portal wczasów aktywnych


Alpejski szlak Wysokich Taurów 

 

Szlak zwany "Tauern-Radweg" jest trasą niezwykłą - pozwala przejechać najpiękniejsze zakątki Salzburskich Alp bez większego wysiłku. Choć dokoła piętrzą się skaliste szczyty, Hochkönig, Watzmann i Grossglockner  - jedziemy wzdłuż rzek i potoków, a jeden dłuższy  podjazd pokonujemy pociągiem.

Szczególny układ dolin pozwala zacząć i skończyć trasę w Salzburgu, zamykając pętlę, z odskokiem do słynnych cudów natury - wodospadów Krimmlerów. Największa na świecie lodowa jaskinia, zabytki Salzburga i pomniejszych miasteczek dopełniają wrażeń.

Także ta wycieczka może być wstępem do kontynuowania urlopu na trasie naddunajskiej, bądź rowerowo jak też pieszo wokół salzburskich jezior.

Dzień  1: Salzburg
Przyjazd do Salzburga - obok Wiednia najpopularniejszego austriackiego miasta, nad którym góruje potężna forteca Hohensalzburg. Staromiejskie zaułki, pełne kafejek i winiarni, zapraszają do spacerów przejażdżek. Na każdym kroku znajdujemy ślady historii. To tu urodził się Mozart, co roku odbywają się słynne festiwale muzyczne, także poza nimi oferta kulturalna jest olbrzymia.

Dzień 2: Salzburg - Lofer   ok 55 km
Przez Salzburg przepływają dwie rzeki- Salzach i Saalach. To druga wyznaczy kierunek naszej podróży przez najbliższe dwa dni. Pedałując jej doliną przecinamy fragment terytorium Bawarii w którym leży kurort Bad Reichenhall. Przez cieniste lasy, malownicze zwężenia doliny i mieścinę Unken docieramy do celu etapu - Lofler. Miasto położone jest u stóp skalistych masywów Loferer i Reither.

Dzień 3: Lofer - Kaprun   ok. 50 km
Opuszczamy labirynt uliczek starego miasta Lofler i jedziemy w kierunku Lamprechtshöhle - najgłębszej austriackiej jaskini z której wypływa wywierzysko. Niewielki, ale ciekawy objazd prowadzi do Maria Alm, Z Saalfelden, gdzie wznosi się zamek Ritzen, jedziemy wśród soczysto zielonych hal do Zell am See, przepięknego miasteczka nad brzegami jeziora Zeller. Z położonej nad nim górki Schmittenhöhe (wygodny wjazd kolejką) widać szeroką panoramę Alp, przy dobrej pogodzie można naliczyć 250 dwu- i trzytysięczników. Jeszcze tylko kilka kilometrów i dojeżdżamy do Kaprun, dawnej wioski alpejskich przewodników.

Dzień 4: Kaprun - Krimml - Kaprun   ok. 60 km
Przejazd pociągiem (wliczony w cenę) do Krimml, gdzie obowiązkowym punktem wycieczki jest zobaczenie słynnych spadających z 400-metrowej wysokości wodospadów. Stamtąd zjeżdżamy do Kaprun doliną rzeki Salzach, która będzie nas już prowadzić do samego Salzburga. Trasa prowadzi nieopodal parku narodowego Wysokie Taury, przez kolorowe wsie i miasteczka.

Dzień 5: Kaprun - okolice St. Johann   ok. 50 km
Po kilku kilometrach od startu dojeżdżamy do Bruck. To tutaj zaczyna się "Grossglockner Hochalpenstrasse" - długa i stroma szosa na najwyższy szczyt Austrii. Można się skusić na nieco mniej męczące wyzwanie - objazd jeziora Zeller. Po drodze urwista cieśniawa Kitzlochklamm. Po 4-kilometrowym podjeździe możemy podziwiać wspaniałą panoramę, a następnie zjechać do St Johann. Z oddali witają nas charakterystyczne wieże katedry. Można też zwiedzić dziki,  romantyczny wąwóz Liechtensteinklamm.

