portal wczasów aktywnych


Sielanka wschodniej Anglii

Gdy ludzie podróżowali wierzchem na koniach, ruch lewostronny był czymś powszechnym i naturalnym. A jak się jeździ rowerem po lewej? Z pewnością nie tylko po takie doświadczenia warto wybrać się do Anglii. Ten kraj uczynił w ostatnich latach wiele, aby swoją specyfikę, odmienność i przebogatą historię ukazać rowerowym turystom.

Oto program objazdu hrabstwa Suffolk, krajobrazowo i krajoznawczo najciekawszego fragmentu Wschodniej Anglii, czyli charakterystycznego, okrągłego wybrzuszenia wyspy. Przed wiekami był to gęsto zaludniony obszar, z licznymi ośrodkami handlu i rzemiosła. Dziś - wprost przeciwnie, jest oazą spokoju, kwintesencją angielskiej sielskości. Pokryte strzechą domy sąsiadują z kamiennymi twierdzami i rezerwatami dzikiej przyrody. Dawne stocznie i młyny zamieniono w butiki ze starociami, warsztaty tkackie w snobistyczne pensjonaty. W każdej wiosce znajdziemy stylowy pub.

Nie jest to co prawda najtańszy kawałek Europy, ale pewną rekompensatą jest bliskość Londynu a zatem mnogość niedrogich połączeń na okoliczne lotniska. Oto najbardziej polecany, łatwy 6- lub 7-dniowy program, który można połączyć np. z weekendowym zwiedzaniem stolicy Anglii. Odległości między miejscami noclegów to 18-24 mile (ok. 30-40 km), choć ostateczna długość etapu może być większa, w zależności od wybranego wariantu i skoków w bok do dodatkowych atrakcji.    

Dzień 1: Przyjazd do Diss
Pełne zieleni miasteczko Diss, położone nad rzeką Waveney i małym jeziorem, to wygodny start i meta objazdu. Jest tu elegancki, trzygwiazdkowy hotel i stacja kolejowa do której z londyńskiego dworca Liverpool Street dojedziemy w półtorej godziny (bilet kosztuje 12 Funtów). Powitanie, przekazanie rowerów - jeśli przyjedziesz wcześnie zrób wycieczkę po okolicznych łąkach i rezerwacie torfowiskowym.

Dzień 2 : Diss - Bury St Edmunds
Pierwszy przystanek w Bressingham, jest tam muzeum pary i wielkie ogrody, po których zwiedzających wożą miniaturowe, parowe kolejki wąskotorowe. Postój na lunch można urządzić w wytwornej gospodzie Wyken Hall, słynącej z kolekcji win i znakomitej kuchni. Mijając romantyczne wioski i stare wiatraki zajeżdżamy do Bury St Edmunds, uważanego za najpiękniejsze stare miasto w Suffolku, z szachownicą uliczek zabudowanych gregoriańskimi domami. Można tu zwiedzić katedrę, ruiny klasztoru, muzea i galerie, a nawet browar Greene King gdzie warzą mocne, gorzko-słodkie Abbot Ale. Nocleg w małym wiejskim hoteliku niedaleko miasta.

Dzień 3 : Bury St Edmunds - Lavenham i okolice
Po kilku milach pedałowania stajemy przed  Ickworth House - wielką, klasycystyczną rezydencją o unikalnym owalnym kształcie. Można rozejrzeć się po parku, zaprojektowanym przez sławnego ogrodnika Capability Brown, zobaczyć płótna Tycjana, Velazqueza i przebogatą galerię 18-wiecznych portretów. Senne Lavenham było w średniowieczu centrum handlu wełną, dziś turyści przyjeżdżają tu fotografować idealnie zachowane drewniano-ceglane domy. Kolorowe, chylące się w różne strony, pamiętają czasy Tudorów i były żywą dekoracją niejednego historycznego filmu. W jednym z takich urządzono pensjonat, w którym kwaterujemy. Po południu wycieczka do dwóch kolorowych wiosek Clare i Cavendish, gdzie fasady maluje się tradycyjnie w różne odcienie czerwieni i różu.

