portal wczasów aktywnych

 

Taury - Masyw Dachsteinu

 

W samym sercu Austrii, a dokładniej - w północnej Styrii - leży pokryty lodowcami masyw górski, sięgający 3000 m. U jego podnóża ciągnie się malownicza dolina rzeki Enns. Wzdłuż jej obu zboczy, na wysokości 800-1200 m prowadzi przepiękna trasa wędrówkowa, znana jako "Panoramaweg". Jest to łatwy szlak, dostępny dla wszystkich wędrowców. Pozwalając bez większego wysiłku zapoznać się z cudami alpejskiej przyrody.

Po drodze napotkamy skały wapienne i granitowe, lodowce i górskie jeziora, hale i lasy reglowe, potoki i wodospady, wysoko położone gościńce i schroniska. Strzeliste szczyty na horyzoncie urozmaicają dramatyczną scenerię. To jeden z najpopularniejszych alpejskich regionów wędrówkowych, opiewany przez poetów i filozofów.  Można się tu udać na dłuższą, tygodniową wędrówkę, albo przyjechać na przedłużony weekend.

Niestety mamy smutne wiadomości. Austriacki organizator tych popularnych imprez poinformował nas, że na skutek zamknięcia 2 pensjonatów na trasie i braku alternatywy - nie może oferować usług w sezonie 2019. Na razie pozostawiamy poniżej starą ofertę z 2018, staramy się znaleźć coś w zamian.

Program 8-dniowy (7 noclegów)

Dzień 1: Przyjazd do Mandling
Na start wędrówki można przyjechać pociągiem lub samochodem. Zakwaterowanie w Mandling, niewielkim kurorcie, skąd po raz pierwszy podziwiamy imponujący masyw Dachsteinu.

Dzień 2: Mandling - Ramsau    3,5 godz.
Prierwszego dnia czeka nas dość łatwy, choć już obfitujący w piękne widoki spacer lewym brzegiem rzeki Enns. Wędrujemy po łagodnych zboczach, przez soczyście zielone łąki i cieniste lasy do Ramsau. Kurort ten leży na nasłonecznionym tarasie, u stóp Dachsteinu.
Stąd można dojechać autobusem, a następnie kolejką linową do położonej na wysokości 2700m przeszklonej platformy widokowej Dachstein Sky Walk i pałacu lodowego, wyrzeźbionego we wnętrzu lodowca. 

Dzień 3: Ramsau - Pruggern    4,5 godz.
Kolejny łatwy etap z pięknymi widokami. Przez leśne wąwozy docieramy do schroniska Sattelberghütte, serwującego lekkie posiłki zwane tutaj "Jause". Kolejna część szlaku, zwana Wurzelsteig, prowadzi do przepięknej wioski Birnberg, gdzie od lat gospodynie konkurują ze sobą o najbardziej ukwieconą zagrodę. Docieramy na nocleg do gospody w Pruggern. Od wielu stuleci region ten słynie z tradycji wyrobu "Loden" - grubej, nieprzemakalnej tkaniny wełnianej, z której szyje się charakerystyczne alpejskie portki i płaszcze.

Dzień 4: Pruggern - Öblarn   5 godz.
Dziś nas czeka trochę intensywniejszy marsz. Etap składa się z trzech odmiennych części. Najpierw ponad trzystumetrowe podejście do wyłomu skalnego Assacher Scharte skąd widać niemal wszystkie miejscowości górnego biegu rzeki Enns. Następnie zejście przez szeroką, otwartą dolinę do kolorowej wioski Gröbming. Ponownie wspinamy się na otwarty płaskowyż Mitterberg, gdzie z łagodnej ścieżki "Panoramaweg" mamy widok na obie strony. W uroczym Öblarn szczęśliwy wędrowiec znajdzie wszystko co mu dla duszy i ciała potrzebne.

Dzień 5: Tag: Öblarn - Michaelerberg   5 godz.
Przechodzimy na drugą stronę doliny Enns i rozpoczynamy wędrówkę w kierunku powrotnym. Znów lekki etap, prowadzący przez lasy i pastwiska, górę Gatschberg, park natury Sölktäler. Niedaleko Michaelerberg warto zobaczyć stary kamieniołom marmuru.

Dzień 6: Michaelerberg - Gumpenberg   5 godz.
Dziś pokonujemy kilka dolin w Taurach. Na szlaku kilka ostrzejszych podejść i łagodniejszych zejść o umiarkowanej trudności. N ahoryzoncie wciąż widok pokrytego lodowcami Dachsteinu.

