portal wczasów aktywnych


Berlin - Meklemburgia
Rajd Jubileuszowy na 30-lecie biura bird.pl
i 7 lat fanpejdżu Otwiera zewnętrzny odsyłacz w nowym oknieRzeki dla rowerów

Okrągłe 30 lat! Tyle właśnie minęło od założenia w pamiętnym 1990 r. naszej firmy turystycznej Bird Service. Chciałbym w 2021 r. uczcić ten jubileusz organizując - wzorem niegdyś popularnych rajdów majowych - specjalną 7-dniową imprezę w bliskiej, pięknej a mało znanej dolinie rzecznej.

Zaledwie rzut beretem od naszych granic leży ta fascynująca trasa. Start w przyjaznej rowerzystom metropolii, nowym centrum europejskiej kultury, gdzie blask odnowionych zabytków łączy się z zielenią wielkich parków i błękitem kanałów.  Potem wędrówka - w towarzystwie jachtów - doliną rzeki przez różnorodne wsie i miasteczka aż do centrum meklemburskiej krainy tysiąca jezior. Teren bez dużych wzniesień, wycieczka łatwa, dłuższe etapy można skrócić wsiadając z rowerem do pociągu.

Zapraszam zatem w dwóch terminach - majowym i sierpniowym - będę towarzyszył wam na starcie, oprowadzę po Belinie, opowiem o historii zburzenia muru w 1989 r. której byłem naocznym świadkiem. Oprócz standardowych usług w programie pojawią się dodatkowe niespodzianki, będzie wiele okazji do zabawy i integracji.

Maciej Zimowski - założyciel i załoga biura.

Dzień 1: Przyjazd do Erkner
Erkner to miasteczko położone przy wschodniej granicy Berlina pośród lasów, jezior i odnóg rzeki Szprewy. Jest tu stacja kolejki S-Bahn, dla zmotoryzowanych - parking.

Dzień 2: Zwiedzanie Berlina   ok 50 km
Posuwając się z nurtem Szprewy zwiedzamy historyczne centrum, w tym wyspę muzeów  z odbudowanym właśnie Zamkiem Cesarskim, budowle przy Unter den Linden, Bramę Brandenburską i Reichstag, ślady po murze, park Tiergarten, pałac Charlottenburg... Po licznych wrażeniach odpoczynek w rejonie dzielnicy Spandau, gdzie Szprewa łączy się z Hawelą.

Dzień 3: Berlin-Spandau  - Zehdenick   ok 60 km
Kolejne trzy etapy wiodą doliną Haweli, w kierunku źródeł rzeki. Pierwszy postój w Oranienburgu z wyjątkowo okazałym barokowym pałacem. Potem miasteczko Liebenwalde - stąd ścieżka rowerowa biegnie samym brzegiem kanału żeglownego do Zehdenick, gdzie nocujemy obok dużego portu i stoczni jachtowych.

Dzień 4: Zehdenick  - Fürstenberg   45 km
Okolica, którą jedziemy była w 19 wieku centrum produkcji cegieł spławianych Hawelą na berlińskie budowy. Jedna z takich starych cegielni na trasie została przekształcona w rozległy skansen przemysłowy.  Potem ścieżką przez bukowy las wjeżdżamy na Pojezierze Meklemburskie - wschodnioniemieckie Mazury, gdzie w taflach wody odbijają się kolorowe pałacyki, wille i szachulcowe domki. Fürstenberg to kolejne portowe miasto otoczone  jeziorami i kanałami.

Dzień 5: Fürstenberg - Neustrelitz   43 km
Trasa wije się między jeziorami i prowadzi najpierw do uroczego Wesenberg, następnie przez kilka kilometrów nad samym brzegiem jeziora Woblitzsee. Meta etapu w Neustrelitz, najwspanialszym z wszystkich zwiedzanych miasteczek. To dawna rezydencja książąt meklemburskich, pomnik barokowej architektury z gwiaździstym układem ulic i rozległym parkiem pałacowym.

Dzień 6: Neustrelitz - Waren   58 km
Dziś obcujemy z przyrodą w jej najdzikszej postaci jadąc ścieżką przez sam środek Parku Narodowego Müritz.  Otacza on  największe meklemburskie jezioro, zwane po polsku Morzyce, czyli małe morze. Na jego północnym brzegu leży elegancki kurort Waren - tutaj kończymy nasz rajd.

Dzień 7: Zakończenie i powrót, lub przedłużenie imprezy.
Z Waren do Berlina kursują bezpośrednie pociągi. Zmotoryzowanym zapewniamy transport z rowerem z powrotem na parking w Erkner. Kto chce zostać w Meklemburgii na dłużej - może się wybrać na trasę objazdową po dalszej części pojezierza, albo nad meklemburskie Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym okniewybrzeże Bałtyku  Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym okniewyspę Rugię a także (w terminie sierpniowym) Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieWielki rajd pomorski.

 

Terminy 2021:*

BM-1    01.05. - 07.05.
BM-2    12.08. - 18.08.

Majówka - miejmy nadzieję w 2021 będzie już przebiegać normalnie - to oczywiście kontynuacja naszych integracyjnych "rajdów majowych" sprzed kilku lat. To także najlepszy czas do obserwacji przyrody, ptaków - będzie do tego sporo okazji zwłaszcza pod koniec trasy.

Z kolei w terminie sierpniowym będzie można w pełni korzystać z plażowo-kąpielowych atrakcji jeziornej krainy, być może też część trasy np. przepłynąć kajakiem. Zwiedzanie Berlina przypadnie dokładnie w 60 rocznicę budowy muru (13.08.1961) kto wie, może trafimy na jakąś historyczną rekonstrukcję. Wycieczkę tę można idealnie połączyć z naszym Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieWielkim rajdem pomorskim - turnus WRP-10 zaczynającym się dokładnie w środę 18.08. Wystarczy przejechać tego dnia z Berlina do Szczecina.    

*Chcesz pojechać na tę trasę w innym terminie? Napisz do nas.

Cena:
1890 zł/os.
w pokoju 2-osobowym
2530 zł/os.
w pokoju 1-osobowym

Usługi zawarte w cenie:

 • 6 noclegów w hotelach, standard 3-gwiazdkowy
 • 6 x śniadanie
 • Wykład historyczny i oprowadzanie po Berlinie
 • Transport bagaży
 • Mapa i opis trasy, dane GPS 
 • Dodatkowe atrakcje-niespodzianki (w zależności od frekwencji i pogody) np. poczęstunek, rejs statkiem, spływ, zwiedzanie muzeów, impreza integracyjna itp. 
 • Ubezpieczenie KL/NW
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Dodatkowe usługi:

 • Wyżywienie HP (6x ciepła obiadokolacja) 550 zł
 • Wypożyczenie roweru na czas wycieczki: 250 zł
 • Wypożyczenie roweru elektrycznego 550 zł
 • Transport powrotny Waren - Erkner (z rowerem) 200 zł/os
 • Nocleg (ze śniadaniem) przed imprezą w Erkner lub po imprezie w Waren

  • Pokój 2-osobowy: 490 zł
  • Pokój 1 osobowy: 330 zł

Zniżki:

 • dziecko 0-5 lat (jeśli nie potrzebuje osobnego łóżka): 100%
 • dziecko 6-12 lat (na dostawce w pok. 3- lub 4-os., przy 2 płacących pełną sumę dorosłych): 50%
 • dziecko 13-16 lat (na dostawce w pok. 3- lub 4-os., przy 2 płacących pełną sumę dorosłych): 25%
 • dziecko 17 lat i więcej, wzgl. osoba dorosła na dostawce w pok. 3- lub 4-os.: 10%

Zgłoszenie: w formularzu (link poniżej) wybierz symbol imprezy BM i odpowiedni termin.

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieFormularz zgłoszeniowy