Dzień 4 : Lavenham - Woodbridge
Skręcamy na wschód, w kierunku wybrzeża. Jedziemy przez najbardziej malownicze, pagórkowate okolice hrabstwa Suffolk. Następnie, w Elmsett wpadamy na długodystansowy szlak rowerowy "National cycle Route nr 1". Ambitni mogą pokusić się o zwiedzanie Hadleigh i Ipswich. Ostatecznie lądujemy na nocleg w Woodbridge. To ze wszech stron atrakcyjne miasteczko nad rzeką Deben,w czasach elżbietańskich kwitnąca stocznia, dziś centrum handlu antykami i budowy jachtów.

Dzień 5 : Woodbridge - Framlingham
Mijamy Sutton Hoo, rezerwat archeologiczny gdzie znaleziono bogate anglosaskie groby z 7 wieku. Dalej ścieżka prowadzi przez las Rendlesham, kojarzony głównie z ... tajemniczego lądowania UFO w 1980 r. Mijamy nadmorską wieś Orford, nad którą góruje, doskonale zachowana, strzelista, ponad 800-letnia kamienna forteca. Nieco dalej, nad rzeką Alde stoją - Snape maltings - dawne słodownie, zamienione w centrum handlowe i galerię sztuki. Nocleg u stóp kolejnego12-wiecznego zamku - Framlingham, rodowej siedziby książąt Norfolk. Otacza go fosa i imponujące mury obronne, wieże zwieńczają ozdobne kominy.

Dzień 6: Framlingham - Diss
Zamykamy pętle wracając do Diss, krajobraz znów jest łagodnie pagórkowaty. Atrakcje po drodze to średniowieczna, drewniana rezydencja Wingfield College i małe muzeum lotnictwa przy nieczynnej bazie RAF w Thorpe Abbotts. Program 6-dniowy kończy się oddaniem roweru i odbiorem bagażu na stacji w Diss, skąd można udać się np. do Londynu albo na lotnisko. Wybierając program 7 dniowy zatrzymujemy się na nocleg w hotelu w Diss.

Dzień 7: Zakończenie i powrót

Terminy 2021: Start dowolnego dnia, od kwietnia do października

Ceny pakietu:
(Uwaga! wynajem roweru zawsze zawarty w cenie):

Program 6 dni / 5 noclegów: 2940 zł
Program 7 dni / 6 noclegów: 3290 zł

Wycieczka organizowana przy zgłoszeniu się min. 2 osób. Noclegi w pokojach 2-osobowych. W przypadku zgłoszenia się nieparzystej liczby uczestników (np 3, 5) 1 pok. 1-osobowy oferujemy bez dodatkowych dopłat.

Usługi zawarte w cenie pakietu:

  • 5 lub 6 noclegów w hotelach i stylowych, bardzo zadbanych wiejskich pensjonatach
  • 5 lub 6 x angelskie śniadanie
  • wynajem roweru z sakwą
  • transport bagaży pomiędzy hotelami
  • przewóz ze stacji kolejowej w Diss do pierwszego hotelu
  • mapę i opis trasy
  • ubezpiecznie KL/NW
  • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny


Zniżki:

  • Dostawka dla dziecka poniżej lat 16 na dostawce - 50%
  • Jest też możliwość tańszego przejechania trasy przy rezygnacji z transportu bagażu. Na starcie otrzymujemy wtedy rower wyposażony w dwie duże sakwy. Szczegóły ustalane indywidualnie.

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieFormularz zgłoszeniowy


  Inne warianty programu 

Na życzenie możemy przygotować warianty 3- i 4-noclegowe, także wariant trasy przebiegający bliżej wybrzeża.

Lubiącym morskie klimaty możemy też zorganizować objazd - położonego dalej na północ - hrabstwa Norfolk.

Start i meta w Fakenham. Na trasie m.in. stare porty rybackie Wells-next-the-Sea i Blakeney, słynne rezerwaty ptasie Titchwell i Pentshorpe, otoczone rozległymi parkami rezydencje Sandringham i Holkham.