portal wczasów aktywnych


Trzy bałtyckie kraje

Zapraszamy na dalekie, północne kresy dawnej Rzeczpospolitej. Trasa 12-dniowej wycieczki wiedzie ze stolicy Estonii - Tallinna, przez Łotwę do Wilna. Oba miasta są skomunikowane z Warszawą bezpośrednim połączeniem LOT-u bądź liniami Air Baltic. Zmotoryzowani mogą dojechać do Wilna, tam zostawić samochód i udać się do Tallinna samolotem. Własny rower można zostawić po drodze w Białymstoku i stamtąd zostanie dowieziony do Tallina. 

Po drodze zobaczymy wszystkie najważniejsze atrakcje turystyczne trzech siostrzanych republik. Dzikie i urozmaicone wybrzeża Bałtyku - od skalistych klifów do potężnych wydm. Niezliczone, świetnie zachowane zabytki kultury odzwierciedlają burzliwą historie regionu - wpływy szwedzkie, krzyżacko-pruskie, polskie czy rosyjskie. Nie sposób przejechać tak długiej trasy na rowerze, dlatego oprócz etapów rowerowych zapewniamy  dodatkowe przejazdy busem.

Dzień 1: Indywidualny przyjazd do Tallinna. Zakwaterowanie w hotelu i wieczorny spacer po średniowiecznej starówce.

Dzień 2: Park Narodowy Lahemaa. 60 km busem, 52 km rowerem
Oglądamy Bałtyk w wyjątkowo odmiennym, egzotycznym wydaniu. Wybrzeże Zatoki Fińskiej porozcinane jest długimi półwyspami, których wnętrze pokrywa dziewiczy las i torfowiska. Morski brzeg usiany jest blokami skalnymi i ogromnymi polodowcowymi głazami. Nocleg w Palmse, nieopodal odrestaurowanego junkierskiego pałacu z imponującym założeniem parkowym. 

Dzień 3: Jezioro Czudzkie 150 km busem, 48 km rowerem
Dzisiejszy etap wiedzie brzegiem jednego z największych w Europie jezior (Peipus Järv), przez które biegnie estońsko-rosyjska granica. Jadąc z Mustvee do Koosa mijamy liczne rybackie wioski. Etap kończymy w Dorpacie (Tartu), starym mieście akademickim, gdzie zawiązała się niegdyś  najstarsza polska korporacja akademicka.

Dzień 4: Estońska Szwajcaria i Park Narodowy Gauja 
205 km busem, 45 km rowerem
Po śniadaniu mamy trochę czasu na zwiedzanie Dorpatu, po czym startujemy do najbardziej pagórkowatego etapu wycieczki. Okolice Otepaä słyną z malowniczego krajobrazu - polodowcowych wzgórz, ukrytych między nimi jezior i potoków tworzących wodospady. Po południu wjeżdżamy na teren Łotwy i zatrzymujemy się nad płynącą głębokim jarem rzeką Gauja. 

Dzień 5: Ryga   
Dzień odpoczynku i zwiedzania. W gwarnej łotewskiej stolicy spacerujemy po eleganckich alejach i w krętych zaułkach, podziwiając secesyjne kamienice.

Dzień 6: Łotewskie plaże  200 km busem, 35 km rowerem
Z Rygi  przedostajemy się nad wybrzeże i jedziemy ścieżką rowerową przez znany bałtycki kurort  - Jurmałę. Po drodze wiele okazji na postój i morską kąpiel. Na nocleg zatrzymujemy się w kurlandzkim porcie - Lipawie.

Dzień 7: Połąga i Kłajpeda  65 km busem, 45 km rowerem
Bus zawozi nas na Litwę.  W Świętej wsiadamy na rowery i  znów jedziemy ładnie urządzoną nadmorską ścieżką rowerowa. Po drodze Połąga - dziś najmodniejszy litewski kurort z eleganckim deptakiem, drewnianą zabudową uzdrowiskową i ogrodem botanicznym - dziełem paryskiego architekta.  W dawnym pałacu hrabiego Tyszkiewicza zgromadzono największą na świecie kolekcje bursztynów. Nocleg w Kłajpedzie, starym porcie przy ujściu Niemna. Szczególną atrakcją są tu fosy i wały odnowionego, 17-wiecznego bastionu.

Dzień 8: Mierzeja Kurońska  53 km rowerem
Przeprawiamy się statkiem przez Zalew Kuroński i jedziemy wzdłuż Mierzei Kurońskiej, długiego półwyspu, który pokryty jest ogromnymi polami ruchomych wydm. Największe z nich sięgają 60 m. wysokości i tworzą krajobraz przypominający Saharę.  W Juodkrante zwiedzamy park drewnianych rzeźb. Na nocleg przyjeżdżamy do Nidy - zacisznego kurortu pełnego starych drewnianych domków rybackich, azylu artystów.

Dzień 9: Kraj nadniemeński   20 km rowerem, 210 km busem
Znów wsiadamy na statek i przeprawiamy się przez Zalew Kuroński, który ma w tym miejscu aż 20 km szerokości. Przybijamy do położonej w delcie Niemna wioski Minia, zwanej "litewską Wenecją". Stąd, wzdłuż kanałów, łąk i szuwarów pedałujemy na półwysep Vente. Po południu przejazd busem na nocleg do Kowna.

Dzień 10: Troki i Wilno  34 km rowerem, 100 km busem
Ostatni rowerowy etap prowadzi przez Pojezierze Wileńskie. Obowiązkowym punktem programu jest zwiedzanie zamku w Trokach, zbudowanego przez Księcia Kiejstuta na jednej z licznych wysp Jeziora Galwe. Na ostatni nocleg zatrzymujemy się w eleganckim staromiejskim hotelu w Wilnie. Po południu zwiedzamy stare miasto z przewodnikiem.

Dzień 11: Koniec wycieczki - powrót lub indywidualne przedłużenie pobytu we Wilnie.


Terminy 2023:

BA-1    18.06 - 28.06
BA-2    02.07 - 12.07

BA-3    16.07 - 26.07
B
A-4    30.07 - 09.08
BA-5    13.08 - 23.08

Cena:

6150 zł/os. w pokoju 2-osobowym
7375 zł/os.
w pokoju 1-osobowym

Uwaga: Jeśli nie odpowiada ci któryś z powyższych terminów - możemy zaproponować imprezę o podobnym przebiegu, startującą w każdą środę od 24.05 do 30.08.

Usługi zawarte w cenie

 • 10 noclegów w hotelach i pensjonatach o standardzie trzygwiazdkowym, ze śniadaniem
 • Transport bagaży pomiędzy hotelami
 • Wóz techniczny towarzyszący turystom
 • Wszystkie przejazdy busem i rejsy statkiem w/g programu
 • Szczegółowe mapy i opis trasy, dane GPS
 • Ubezpieczenie KL/NW
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera: Dojazdu do Tallinna i powrotu z Wilna, dodatkowych posiłków, biletów wstępu.

Dodatkowe usługi:

 • Wypożyczenie roweru na czas wycieczki: 450 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym 890 zł
 • Dodatkowy nocleg (ze śniadaniem) w Tallinnie lub w Wilnie przed lub po imprezie (trzygwiazdkowy hotel w centrum miasta):

  • W pokoju 2-osobowym: 250 zł
  • W pokoju 1 osobowym: 440 zł (Tallinn) 390 zł (Wilno)

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieFormularz zgłoszeniowy


Inne programy w krajach bałtyckich

Nasze "trzy bałtyckie siostry" leżą blisko i staramy się przygotowywać coraz więcej alternatywnych programów.

Już opublikowana jest oferta Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieLitewskie Wybrzeże - 8 dni z/do Kłajpedy, wokół Zalewu Kurońskiego, z wypoczynkiem w pięknym kurorcie Nida, nieopodal ogromnych wydm. 

Możemy również zaproponować (szczegóły na życzenie): 

 • Wilno - Troki - Kowno - Kłajpeda 9 dni przez sam środek Litwy
 • Objazd wybrzeża Litwy i Obwodu kaliningradzkiego (12 dni)
 • Kłajpeda - Kurlandia - Ryga (8 dni)
 • Ryga - Tallinn (8 dni) ze zwiedzaniem wyspy Ozylia (Saaremaa)  
 • Dłuższa, 10-dniowa pętla przez Łotwę i Estonię, start i meta w Rydze
 • Ryga - St. Petersburg 11 dni