portal wczasów aktywnych


Loara - zamki i kuchnia

 

Dolina Loary zwana jest ogrodem Francji i nie ma chyba nikogo kto by nie słyszał o słynnych ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamkach i pałacach doby oświecenia usytuowanych nad Loarą i jej dopływami. Zachwycają nie tylko architekturą, ale kolejcjami zgromadzonych dzieł sztuki, mnogością fasycynujących historii romansów, intryg i dramatycznych epizodów.

Wiele biur organizuje tam wycieczki... ale nie - objazd autokarem i zwiedzanie w pośpiechu, w tłumie spoconych turystów to nie dla nas. Po ogrodzie najlepiej poruszać się rowerem, elegancko i po królewsku! Zwłaszcza że obszary pomiędzy zamkami wypełniają lasy, ogrody i idylliczne wiejskie krajobrazy. Jak czytamy w jednej z licznych relacji: "Ukształtowanie terenu nie jest tam nazbyt wymagające, ale nie jest też zupełnie płasko. Sprawą zupełnie rewelacyjną okazały się tamtejsze drogi. Kompletnie puste, ciche, przyjemne, niczym parkowe alejki, prowadziły od jednego zamku do następnego. Bez jakiegokolwiek stresu turlaliśmy się, nie zobaczywszy czasem ani jednego samochodu przez wiele kilometrów".

Ta bardzo łatwa objazdowa wycieczka, wiedzie w widłach Loary i jej dopływu Cher, a jej ścieżki prowadzą m.in. przez dawne książęce tereny łowieckie. Nocujemy w starannie wybranych stylowych hotelach ze znakomitą kuchnią. Tak, ze względu na gastronomiczne atrakcje - tę wycieczkę proponujemy w wersji z wyżywieniem HP.

Dzień 1: Przyjazd do Mont-prés-Chambord
Mont-prés-Chambord małym, uroczym miasteczkiem w pobliżu jednego z największych zamków, otoczonego rozległym parkiem i lasami. Idealne jak start i meta  wycieczki. Niezmotoryzowani mogą przylecieć do Paryża, następnie pociągiem do Blois i taksówką do hotelu za ok. 20 EUR. 

Dzień 2: Wycieczka do Blois, Chamont i Beauregard 52 km
Zamek w Chamont był kiedyś miejscem intryg - to tu Katarzyna Medycejska konkurowała z Dianą de Poitiers o przychylność Henryka II. Zamek otacza piękne założenie parkowe. Zwiedzamy również Blois - piękne stare miasto nad Loarą, z zamkiem, katedrą i kamiennym mostem.

Dzień 3: Mont-près-Chambord - Noyers sur Cher 53 km
Główną atrakcją etapu jest miasteczko Pontlevoy, z unikalnym zespołem XVIII-wiecznych kamieniczek, klasztorem i gotyckim kościołem. Kwaterujemy na dwa noclegi w hotelu urządzonym w dawnym zameczku.

Dzień 4: Montrichard i Chenonceau 66 km
Miasteczko Montrichard wygląda jakby nie zmieniło się od średniowiecza - domy mają jeszcze częściowo drewnianą konstrukcję. Z wysokiego donżonu można podziwiać rozległy widok na całą okolicę. W końcu docieramy do bodajże najbardziej znanego zamku - Chenonceau, zbudowanego na moście przerzuconym nad rzeką Cher.

Dzień 5: Noyers sur CherLa-Ferté-Saint-Cyr 64 km
Powracając w kierunku Loary zwiedzamy jeszcze dwa ciekawe zamki:  piękny, położony w środku wioski, otoczony fosą Chémery i słynny z organizowanych do dziś polowań - Cheverny. W Bracieux można odwiedzić słynną czekoladziarnię.

Dzień 6: Sologne 48 km
Region Sologne przeżywał rozkwit w czasach rzymskich, a po upadku imperium stał się cichą, zapomnianą prowincją. Od XI wieku zaczęli gospodarować tu mnisi. Dziś dominują tu dzikie i wiejskie krajobrazy.

Dzień 7: La-Ferté-Saint-Cyr - Mont-près-Chambord 47 km
Jeszcze raz przejażdżka nad głównym nurtem Loary, rzeki która dla Francuzów jest tym, czym dla nas Wisła. Mijamy położone nad jej brzegami Saint-Laurent-Nouan i Muides-sur-Loire. Następnie rajd przez tereny leśne wokół Chambord - właśnie na koniec wycieczki zostawiamy sobie zwiedzanie tego okazałego zamczyska.

Dzień 8: Wyjazd po śniadaniu

Zobacz galerię zdjęć z trasy...>

Terminy 2019:
Można startować w każdą sobotę i niedzielę od 30.03 do 13.10
Dodatkowo w każdy wtorek i środę od 16.07. do 14.08. 

Cena pakietu:

2980,- zł/os w pokoju dwuosobowym
3790,- zł/os w pokoju jednoosobowym

Usługi zawarte w cenie pakietu:

 • 7 noclegów (hotele 3- gwiazdkowe)
 • 7 x bufet śniadaniowy
 • 7 x wykwintna obiadokolacja
 • Transport bagażu (1 szt maks. 15 kg na osobę)
 • Lokalna taksę turystyczną
 • Mapę i opis trasy
 • Ubezpieczenie KL/NW
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny


Dodatkowe opłaty:

 • Wynajem roweru: 290 zł
 • Wynajem roweru wzgl. przyczepki dla dziecka: 220 zł   fotelik: 90 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym: 580 zł
 • Wynajem fotelika dla dziecka: 90 zł
 • Ubezpieczenie roweru zwykłego: 80 zł elektrycznego: 130 zł

 

Zniżki:

 • Trzecia osoba w pokoju 3-osobowym - zniżka -10%
 • Zniżka dla dziecka na dostawce z 2 dorosłymi -  w wieku 0-2 lat -100%, 3-6 lat -50% 7-12 lat -25%


Formularz zgłoszeniowy...>