Neustift docieramy do znów do poznanego wcześniej Brixen.

Dzień 4: Brixen - Bolzano   43 km
Wciąż jedziemy doliną Eisack - ścieżka biegnie po kładkach zawieszonych tuż nad nurtem potoku, ścieżkami przebijającymi skały, wykorzystując częściowo nieczynne torowiska kolei. Największą atrakcją jest malownicze miasteczko i zamek Klausen uwiecznione w znanym sztychu Dürera. Meta w Bolzano/Bozen, stolicy prowincji, w ostatnich latach słynącej z eksponowania znalezionej w lodowcu mumii "Ötzi".

Dzień 5: Meran - Bolzano   40 km
Rano jedziemy pociągiem do Meranu (przejazd wraz z rowerem zawarty w cenie), za czasów austro-węgierskich jednego z najmodniejszych alpejskich uzdrowisk. Tam czeka nas rowerowy spacer po promenadach, zwiedzanie ogrodów zamku Trauttmansdorff a potem łagodny zjazd doliną Adygi z powrotem do Bolzano.

Dzień 6: Bolzano – Trydent   65 km
Jedziemy wprost na południe rozszerzającą się doliną Adygi, którą otaczają porośnięte winnicami zbocza. Dawnego szlaku handlowego co chwila strzeże jakiś zamek. Meta w Trydencie - starożytnym mieście biskupim o burzliwej historii, dziś niezwykle gwarnym i kolorowym. Są dwie opcje przejazdu - łatwy, po nadrzecznych wałach i krajobrazowy - torowiskiem kolei do regionu Überetsch (wł. Oltradige) następnie do Kaltern i Jeziora Kalterer See. 

Dzień 7: Trydent - Riva del Garda   50 km
Doliną Adygi jedziemy jeszcze do Rovereto, miasta tkaczy, którego nazwa bynajmniej nie pochodzi od roweru. Tu odbijamy na zachód, mamy do pokonania niewysoką przełęcz Passo S. Giovanni (387 m n. p. m.) ale ścieżka, również wiodąca torowiskiem dawnej kolejki, pozwala uporać się z nią dość łatwo. Wkrótce otwiera się przed nami wspaniały widok na Jezioro Garda otoczone skałami i elegancki kurort Riva.

Dzień 8: Zakończenie i powrót, wzgl. przedłużenie pobytu nad Jeziorem Garda. Do Toblach można powrócić środkami komunikacji publicznej (autobus z Riva do Rovereto, dalej pociągiem), lub podstawionym busem, który zabiera również rowery - tę opcję polecamy uczestnikom z własnymi rowerami.

 Zobacz galerię zdjęć....>

 Zobacz reportaż filmowy z odcinka Trydent - Rovereto...>


Terminy 2019:
Start w każdą niedzielę i środę od 28.04 - 29.09. 2018 (Wyjątek: 05.08 do 17.08.2019 włącznie - imprezy nie startują)
Przy 5 lub więcej zgłoszonych osobach możliwe są terminy specjalne.

Cena pakietu (w zależności od sezonu)

29.04. - 05.07. i 23.-29.09. 2019
2940,- zł/os w pok. 2-osobowym
3590,- zł/os w pok. 1-osobowym

* specjalna cena przed-i posezonowa na termin 28.04 i 29.09. 2019
2500,- zł/os w pok. 2-osobowym
3150,- zł/os w pok. 1-osobowym

06.07 - 22.09.  2019
3240,- zł/os
w pok. 2-osobowym   
3890,- zł/os w pok. 1-osobowym

Usługi zawarte w cenie pakietu:

 • 7 noclegów w starannie wybranych hotelach 3- i 4-gwiazdkowych
 • 7 x śniadanie
 • Transport bagaży pomiędzy hotelami.
 • Przejazd pociągiem z Bolzano do Meranu (z rowerem)
 • Materiały informacyjne i mapy
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny


Zniżki:

 • dziecko 0-4 lat: 100%
 • dziecko 4-11 lat: 50%
 • dziecko 11-14 lat: 25%
 • osoba dorosła na dostawce: 15%


Dodatkowe Usługi:  

 • Wynajem roweru 330 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym 730 zł
 • Przejazd z Riva del Garda z powrotem do Toblach wynajętym busem 260 zł za osobę + rower
 • Powrót alternatywnie - autobusem i pociągiem 22 EUR płatne na miejscu.  
 • Taksa klimatyczna - w niektórych miejscowościach płatna na miejscu
 • Dodatkowe noclegi w Brixen, hotel****, 305 zł/os w pok. 2-os, 370 zł/os w pok. 2-os
 • Dodatkowe noclegi w Riva del Garda

  • hotel*** 325 zł/os w pok. 2-os. 380 zł/os w pok. 1-os.
  • hotel**** 435 zł/os w pok. 2-os. 490 zł/os w pok. 1-os.

 
formularz zgłoszeniowy...>


 

Dalej na południe?

Wokół Jeziora Garda nie ma ścieżek rowerowych, drogi są pełne aut i nadają się raczej do kolarstwa szosowego. Jest jednak inny wariant oferowany turystom: Rejs statkiem na południowy brzeg, następnie kontynuacja po Nizinie Padańskiej nad Adriatyckie laguny. Jedną z ofert znajdziesz na stronie: Bolzano - Garda - Wenecja