portal wczasów aktywnych

 

Rowerem przez Białoruś

 

Nasz wschodni sąsiad, z którym dzielimy szmat wspólnej historii, rzadko jest dziś celem turystycznych odwiedzin. Jeśli ktoś tam pojedzie pierwszy raz, a znał Białoruś jedynie z telewizyjnych wiadomości, może mocno się zdziwić, tym co zastanie. Wszechobecna czystość i porządek, odnowione miasta i pomniki kultury, nowoczesne hotele.

Do tego oczywiście wspaniała przyroda: Jeziora, lasy, i moczary, wśród nich kolorowe, drewniane wioski. Czyste rzeki i jeziora zapraszają do kąpieli. Rowerem jeździ się komfortowo - kraj jest płaski, drogi mają dobrą nawierzchnię, zdarzają się nawet ścieżki rowerowe i pasy dla rowerów. 

Od lat organizujemy tam autokarowo-rowerowe objazdy, oto program:

Dzień 1: (piątek) Warszawa  - Sokółka
Spotykamy się w Warszawie wczesnym popołudniem i przejeżdżamy na nocleg tranzytowy  w okolice Białegostoku bądź Sokółki

Dzień 2: Dolina Niemna  80 km busem, 40 km rowerem
Przekraczamy granicę w Bobrownikach i wyładowujemy rowery w okolicy wsi Indura. Jedziemy wzdłuż rzeki Świsłocz, następnie kilka kilometrów nad samym Niemnem. Nocleg w Grodnie.

Dzień 3: Kanał Augustowski  40 km rowerem, 150 km busem
Etap rozpoczynamy w miasteczku Sopoćkinie, w którym po dziś dzień mieszkają niemal wyłącznie Polacy. Przez lasy jedziemy do śluzy Dąbrówka, głównej turystycznej atrakcji na białoruskiej części Kanału Augustowskiego. Został on niedawno w całości odbudowany i zrekonstruowany. Nad cichą zatoczką urządzamy piknik, po czym pedałujemy do wsi Niemnowo ze słynną niegdyś trój- a dziś czterokomorową śluzą. Wieczorem przejazd na nocleg do Lidy.

Dzień 4: Dolina Wilii   120 km busem, 50 km rowerem
Wsiadamy na rowery w okolicy miasta Smorgonie. Pierwszą ciekawostką jest wieś Ruczyca z ładną cerkiewką i resztkami rezydencji Ogińskich. Po wiszącej drewnianej kładce przejeżdżamy na drugi brzeg Naroczanki  i urządzamy piknik w wiosce Szwedy nad rzeką Wilią. Dalsza część wiedzie wzdłuż rzeki przez lasy, zatrzymujemy się nad malowniczym, wysokim brzegiem. Meta w miasteczku Wilejka, gdzie kwaterujemy na 2 noclegi.

Dzień 5: Jeziora Świr i Narocz  55 km rowerem
Przybywamy do wioski Świr leżącej nad długim, rozległym jeziorem o tej samej nazwie. Pedałujemy najpierw przez drewniane wioski leżące u jego brzegów, następnie przez kompleksy leśne. Meta nad Naroczą - dziś największym jeziorem na Białorusi, a przed II Wojną największym w Rzeczpospolitej. Jedziemy spacerowymi traktami wzdłuż Naroczy do wioski Nanosy, gdzie w tafle jeziora wrzyna się długi półwysep z malowniczymi sosnami.

Dzień 6: Berezyna  100 km busem, 50 km rowerem
Jedziemy dalej na wschód, za Dokszycami mijamy przedwojenną granicę Polski. Wsiadamy na rower we wsi Mściż w obwodzie Mińskim, dojeżdżamy do rzeki Berezyny w miejscu, gdzie w 1812 r. przekraczał ją Napoleon idący ze swą armią na Moskwę. Za mostem przemierzamy dzikie ostępy najsłynniejszego na Białorusi Berezyńskiego Rezerwatu Przyrody.

Dzień 7: Mińsk 120 km busem, 45 km rowerem
Stolicę Białorusi, metropolię w której sowiecki monumentalizm miesza się z nowoczesnością,  można całkiem wygodnie zwiedzać na rowerze. Centralnie, wzdłuż pasa zieleni, nad sztucznymi jeziorami w które spiętrzono rzekę Świsłocz, biegnie ponad 20-kilometrowa ścieżka rowerowa. Mijamy rozległe parki z fontannami, place i reprezentacyjne budowle. Wieczorem stołeczne knajpki tętnią życiem.

Dzień 8: Mir - Nieśwież  80 km busem, 60 km rowerem
Warowne zamczysko w Mirze i Pałac Radziwiłłów w Nieświeży - dwa wspaniałe, pieczołowicie odrestaurowane pomniki przeszłości wyznaczają start i metę ostatniego etapu.

Dzień 9: (sobota)
Powrót
do Warszawy. Po drodze postój w Brześciu nad Bugiem. Jeśli czas pozwoli możemy jeszcze raz wsiąść na rowery i przejechać ok 10 km brzegiem Muchawca do słynnej Twierdzy Brzeskiej.

Terminy 2021:

BY-1    02.07 - 10.07
BY-2    30.07 - 07.08


Tę wycieczkę sprzedajemy wyłącznie z wyżywieniem - codziennie śniadanie i obiadokolacja, w niektórych dniach lunch.

Cena:
2950 zł/os.
w pokoju 2-osobowym
3450 zł/os. w pokoju 1-osobowym

Usługi zawarte w cenie

 • Wszystkie przejazdy od/do Warszawy, oraz transfery autobusowe na Białorusi  - według opisu programu. 
 • 8 noclegów w hotelach i pensjonatach na trasie, wybieramy najlepsze hotele, w większości 3-gwiazdkowe.
 • wyżywienie: 8x śniadanie, 8x obiadokolacja, 7x lunch (czasem w formie pikniku)
 • Usługi opiekuna grupy
 • Transport bagaży pomiędzy hotelami

Cena nie zawiera kosztu białoruskiej wizy

Dodatkowe usługi:

 • Wypożyczenie roweru na czas wycieczki: 200 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym 400 zł
 • Nocleg (ze śniadaniem) w Warszawie przed lub po imprezie (Hotel trzygwiazdkowy):

  • Pokój 2-osobowy: 350 zł
  • Pokój 1 osobowy: 290 zł

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieFormularz zgłoszeniowy

Reportaże filmowe z wycieczki w lipcu 2012: