portal wczasów aktywnych


Przez Inflanty na Litwę

Zapraszamy na dalekie, północne kresy dawnej Rzeczpospolitej. Trasa 12-dniowej wycieczki wiedzie ze stolicy Estonii - Tallinna, przez Łotwę do Wilna. Oba miasta są skomunikowane z Warszawą bezpośrednim połączeniem LOT-u.  Zmotoryzowani mogą dojechać do Wilna, tam zostawić samochód i udać się do Tallinna tanimi liniami balticair.com

Po drodze zobaczymy wszystkie najważniejsze atrakcje turystyczne trzech siostrzanych republik. Dzikie i urozmaicone wybrzeża Bałtyku - od skalistych klifów do potężnych wydm. Niezliczone, świetnie zachowane zabytki kultury odzwierciedlają burzliwą historie regionu - wpływy szwedzkie, krzyżacko-pruskie, polskie czy rosyjskie. Nie sposób przejechać tak długiej trasy na rowerze, dlatego oprócz etapów rowerowych niezbędne są dodatkowe przejazdy busem.

Dzień 1: Indywidualny przyjazd do Tallinna. Zakwaterowanie w hotelu i wieczorny spacer po średniowiecznej starówce.

Dzień 2: Park Narodowy Lahemaa. 60 km busem, 52 km rowerem
Oglądamy Bałtyk w wyjątkowo odmiennym, egzotycznym wydaniu. Wybrzeże Zatoki Fińskiej porozcinane jest długimi półwyspami których wnętrze pokrywa dziewiczy las i torfowiska. Morski brzeg usiany jest blokami skalnymi i ogromnymi polodowcowymi głazami. Nocleg w Palmse, nieopodal odrestaurowanego junkierskiego pałacu z imponującym założeniem parkowym. 

Dzień 3: Jezioro Czudzkie 150 km busem, 48 km rowerem
Dzisiejszy etap wiedzie brzegiem jednego z największych w Europie jezior (Peipus Järv), przez które biegnie estońsko-rosyjska granica. Jadąc z Mustvee do Koosa mijamy liczne rybackie wioski. Etap kończymy w Dorpacie (Tartu), starym mieście akademickim, gdzie zawiązała się niegdyś  najstarsza polska korporacja akademicka.

Dzień 4: Estońska Szwajcaria i Park Narodowy Gauja 
205 km busem, 45 km rowerem
Po śniadaniu mamy trochę czasu na zwiedzanie Dorpatu, po czym startujemy do najbardziej pagórkowatego etapu wycieczki. Okolice Otepaä słyną z malowniczego krajobrazu - polodowcowych wzgórz, ukrytych między nimi jezior i potoków tworzących wodospady. Po południu wjeżdżamy na teren Łotwy i zatrzymujemy się nad płynącą głębokim jarem rzeką Gauja. 

Dzień 5: Ryga   
Dzień odpoczynku i zwiedzania. W gwarnej łotewskiej stolicy spacerujemy po eleganckich alejach i w krętych zaułkach, podziwiając secesyjne kamienice.

Dzień 6: Łotewskie plaże  200 km busem, 35 km rowerem
Z Rygi  przedostajemy się nad wybrzeże i jedziemy ścieżką rowerową przez znany bałtycki kurort  - Jurmałę. Po drodze wiele okazji na postój i morską kąpiel. Na nocleg zatrzymujemy się w kurlandzkim porcie - Lipawie.

Dzień 7: Połąga i Kłajpeda  65 km busem, 45 km rowerem
Bus zawozi nas na Litwę.  W Świętej wsiadamy na rowery i  znów jedziemy ładnie urządzoną nadmorską ścieżką rowerowa. Po drodze Połąga - dziś najmodniejszy litewski kurort z eleganckim deptakiem, drewnianą zabudową uzdrowiskową i ogrodem botanicznym - dziełem paryskiego architekta.  W dawnym pałacu hrabiego Tyszkiewicza zgromadzono największą na świecie kolekcje bursztynów. Nocleg w Kłajpedzie, starym porcie przy ujściu Niemna. Szczególną atrakcją są tu fosy i wały odnowionego, 17-wiecznego bastionu.

Dzień 8: Mierzeja Kurońska  69 km rowerem
Przeprawiamy się statkiem przez Zalew Kuroński i jedziemy wzdłuż Mierzei Kurońskiej, długiego półwyspu który pokryty jest ogromnymi polami ruchomych wydm. Największe z nich sięgają 60 m. wysokości i tworzą krajobraz przypominający Saharę.  W Juodkrante zwiedzamy park drewnianych rzeźb. Na nocleg przyjeżdżamy do Nidy - zacisznego kurortu pełnego starych drewnianych domków rybackich, azylu artystów.

Dzień 9: Okolice Nidy
Dzień odpoczynku na mierzei - można wjechać rowerem na najwyższą wydmę lub oddać się leniuchowaniu na plaży.

Dzień 10: Kraj nadniemeński 38 km rowerem, 205 km busem
Znów wsiadamy na statek i przeprawiamy się przez Zalew Kuroński, który ma w tym miejscu aż 20 km szerokości. Przybijamy do położonej w delcie Niemna wioski Minia, zwanej "litewską Wenecją". Stąd, wzdłuż kanałów, łąk i szuwarów pedałujemy na półwysep Vente. Po południu przejazd busem na nocleg do Kowna.

Dzień 11: Troki i Wilno  35 km rowerem, 100 km busem
Ostatni rowerowy etap prowadzi przez Pojezierze Wileńskie. Obowiązkowym punktem programu jest zwiedzanie zamku w Trokach, zbudowanego przez Księcia Kiejstuta na jednej z licznych wysp Jeziora Galwe. Na ostatni nocleg zatrzymujemy się w eleganckim staromiejskim hotelu w Wilnie. Po południu zwiedzamy stare miasto z przewodnikiem.

Dzień 12: Koniec wycieczki - powrót lub indywidualne przedłużenie pobytu we Wilnie.


Terminy 2019:

BA-1    16.06 - 27.06
BA-2    30.06 - 11.07
BA-3    14.07 - 25.07

BA-4    28.07 - 08.08
B
A-5    11.08 - 22.08.
BA-6    18.08 - 29.08.


Cena:

4400 zł/os.
w pokoju 2-osobowym
5400 zł/os.
w pokoju 1-osobowym

Usługi zawarte w cenie

 • 11 noclegów w hotelach i pensjonatach o standardzie trzygwiazdkowym, ze śniadaniem
 • Transport bagaży pomiędzy hotelami,
 • Wóz techniczny towarzyszący turystom
 • Wszystkie przejazdy busem i rejsy statkiem w/g programów
 • Szczegółowe mapy i opis trasy
 • Ubezpieczenie KL/NW
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera: Dojazdu do Tallinna i powrotu z Wilna, dodatkowych posiłków, biletów wstępu.


Dodatkowe usługi:

 • Wypożyczenie roweru na czas wycieczki: 350 zł
 • Wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym 620 zł
 • Dodatkowy nocleg (ze śniadaniem) w Tallinnie lub w Wilnie przed lub po imprezie (trzygwiazdkowy hotel w centrum miasta):

  • W pokoju 2-osobowym: 180 zł
  • W pokoju 1 osobowym: 330 zł(Tallinn) 240 zł (Wilno)

 

  formularz zgłoszeniowy...>