Dzień 7: Gumpenberg - Untertal   5 godz.
Romantyczna wędrówka cienistymi szlakami, wzdłuż szumiących potoków, wiedzie nas do śródleśnego jeziora. Zaraz potem odpoczynek na tarasie schroniska, z którego rozpościera się widok na wapienne szczyty Alp Salzburskich. Warto posmakować lokalnego ciemnego sera Steirerkas. Kolejne atrakcje to dzika dolina i hala Gföhl  oraz najwyższy w Styrii wodospad Wilde Wasser (140m). Z góry Fastenberg - jeszcze jeden, obowiązkowy widok na masyw Dachsteinu. 

Dzień 8: Untertal - Mandling   5 godz.
Ostatni etap jest bardzo łatwy, schodzimy łagodnie w dół, wygodnymi ścieżkami wzdłuż potoku Preuneggbach. Na końcu jeszcze jedna niewielka przełęcz Mandlingpass  i znów jesteśmy w punkcie, skąd przed tygodniem rozpoczęliśmy wędrówkę. Można od razu udać się w podróż powrotną, albo skorzystać z dodatkowego noclegu.

Zważywszy, że kwaterujemy po części w pensjonatach i schroniskach które przygotowują ciepłe posiłki tylko dla wcześniej zgłoszonych gości, wycieczka oferowana jest wyłącznie z wyżywieniem HP (śniadanie i obiadokolacja). Mimo to, w porównaniu z innymi pakietami w Austrii jest to stosunkowo korzystna cenowo oferta.

Zobacz galerię zdjęć...>

Terminy 2018: Wycieczkę można rozpocząć w dowolny dzień z wyjątkiem niedzieli, od końca maja (start sezonu zależy od pogody i topnienia śniegu) do połowy października. 


Cena pakietu:


2540,- zł/os
w pok. 2-osobowym   
3120,- zł/os w pok. 1-osobowym

Usługi zawarte w cenie pakietu:

 • 6 noclegów ze śniadaniem w stylowych pensjonatach - Gasthofach (standard 3-gwiazdkowy)
 • 1 nocleg w schronisku górskim Michaelberghaus (pokoje 1-2 os, wspólne łazienki)
 • 7 x śniadanie i obiadokolacja 
 • Codzienny transport bagażu między pensjonatami
 • Mapa i szczegółowy opis trasy
 • Ubezpieczenie KL/NW
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 

Dodatkowe usługi

 • Dodatkowy nocleg z wyżywieniem w Mandling 255 zł/os w pok 2-osobowym, 330 zł w pok. 1-osobowym
 • Opłata za przebywanie psa w pokoju - w Hotelu Landauerhof 8 EUR, w pozostałych 5 EUR - płatne na miejscu
 • Parkowanie samochodu w Mandling na czas wycieczki - 10 EUR - płatne na miejscu

 

Zniżki

 • Dzieci urodzone w 2012r. i młodsze - 100%, z roczników 2006-2011 50%


Program 5-dniowy:

W skróconej wersji  wędrujemy z Mandling jedynie północną stroną doliny. Etapy wędrówki identyczne jak w programie tygodniowym, czyli:

Dzień 1: Przyjazd do Mandling

Dzień 2: Mandling - Ramsau

Dzień 3: Ramsau - Pruggern

Dzień 4: Pruggern - Öblarn

Dzień 5: Powrót
Wracamy do domu. Jeśli przyjechaliśmy samochodem, z Öblarn wracamy do Mandling pociągiem lub atobusem (bilet ok. 10 EUR)

Cena pakietu:

1420,- zł/os
w pok. 2-osobowym   
1750,- zł/os w pok. 1-osobowym

Usługi zawarte w cenie pakietu:

 • 4 noclegi ze śniadaniem w stylowych pensjonatach - Gasthofach (standard 3-gwiazdkowy)
 • 4 x śniadanie i obiadokolacja 
 • Codzienny transport bagażu między pensjonatami
 • Mapa i szczegółowy opis trasy 
 • Opłata za przebywanie psa w pokoju - 5 EUR / noc - płatne na miejscu
 • Parkowanie samochodu w Mandling na czas wycieczki - 10 EUR - płatne na miejscu
 • Ubezpieczenie KL/NW
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Formularz zgłoszeniowy...>