Dzień 6: Okolice St. Johann - Golling   ok 40 km
Etap niedługi, ale obfitujący w atrakcje - jest gdzie się zatrzymać i co zwiedzać. Rzeka Salzach będzie nas odtąd prowadzić z powrotem aż do Salzburga. Jadąc wałem podziwiamy widok na góry Tennengebirge.  Mijamy Bischofshofen - miasto które chyba zna każdy, to tu się odbywają finały turnieju czterech skoczni. Nieopodal, nad doliną rzeki wznosi się 900-letnie zamczysko Hohenwerfen. W Werfen możemy udać się na 4-godzinny spacer po największej  na świecie jaskini lodowej.
Ścieżka coraz to bardziej zbliża się do rzeki, szemrzącej na licznych bystrzach. Za chwilę podjeżdżamy do potężnego kanionu "Salzachöfen". Tu czeka nas jeszcze niewielki podjazd na przełęcz  Lueg-Höhe, a potem już tylko z górki do miasteczka Golling z pięknym rynkiem i 14-wiecznym zamkiem.

Dzień 7: Golling - Salzburg   ca. 35 km
Do Salzburga już niedaleko, warto więc nadrobić trochę drogi i przejechać dodatkowo 8-kilometrową pętle w dolinie Bluntau. Szlak rowerowy wije się wśród kwitnących łąk, mija wodospad Gollinger i dociera do Hallein. Już wczasach celtyckich istniało tu bogate osiedle żupników solnych. Choć widzieliśmy pod drodze wiele romantycznych, starych miasteczek - tutejsze zaułki, łukowate bramy i barwne fasady są wyjątkowe. Potem  przez cieniste lasy łęgowe w dolinie Salzach wracamy do miasta Mozarta.

Dzień 8: Zakończenie i wyjazd

Terminy 2017: Można startować w każdą sobotę od 15.04 do 07.10. Na indywidualne zapytanie możemy przygotować kosztorys imprezy startującej w inny dzień niż sobota.

Ceny: można wybrać jedną z dwóch kategorii cenowych:

 • Kategoria B (standard) noclegi w małych gościńcach i pensjonatach, przyzwoite pokoje o standardzie 3-gwiazdkowym. Miejsca zakwaterowania mogą być nieco oddalone od centrum miejscowości.
 • Kategoria A (komfort) Komfortowe pokoje w hotelach 3-4-gwiazdkowych 


Kolor zielony
- sezon niski  15.04. - 28.04. i 23.09. - 07.10
Kol. pomarańczowy
- sezon średni  29.04. - 09.06. i 26.08. - 22.09.
Kolor czarny - sezon wysoki 10.06. - 25.08. 

cena za: podstawowy pakiet
za 1 os. w pokoju 2-osobowym
dodatek
za pokój 1-os.
dodatek
za wyżywienie HP*)
Kategoria B2725 zł / 2575 zł / 2395 zł470 zł510 zł
Kategoria A2985 zł / 2820 zł / 2645 zł550 zł565 zł


Podstawowy pakiet zawiera następujące usługi:

 • 7 noclegów w pokojach z natryskiem/WC i śniadaniem w/g wybranej kategorii
 • Przewóz bagaży pomiędzy hotelami
 • Przejazd pociągiem Kaprun - Krimml
 • Na życzenie: ślad GPS
 • Mapa trasy i informator (po 1 szt. na pokój)
 • Ubezpieczenie KL/NW
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

*) w ramach dopłaty za wyżywienie HP otrzymujemy 7 x obiadokolację

Dodatkowe usługi:

 • Wynajem roweru 310 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym 640 zł
 • Parkowanie samochodu w Salzburgu - ok. 50-65 EUR / tydzień (płatne na miejscu)
 • Dodatkowy nocleg w Salzburgu w zależności od sezonu (ceny szacunkowe, bez gwarancji)

  • 250-290 zł w pokoju 2-os. 
  • 310- 360 zł w pokoju 1-os.

 
formularz zgłoszeniowy...>